لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۱۷

برخی ازسلمان‌ها در فراه: از وضع محدودیت‌های سخت‌گیرانۀ طالبان به تنگ آمده‌ایم


آرایشگاه مردانه، ولایت فراه - افغانستان
آرایشگاه مردانه، ولایت فراه - افغانستان

برخی از سلمان‌ها در شهر فراه در غرب افغانستان می‌گویند که از وضع محدودیت‌های سخت‌گیرانۀ طالبان به تنگ آمده‌اند.

آن‌ها ادعا دارند که اگر سلمان‌ها از دستورات طالبان سرپیچی کنند، به زندان فرستاده می‌شوند و برخی از همکاران‌شان قبلا زندانی شده‌اند.

سلمان‌های شهر فراه می‌گویند که این محدودیت‌ها بر کسب‌وکارشان تأثیر منفی گذاشته و درآمدشان کاهش یافته است.

یک سلمان محلی که‌ مسئولیت تأمین مخارج خانواده شش نفره خود را دارد، می‌گوید که از فشارهای ریاست امر به معروف و نهی از منکر طالبان به تنگ آمده و نمی‌تواند به راحتی لقمه نانی برای خانواده‌اش پیدا کند.

به دلیل حفظ هویت او، از ذکر نامش در این گزارش خودداری کرده‌ایم. او به رادیو آزادی بیشتر گفت:

"افراد امر بالمعروف {و نهی از منکر} روزانه دو یا سه بار می‌آیند و می‌گویند که شما ریش را درست نکنید، موها را استایل ندهید. سخت‌گیری زیاد شده و به اوج خود رسیده‌است."

این سلمان محلی می‌گوید که حدود یک ماه پیش، مقام‌های محلی طالبان برادرش را به دلیل تراشیدن ریش یک جوان زندانی کرد.

یک ارایشگاه مردانه در افغانستان
یک ارایشگاه مردانه در افغانستان

او به رادیو آزادی می‌گوید:

«اگر به این شکل ادامه بدهند، ما مجبوریم شهر را ترک کنیم یا شغل خود را رها کنیم. نمی‌شود به این صورت ادامه داد؛ روزی دو یا سه بار حتماً می‌آیند. اگر ریش را درست نکنیم یا موی سر را استایل ندهیم، هم نمی‌شود.»

یک سلمان دیگر که به دلیل ترس از مجازات احتمالی از سوی طالبان، می‌خواهد نامش در گزارش ذکر نشود نیز از مشکل مشابهی سخن می‌گوید.

«روزانه سه یا چهار بار می‌آیند و تهدید می‌کنند. بر آرایش‌گران واقعاً فشار است؛ می‌گویند ریش را درست نکنید، موها را درست نکنید، خط نیندازید. این واقعاً برای ما مشکل‌ساز شده است. اگر امر به معروف با همین فشارها ادامه بدهد، ما مجبوریم این کار را رها کنیم، چون ما تلاش داریم یک لقمه نان برای اعضای خانواده‌مان ببریم.»

خواستیم در این مورد نظر مسئولان اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان در فراه را نیز داشته باشیم؛ اما آن‌ها تا زمان تهیه این گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ ندادند.

نعمت‌الله محمدی، یکی از باشنده‌گان فراه، با طالبان محلی موافق است: او دیدگاهش را به رادیو آزادی چنین بیان می‌کند.

"اهمیت ریش در اسلام گذاشتن ریش و کوتاه کردن سبیل هر دو از سنت‌های اسلام و حضرت محمد مصطفی می‌باشد. ضمن ثواب اخروی، فواید دنیوی نیز دارند.»

اما شیراحمد، یکی دیگر از باشندگان شهر فراه، با نعمت‌الله موافق نیست. او به رادیو آزادی گفت که طالبان آزادی جوانان را سلب کرده‌اند:

"متأسفانه در شرایط کنونی آزادی جوانان که به آن آزادی شخصی می‌گویند، مثلاً ریش گذاشتن و گشت‌وگذار آزاد، خیلی محدود شده است. ما خود دیده‌ایم که سلمانان ریش را کوتاه نمی‌کنند یا خط نمی‌اندازند. یک دوست ما برای محفل نامزدی‌اش رفته بود تا ریش خود را خط کند، اما سلمان به او گفته بود که ما را زندانی می‌کنند و اجازه این کار را نداریم. این جوانان مجبور می‌شوند که وطن را ترک کنند زیرا آزادی آنها سلب شده است. خواست من از امارت اسلامی این است که آزادی جوانان را نگیرد و آنها را مجبور نکند تا وطن و خانواده‌هایشان را ترک کنند."

حال یک سلمان محلی در فراه از اداره طالبان چنین درخواستی دارد:

"از امر به معروف خواهش داریم که بگذارند آرایش‌گران کار خود را انجام دهند تا بتوانند یک لقمه نان به دست بیاورند. اگر به این شکل ادامه بدهند، واقعاً مشکل است و برای ما سخت تمام می‌شود."

XS
SM
MD
LG