لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۰۴

جهان

نیروهای پاکستانی ۱۱ جنگجوی مسلح را در پیوند با حمله به انجنیران چینی بازداشت کردند

نیرو های پاکستانی در یک منطقه نا امن نزدیک به مرز افغانستان
نیرو های پاکستانی در یک منطقه نا امن نزدیک به مرز افغانستان

مقام های امنیتی پاکستان می گویند ۱۱ جنگجوی تندرو را که در بمب گذاری انتحاری بر انجنیران چینی، دست داشتند، دستگیر کرده اند.

رویداد حمله به انجنیران چینی در ماه مارچ امسال در منطقه شانگلا در ایالت خیبر پختونخوا پاکستان نزدیک به مرز افغانستان رخ داد که در نتیجه آن پنج انجنیر چینی کشته شدند.

طاهر رای رئیس اداره مبارزه با تروریزم پاکستان با محسن نقوی وزیر داخله امروز یکشنبه (۲۶ می ) در یک نشست خبری اعلام کرد که جنگجویان بازداشت شده مربوط به طالبان پاکستانی و گروه های افراطی جدایی طلب هستند.

او گفت، تحقیقات نشان میدهد که جنگجویان از تحریک طالبان پاکستان( تی تی پی) دستور می گرفتند.

مقام های نظامی پاکستان پیش از این گفته بودند که این حملات در افغانستان طرح ریزی شده و بمب گذار انتحاری افغان بود، ادعایی که طالبان افغان آن را رد کرده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یک افسر ارشد استخبارات روسیه و همسرش در نتیجه انفجار بمب در مسکو جراحت برداشتند

تصویر آرشیف: مسکو
تصویر آرشیف: مسکو

در نتیجۀ انفجار یک موتر بمب گذاری شده، در اوایل صبح امروز(۲۴جولای) در مسکو، دو تن زخمی شدند که براساس گزارش ها یکی از آنها افسر ارشد استخبارات نظامی روسیه است.

کمیته تحقیقات روسیه امروز گفت، که در نتیجۀ انفجار، مالک موتر و یک مسافر آن زخمی شده اند.

ایرینا ولک سخنگوی وزارت داخلۀ روسیه گفته که تحقیقات ابتدای نشان می دهد، یک شی ناشناس که در یک موتر جاسازی شده بود، در یک پارکینگ در شمال مسکو، پایتخت روسیه، منفجر شده است.

بر اساس گزارش روزنامه کومرسانت، یکی از مجروحان در ریاست لوی درستیز نیروهای مسلح، خدمت می کرد.

استخبارات نظامی روسیه گفته که در این رویداد، آندری تورگاشوف، ۴۹ ساله، معاون مرکز رادیویی ارتباطات قمر مصنوعی اردوی روسیه و همسرش، زخمی شده اند.

شهباز شریف ادامهٔ حملات تحریک طالبان پاکستان را که « از کشور همسایه» صورت می‌گیرد، نا پذیرفتنی خواند

 شهباز شریف صدراعظم پاکستان
شهباز شریف صدراعظم پاکستان

شهباز شریف، صدراعظم پاکستان، حملات گروه تحریک طالبان پاکستان را که به گفته او «از خاک کشور همسایه» صورت میگیرد، ناپذیرفتنی خوانده است.

اما بر اساس گزارش روزنامه انگلیسی‌زبان "دان" چاپ پاکستان، آقای شریف در سخنرانی امروز چهارشنبه ۳ اسد در نشست هیئت وزیران در اسلام‌آباد، از هیچ کشوری نام نبرد.

او با اشاره به افزایش حملات مرگبار در ایالت‌های خیبرپختونخوا و بلوچستان گفت که پاکستان برای محافظت از شهروندان خود آماده است و در عین حال می‌خواهد که این مسئله را به صورت مسالمت‌آمیز از طریق گفت‌وگو حل کند.

اخیراً حملات علیه نیروهای پاکستانی در ایالت‌های خیبرپختونخوا و بلوچستان افزایش یافته که مسئولیت بیشتر آن‌ها را گروه تحریک طالبان پاکستان بر عهده گرفته است. اسلام‌آباد ادعا می‌کند که این گروه حملات خود را از خاک افغانستان طرح‌ریزی می‌کند.

حکومت پاکستان بارها از طالبان افغان خواسته است که جلو این حملات را بگیرند؛ اما حکومت طالبان این اتهامات را رد کرده و گفته است که اجازه نمی‌دهند از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده شود.

محدودیت‌های ورود کارگران تاجیک به روسیه افزایش یافته است

تاجیکستان می‌گوید که نزدیک به سه و نیم هزار کارگر تاجیک در شش ماه گذشته مجوز ورود به روسیه را دریافت نکرده‌اند.
تاجیکستان می‌گوید که نزدیک به سه و نیم هزار کارگر تاجیک در شش ماه گذشته مجوز ورود به روسیه را دریافت نکرده‌اند.

تاجیکستان می‌گوید که نزدیک به سه‌ونیم هزار کارگر تاجیک در شش ماه گذشته مجوز ورود به روسیه را دریافت نکرده‌اند. حبیب‌الله نظرداد، رئیس ادارۀ ملکی و هوانوردی تاجیکستان امروز چهارشنبه (۳ اسد) به خبرنگاران گفت که این کارگران به اتهام این که مدارک سفرشان مشکل دارد، از روسیه به کشورشان بازگردانده شدند.

پس از آن که روسیه چندین شهروند تاجیکستان را به اتهام دست داشتن در حملۀ ماه مارچ در حومۀ مسکو بازداشت کرد، یک سلسله محدودیت‌های سخت‌گیرانه بر اتباع تاجیکستان در این کشور وضع شد. مسئولیت این حمله را که نزدیک به ۱۵۰ کشته و حدود ۵۰۰ زخمی برجای گذاشت، گروه داعش به عهده گرفت.

نتانیاهو در کانگرس امریکا سخنرانی می‌کند

نیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل، امروز در کانگرس امریکا به این امیدواری سخنرانی می‌کند که حمایت واشنگتن را برای ادامه جنگ در نوار غزه کسب کند.
نیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل، امروز در کانگرس امریکا به این امیدواری سخنرانی می‌کند که حمایت واشنگتن را برای ادامه جنگ در نوار غزه کسب کند.

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل، امروز در کانگرس امریکا به این امیدواری سخنرانی می‌کند که حمایت واشنگتن را برای ادامه جنگ در نوار غزه کسب کند.

اما او این سخنرانی را در حالی ایراد می‌کند که حکومت امریکا به رهبری رئیس‌جمهور جو بایدن از او می‌خواهد که به رسیدن به توافق صلح تمرکز کند. امریکا از اسرائیل می‌خواهد که جنگ نُه ماهه در نوار غزه را از طریق گفت‌وگو پایان بخشد.

جمهوری‌خواهان که در مجلس نماینده‌گان اکثریت هستند برای سخنرانی نتانیاهو آماده‌گی گرفته‌اند و از استقبال گرم برای او اطمینان داده‌اند.

نتانیاهو اولین رهبر یک کشور خارجی خواهد بود که برای چهارمین بار در نشست مشترک کانگرس امریکا سخنرانی می‌کند.

اما بسیاری از دموکراتان، جمهوری‌خواهان و اعضای مستقل کانگرس در نظر دارند سخنرانی وی را تحریم کنند.

وزیران امور خارجۀ ترکمنستان و پاکستان در مورد پروژه تاپی با هم گفت‌وگو کردند

رشیدمریدوف وزیر خارجه ترکمنستان با اسحاق دار همتای پاکستانی خود در اسلام‌آباد دیدار کرد تا در مورد پروژه تاپی گفت‌وگو کنند.
رشیدمریدوف وزیر خارجه ترکمنستان با اسحاق دار همتای پاکستانی خود در اسلام‌آباد دیدار کرد تا در مورد پروژه تاپی گفت‌وگو کنند.

وزیران خارجۀ ترکمنستان و پاکستان در مورد اجرای شدن پروژۀ تاپی باهم گفت‌وگو کردند. رشیدمریدوف وزیر خارجه ترکمنستان که برای یک سفر سه‌روزه به اسلام‌آباد رفته، روز گذشته با اسحاق دار همتای پاکستانی خود دیدار کرد.

در بیانیۀ وزارت امور خارجۀ پاکستان از قول آقای دار گفته شده که پروژه‌هایی مانند تاپی فرصت‌های بسیار توسعه را برای کشورهای منطقه فراهم می‌کند.

آقای مریدوف گفت که پاکستان و ترکمنستان باید برای اجرای تاپی تلاش مشترک انجام دهند. در همین حال، خبرگزاری تاس با اشاره به خبرگزاری اورینت ترکمنستان گزارش داده است که شهباز شریف نخست‌وزیر پاکستان گفته است که این کشور متعهد به تکمیل فوری پروژه تاپی است.

شریف این اظهارات را در ملاقات با وزیر خارجۀ ترکمنستان گفته است. پایپ‌لاین تاپی قرار است گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال دهد.

قرارداد این پروژه در سال ۲۰۱۰ امضا شد، اما اجرای آن به دلیل اختلافات اقتصادی پاکستان و هند و تحولات امنیتی در افغانستان، به تعویق افتاده است.

دو رهبر ارشد دموکرات‌ها در کانگرس امریکا از نامزدی کمالا هاریس در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند

کمالا هاریس معاون ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا
کمالا هاریس معاون ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا

دو رهبر ارشد دموکرات‌ها در کانگرس امریکا به شکل رسمی حمایت خود را از نامزدی کمالا هاریس، برای انتخابات ریاست‌جمهوری ، اعلام کرده‌اند.

دونالد ترامپ کاندید جمهوری خواهان هم گفته که با خانم هاریس مناظره خواهد کرد.

چک شومر، رهبر اکثریت دموکرات مجلس سنا، و حکیم جفریز، رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان، روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کردند که از نامزدی خانم هاریس از طرف حزب دموکرات برای رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری پنجم ماه نومبر حمایت می‌کنند.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که دست‌کم شش والی ایالات امریکا که از چهره‌های کلیدی دموکرات‌ها اند نیز از نامزدی خانم هاریس حمایت کرده‌اند.

نظرسنجی انجام شده از سوی اسوشیتدپرس حاکی است که دو هزار و ۵۰۰ تن از اعضای هیئت‌های نمایندگی حزب دموکرات آماده حمایت از نامزدی نهایی خانم هاریس هستند و اگر این گروه نظر خود را تا مجمع ملی حزب دموکرات تغییر ندهند، کمالا هاریس رسماً نامزد حزب برای انتخابات امسال خواهد بود.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده شنبه این هفته پس از مدت‌ها فشار داخلی دموکرات‌های سرشناس و حامیان مالی که کناره‌گیری او را به نفع این حزب می‌دانستند، با انتشار بیانیه‌ای از رقابت‌های انتخاباتی خارج شد.

وزرای خارجه پاکستان و ترکمنستان در مورد پروژهٔ تاپی با هم گفتگو کردند

 جریان کار پروژه تاپی که از قلمرو ترکمنستان آغاز شده است.
جریان کار پروژه تاپی که از قلمرو ترکمنستان آغاز شده است.

وزرای خارجه ترکمنستان و پاکستان علاوه بر مسائل دوجانبه، در مورد اجرای پروژه تاپی نیز گفتگو کردند.

رشید مریداف وزیر امور خارجه ترکمنستان در یک سفر سه روزه سرگرم دیدار از اسلام آباد است.

او به روز سه شنبه (۲ اسد) با اسحاق دار همتای پاکستانی خود دیدار و گفتگو کرد.

در اعلامیه وزارت امور خارجه پاکستان به نقل از اسحاق دار آمده که پروژه هایی مانند تاپی، فرصت های توسعه بسیاری را برای کشورهای منطقه فراهم می کنند.

به گفته مریدوف وزیر امور خارجه ترکمنستان، کشور های پاکستان و ترکمنستان باید برای اجرای پروژه تاپی و روابط اقتصادی مشترک، تلاش کنند.

پروژه تاپی گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان و پاکستان به هند منتقل می کند.

توافقنامه پروژه در سال ۲۰۱۰ امضا شد، اما کار این پروژه عمدتاً به دلیل مشکلات اقتصادی بین پاکستان و هند و تحولات امنیتی در افغانستان، به تعویق افتاده است.

یک ادارهٔ هوا شناسی اروپا، روز یکشنبه را به عنوان گرم‌ترین روز در سطح جهان ثبت کرد

تصویر آرشیف: هوای گرم و قایق‌رانی
تصویر آرشیف: هوای گرم و قایق‌رانی

یک اداره هوا شناسی اروپا می گوید روز یکشنبه (۲۱ جولای) به عنوان گرمترین روز سطح جهان شناسایی شده است.

مرکز تغییرات اقلیمی کوپرنیک مربوط به اتحادیه اروپا، امروز اعلان کرد که اوسط درجه گرمای کره زمین در روز یکشنبه گذشته ۱۷.۰۸ درجه سانتی گراد ثبت شد.

موج گرما در هفته گذشته امریکا ، اروپا ، ومناطق وسیع روسیه را فرا گرفت. به اساس گزارش خبرگزاری رویترز، مرکز کوپرنیک تایید کرد که این موج گرما درماه جولای بی سابقه بود.

این مرکز از سال ۱۹۴۰ به این سو وضعیت آب وهوای زمین را ثبت میکند.

جریمه شدن هشت نفر به دلیل بی‌احترامی به سرود ملی در کاباردینو-بالکاریای روسیه

این هشت نفر به دلیل نقض مقررات استفاده از سرود ملی روسیه جریمه شدند.
این هشت نفر به دلیل نقض مقررات استفاده از سرود ملی روسیه جریمه شدند.

مقامات کاباردینو-بالکاریا در منطقۀ قفقاز شمالی روسیه روز دوشنبه گفتند که این هشت نفر به دلیل نقض مقررات استفاده از سرود ملی روسیه هر یک به پرداخت سه هزار روبل معادل ۳۴ دالر امریکایی جریمه شدند.

دوسیۀ این قضیه بعد از آن گشوده شد که یک ویدیو از محفل فراغت در یک مکتب متوسطه در اوایل ماه جاری در اینترنت منتشر شد. در آن دیده شد که شماری از شاگردان و والدین آنها به پاس سرود ملی از چوکی‌های خود برنخاستند.
برخی دیگر از اشتراک‌کننده‌گان هنگام شنیدن سرود ملی گوش‌های خود را با دستان خود بستند.
اندری کارتاپولوف، عضو پارلمان، خواستار پیگیری این قضیه شده بود.

بایدن و نتانیاهو در قصر سفید با هم دیدار می‌کنند

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، و بنیامین نتانیاهو، صدر اعظم اسرائیل، قرار است روز پنج‌شنبه در قصر سفید ملاقات نمایند.
جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، و بنیامین نتانیاهو، صدر اعظم اسرائیل، قرار است روز پنج‌شنبه در قصر سفید ملاقات نمایند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، قرار است روز پنج‌شنبه با بنیامین نتانیاهو، صدر اعظم اسرائیل، در قصر سفید ملاقات نماید.

در این مورد خبرگزاری رویترز شب گذشته از قول یک مقام امریکایی معلومات داد.

بایدن از چهارشنبه گذشته به این سو به مرض کرونا مبتلا شده و در خانۀ خود در دیلاویر به سر می‌برد، ‌اما قرار است امروز سه‌شنبه به واشنگتن برود.

صدر اعظم اسرائیل که دیروز به امریکا رسیده، روز چهارشنبه در مجلس مشترک کانگرس امریکا سخنرانی خواهد کرد.

صدر اعظم اسرائیل در یک زمانی به واشنگتن رفته که جو بایدن بر یک سلسله طرح‌های جنگی وی در غزه انتقاد کرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG