لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۸ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۳۲

در پی وقوع سیلاب‌های اخیر در ولایت بغلان، حدود ۳۰۰ منبع آب پاک از بین رفته است


سیلاب در ولایت بغلان
سیلاب در ولایت بغلان

خبرگزاری دولتی باختر تحت کنترل حکومت طالبان به نقل از ریاست انکشاف دهات بغلان نوشته که بیشتر منابع آبی از بین رفته در ولسوالی‌های بغلان مرکزی و برکهٔ این ولایت قرار دارند. سیلاب‌های اخیر به شمول بغلان در بسیاری از ولایت‌های افغانستان ویرانی‌های را به بار آورده که هزاران خانواده در نتیجهٔ آن متضرر شده‌اند.

باختر گفته است که بیشتر منابع آبی در ولسوالی‌های بغلان مرکزی و برکهٔ این ولایت است که شامل ده‌ها چاه عمیق، چشمه و شبکه‌های آب‌رسانی هستند، از بین رفته‌اند.

مقام‌ها گفته اند که منابع آبی تخریب شده شناسایی شده و کار روی بازسازی آن با همکاری اداره‌های امدادرسان آغاز خواهد شد.

در همین حال، صابر باشندهٔ بغلان مزکزی به رادیو آزادی گفت، مردم به‌خاطر عدم موجودیت آب صحی با مشکلات شدید روبه‌رو اند:

"سیلاب‌ها چاه‌ها و منابع آبی ما را از بین برده است و اکنون هیچ‌کسی در منطقه به آب پاک دست‌رسی ندارد، ما اکنون به‌خاطر نبود آب صحی با مشکلات شدید مواجه هستیم، حکومت و اداره‌های خارجی امدادرسان برای ما آب پاک را فراهم کنند، چاه‌های عمیق حفر کنند."

استقلال، باشندهٔ ولسوالی برکهٔ این ولایت به رادیو آزادی گفت:

"سیلاب‌ها چاه‌های عمیق آب آشامیدنی را از بین برده است، مردم در بخش آب آشامیدنی صحی با مشکل مواجه است، از هر چیزی دیگری نیاز بیشتر به آب وجود دارد."

تلاش کردیم، دیدگاه جانان سایق، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت طالبان را در این مورد داشته باشیم، اما تا زمان نشر این گزارش به تماس‌های ما پاسخ نداد.

اما آقای سایق پیش از این روز دوشنبهٔ هفتهٔ جاری در یک پیام ویدیوئی فرستاده شده به رسانه‌ها گفته بود که آن‌ها تلاش می‌کنند تا با همکاری نهادها و مؤسسات خیریه، آب آشامیدنی صحی را به مردم فراهم کنند.

سرازیر شدن سیلاب‌ها در مناطق مختلف افغانستان در ماه‌های اخیر شمار خسارات زیادی را به شهروندان مناطق مختلف افغانستان به‌بار آورده است.
سرازیر شدن سیلاب‌ها در مناطق مختلف افغانستان در ماه‌های اخیر شمار خسارات زیادی را به شهروندان مناطق مختلف افغانستان به‌بار آورده است.

این درحالی‌ست که صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز یک‌شنبه هفتهٔ روان گفته بود که مردم در مناطق سیلاب‌زده دست‌رسی لازم به آب کافی برای نوشیدن، پخت‌وپز و حمام کردن را ندارند.

یونیسف همچنان گفته بود که هر روز برای یک نفر که در مجموع ۲۲ هزار نفر می‌شود ۱۵ لیتر آب را از طریق تانکرها توزیع می‌کند.

این ادارهٔ ملل متحد یک روز پیش از این گفته بود که از تاریخ ۱۰ الی ۱۷ ماه می به شمول بغلان در ولایت‌های مختلف افغانستان در نتیجهٔ سیلاب‌ها ۴۴۹ تن کشته و ۱۷۱۸ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در همین حال وزارت انرژی و آب حکومت طالبان روز چهارشنبه طی یک اعلامیه که خبرگزاری دولتی باختر آن را منتشر کرده از بلند رفتن سطح آب و جاری شدن سیلاب‌ها در حوزه‌های دریایی افغانستان نیز خبر داده‌است.

در اعلامیه آمده که پیش‌بینی‌های بیشتر از این باران‌های ناگهانی و جاری شدن سیلاب‌ها در دریاهای (پنج آمو و کابل) شده است که ولایت‌های بدخشان، تخار، بغلان، پنجشیر، غور، کنر و لغمان شامل آن می‌شوند.

در اعلامیه از مردم خواسته شده که در این روزها از هر نوع رفت‌وآمد در گوشه و کنار دریاچه‌ها خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG