لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳ اسد ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۲۹

نبود سرپناه و خدمات صحی در مناطق سیلاب‌زده؛ « هنوز به اساسی‌ترین نیازهای سیلاب‌زده‌گان رسیده‎‌گی نشده است»


مناطق سیلاب‌زده در ولایت غور در غرب افغانستان
مناطق سیلاب‌زده در ولایت غور در غرب افغانستان

شماری از سیلاب‌زده‌گان در ولایت‌های مختلف افغانستان می‌گویند که هنوز هم نیازهای اساسی‌شان سرپناه، مواد خوراکی و دسترسی به آب آشامیدنی پاک و خدمات صحی است.

در همین حال، اتحادیۀ اروپا در اعلامیه‌ای اعلام کرده است که به کمک ۲۰۰ هزار یورویی‌اش به سیلاب‌زدگان اخیر می‌پردازد. این سیلاب‌ها در افغانستان هزاران خانه را ویران کرده و شمار زیادی را بی‌سرپناه ساخته است.

پیش از این، برنامۀ جهانی غذا (دبلیو اف پی) برای رسیدگی به نیازهای اساسی ۸۰ هزار آسیب‌دیدۀ سیلاب‌های اخیر به ۱۴.۵ میلیون دالر بودجه نیاز داشته است.

با گذشت روزها، ضرورت‌های اساسی برخی از سیلاب‌زده‌گان هنوز هم رفع نشده است، به ویژه در ولایات مختلف افغانستان مانند بغلان، غور و فاریاب که سیلاب‌های شدیدی را تجربه کرده‌اند.

سیلاب‌زدگان ادعا می‌کنند که وضعیت خوبی ندارند و نیاز فوری به سرپناه، مواد خوراکی، پوشاک و دسترسی به خدمات صحی و آب آشامیدنی پاک دارند.

رحمت‌الله، باشندۀ قریۀ فلول ولسوالی برکۀ ولایت بغلان، می‌گوید که تاکنون برخی کمک‌ها برای‌شان رسیده، اما هنوز برخی نیازهای اصلی‌شان از جمله سرپناه رفع نشده است.

در اعلامیه‌ای از طرف اتحادیۀ اروپا آمده است که این کمک‌ها به ۲۸ هزار فرد آسیب‌دیده در ولایات شمالی، غربی و شرقی افغانستان تقدیم خواهد شد، شامل بخش‌هایی مانند خدمات صحی، سرپناه، بسته‌های اولیه زندگی، وسایل خانه و آشپزی و کمک‌های نقدی خواهد بود.

به گزارش آخرین آمار صندوق حمایت از کودکان ملل متحد (یونیسف)، در نتیجۀ سیلاب‌ها در ولایت‌های مختلف افغانستان ۴۴۹ نفر کشته و ۱۷۱۸ نفر دیگر زخمی شده‌اند. همچنین، بیش از ۱۰ هزار خانه به طور کامل یا قسمی تخریب شده است.

در این شرایط، سیلاب‌زده‌گان از نهادهای امدادرسان و حکومت طالبان انتظار دارند که در راستای رفع این نیازهای اساسی‌شان به آنان کمک کنند.

سیلاب‌زده‌گان از نهادهای امدادرسان و حکومت طالبان انتظار دارند که در راستای رفع این نیازهای اساسی‌شان به آنان کمک کنند
سیلاب‌زده‌گان از نهادهای امدادرسان و حکومت طالبان انتظار دارند که در راستای رفع این نیازهای اساسی‌شان به آنان کمک کنند

در همین حال، دفتر هماهنگی امور بشردوستانۀ ملل متحد (اوچا) اعلام کرده بود که در این سال نزدیک به ۲۴ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستان نیاز دارند. با این حال، سیلاب‌ها و دیگر رویدادهای طبیعی، همچون اخراج مهاجرین افغان از کشورهای همسایه، در ماه‌های اخیر به این نیازمندی‌ها افزوده شده است.

XS
SM
MD
LG