لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۸ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۴۹

بازگشت‌کنندگان افغان از پاکستان با شرایط سخت آب و هوایی و کمبود کمک‌ها مواجه‌اند


بازگشت کننده‌گان افغان از پاکستان
بازگشت کننده‌گان افغان از پاکستان

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر (آی اف آر سی) می‌گوید، بازگشت‌کننده‌گان افغان از پاکستان در معرض شرایط سخت آب و هوا در افغانستان قرار می‌گیرند.

این فدراسیون روز چهارشنبه در گزارشی در این مورد گفته است که بیشتر این بازگشت‌کننده‌گان سفرهای دشوار و چند روزه را انجام می‌دهند.

در این حال، مهاجران افغانی که تازه از پاکستان بازگردانده شده‌اند نیز از شرایط دشوارشان هنگام خارج شدن از پاکستان تا رسیدن به کشور خود شکایت می‌کنند.

جزییات بیشتر در گزارش

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر (آی اف آر سی)، در مورد وضعیت برگشت‌کننده‌گان افغان از پاکستان ابراز نگرانی می‌کند.

«آی اف آر سی» گفته است که بیشتر این بازگشت‌کننده‌گان سفرهای دشوار و چند روزه را انجام می‌دهند و سلامت، امنیت و رفاه آن‌ها به ویژه زنان، کودکان و افراد مسن از نگرانی‌های اساسی آن‌هاست.

در گزارش فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر آمده که در حال حاضر ۱.۳ میلیون مهاجر فاقد اسناد در پاکستان زندگی می‌کنند که بیشتر آن‌ها از ترس بازداشت و اخراج دوباره به کشورشان برگشته‌اند.

فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر در حالی در مورد بازگشت‌کننده‌گان افغان از پاکستان این نگرانی را مطرح می‌کند که سیلاب‌های شدید چند هفتهٔ گذشته در بغلان، بدخشان، تخار، غور، فاریاب و بسیاری از ولایات دیگر افغانستان به مردم تلفات جانی و خسارات مالی زیادی وارد کرده و بسیاری از مردم بی‌خانمان شده‌اند.

این در حالی‌ست که مهاجران برگشت‌کننده افغان از پاکستان نیز می‌گویند که در شرایط دشواری قرار دارند و کمک‌های آن‌چنانی دریافت نکرده‌اند.

یکی از این مهاجران که از پاکستان به ولایت کندهار بازگشته و به دلیل حساسیت موضوع نمی‌خواهد نام‌اش در این گزارش گرفته شود، در این مورد می‌گوید: "خودم به تکلیف، زنان به تکلیف هستند، اینقدر خستگی را که اگر هفتاد بار انگلیس بیاید کسی ندیده که ما وقت بد را تیر کردیم و دیدیم، کارتن‌ها را برای ما دادند که شب را تیر کردیم، تا اکنون دیگر نه برای ما پولی کمک کردند نه چیزی دیگری."

"مهاجران افغان از پاکستان با سفرهای دشوار و شرایط سخت آب و هوایی در افغانستان مواجه‌اند. بیشتر آنان از نبود کمک‌های لازم شکایت دارند."
"مهاجران افغان از پاکستان با سفرهای دشوار و شرایط سخت آب و هوایی در افغانستان مواجه‌اند. بیشتر آنان از نبود کمک‌های لازم شکایت دارند."

صدیقه، از دیگر مهاجرانی که به تازه‌گی از پاکستان به ولایت ننگرهار برگشته به رادیو آزادی گفت: "این‌جا که آمدیم با بسیار سختی و مشکلات روبه‌رو شدیم، آن مشکلات را پشت سر گذاشتیم و با آن عادت کردیم، متأسفانه سیلاب‌ها بسیار آسیب‌های بزرگ به ما رساند، خانهٔ ما هم خامه است می‌ترسیم که سیلاب‌ها آن را زیر آب نکند."

در مورد آمار تازهٔ بازگشت‌کننده‌گان از پاکستان و برنامه‌های کمک‌رسانی به آن‌ها از عبدالمطلب حقانی، سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان حکومت طالبان پرسیدیم، اما تا زمان نشر این گزارش پاسخی دریافت نکردیم.

"بیش از یک‌ونیم میلیون مهاجر افغان به کشورشان بازگشته‌اند، اما سیلاب‌ها تلفات جانی زیادی را به همراه داشته‌اند."
"بیش از یک‌ونیم میلیون مهاجر افغان به کشورشان بازگشته‌اند، اما سیلاب‌ها تلفات جانی زیادی را به همراه داشته‌اند."

با این حال سازمان بین‌المللی مهاجرت پیش از این گفته بود که از جنوری ۲۰۲۳ تا اپریل ۲۰۲۴، بیش از یک‌ونیم میلیون مهاجر افغان از ایران و پاکستان به کشورشان برگشته‌اند.

از سوی هم برنامهٔ جهانی غذا (دبلیو اف پی) روز دوشنبه هفته روان گفته که خانواده‌هایی که از پاکستان برگشته‌اند در نتیجهٔ سیلاب‌ها تلفات جانی را متقبل شده‌اند.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (یو ان اچ سی آر) نیز پیش از این گفته بود که آفات اقلیمی در افغانستان وضعیت مردمی را که قبلاً بی‌جا شده‌اند، بدتر کرده‌است.

XS
SM
MD
LG