لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۴۹

خبر ها

اعلام کمک ۱۲۵ میلیون یورویی اتحادیه اروپا برای جلوگیری از خطر قحطی در افغانستان

بیرق ها در بیرون از ساختمان کمیسیون اروپا در بروکس
بیرق ها در بیرون از ساختمان کمیسیون اروپا در بروکس

اتحادیه اروپا گفته است که برای جلوگیری از خطر قحطی در افغانستان ۱۲۵ میلیون یورو را اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری دی‌پی‌ای جرمنی، این کمک بشری به روز دوشنبه، ۲۱ ماه جوزا، از سوی کمیسیون اروپا در بروکسل، پایتخت بلجیم مشخص شد.

در گزارش آمده است که این پول به سازمان‌های خیریه سپرده می‌شود تا برای تهیۀ مواد خوراکی، سرپناه، خدمات طبی و آب آشامیدنی به افغان‌های بی‌بضاعت هزینه شود.

خبرگزاری دی‌پی‌ای جرمنی می‌افزاید که اتحادیه اروپا افزون بر این، ۱۱ میلیون یورو به پاکستان می‌دهد تا برای پناهجویان افغان و رسیدگی به زیان‌های رویداد‌های طبیعی مصرف شود.

گزارش شده است که کمیسیون اروپا از سال ۱۹۹۴ در کل یک میلیارد و هشتصد میلیون یورو به افغانستان کمک کرده که از این جمله ۱۶۰ میلیون آن را افغانستان پارسال به دست آورده است.

با وصف این کمک‌ها، وضعیت بشری در افغانستان وخیم خوانده می‌شود.

بر اساس تخمین‌های ملل متحد، در حال حاضر حدود ۳۰ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اپوزیسیون پاکستان با عملیات نظامی «عزم استحکام» مخالفت کرد

پارلمان پاکستان
پارلمان پاکستان

احزاب اپوزسیون پاکستان با عملیات نظامی اردوی این کشور تحت نام «عزم استحکام» بر ضد تروریزم مخالفت کردند.

عمر ایوب منشی عمومی حزب تحریک انصاف به رسانه‌ها گفته که در مورد عملیات علیه تروریزم باید پارلمان پاکستان تصمیم بگیرد. به گفتۀ ایوب، رهبر این حزب، عمران خان به این باور است که نباید در چنین جنگ داخل شوند و امنیت را نمی‌توان با زور حاکم ساخت.

عمر ایوب و احزاب دیگر، جلسۀ پارلمان را هم تحریم کردند.

این در حالی است که کمیتۀ بلند رتبه‌ای تحت رهبری شهباز شریف صدر اعظم پاکستان، آغاز این عملیات را اعلان نمود.

حکومت پاکستان گفته است که این تصمیم به موافقه مقامات تمام چهار ایالت پاکستان و گلگت – بلتستان کشمیر تحت اداره این کشور، گرفته شده است.

حملات مسلحانه در جمهوری داغستان روسیه، ۹ کشته و ۲۵ زخمی برجای گذاشت

یکی از مراکزی که در جمهوری داغستان روسیه هدف حمله قرار گرفته است.
یکی از مراکزی که در جمهوری داغستان روسیه هدف حمله قرار گرفته است.

در حملات افراد مسلح در جمهوری داغستان روسیه حد اقل ۹ نفر به شمول هفت سرباز پولیس و یک کشیش کشته شده‌اند. این حملات روز گذشته در شهرهای «مهاج قلعه» و «دربند» انجام شده‌اند. مقامات امنیتی روسیه می‌گویند که دو حمله کننده کشته شده و عملیات برای بازداشت حمله کننده‌گان دیگر دوام دارد.

جمهوری داغستان روسیه که تعداد نفوس مسلمانان آن زیاد است با جمهوری‌های گورجستان و آذربایجان مرز مشترک دارد.

در این حملات حد اقل ۲۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند .

تا حال هیچ گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته، ولی در سال‌های گذشته، گروه دولت اسلامی داعش، حملات متعددی را در روسیه انجام داده که خونین‌ترین آن در ماه ماچ سال جاری در یک تالار کنسرت در مسکو بود که در آن ۱۴۵ نفر کشته شده و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

استقبال طالبان از موضع وزیر خارجۀ روسیه دربارۀ « نیاز به مذاکرات دوامدار و حقیقی با حکومت‌شان»

طالبان از اظهارات وزیر خارجۀ روسیه استقبال کردند.
طالبان از اظهارات وزیر خارجۀ روسیه استقبال کردند.

وزارت خارجۀ حکومت طالبان از موقف وزیر خارجۀ روسیه استقبال کرده که گفته است به مذاکرات بیشتر با ثبات، دوامدار و حقیقی با طالبان نیاز است.

سرگئی لاوروف، در «اجلاس وزرای خارجۀ کشورهای امنیت جمعی» که در قزاقستان برگذار شده بود در این مورد سخن گفته است.

لاوروف افزوده که تهدیدهای تروریزم از افغانستان هنوز جود دارد و طالبان با تروریستان مبارزه می‌کنند و آن‌ها به همکاری حاضر اند.

وزارت خارجۀ طالبان در اعلامیۀ خود علاوه از استقبال از سخنان لاوروف، گفته که آنها به تمام کشورها به شمول روسیه در مورد امنیت خوب اطمینان می‌دهند.

لاوروف، در حالی دربارۀ مذاکرات دوم‌دار و جدی با طالبان تأکید می‌کند که انتظار می‌رود در پایان همین ماه جون، سومین اجلاس دوحه در باره افغانستان برگذار شود.

در اجلاس دوحه که به میزبانی ملل متحد برگذار می‌شود، نماینده‌گان خاص بسیاری از کشورها برای افغانستان و همچنان نماینده‌گان حکومت طالبان اشتراک خواهند کرد.

شکست سنگین تیم کریکت ایالات متحده در برابر انگلستان

تیم ملی کریکت ایالات متحده امریکا دیروز، شکست سنگینی را متحمل شد
تیم ملی کریکت ایالات متحده امریکا دیروز، شکست سنگینی را متحمل شد

در ادامۀ مسابقات جام جهانی کریکت، تیم انگلستان تیم امریکا را با تفاوت بزرگ شکست داد. امریکا ۱۱۶ رنز را برای انگلستان هدف قرار داد و انگلستان در ۹ اوور بدون آن‌ که بازیکنی از آن خارج شود، این هدف را تکمیل کرد.

انگلستان با این پیروزی در مسابقات هشت تیم برتر در گروه B چهار امتیاز به‌دست آورده و در صدر گروه قرار گرفته است.

بازی دیگر در این گروه، میان تیم‌های ویست اندیز و افریقای جنوبی است و شام امروز تیم‌های کریکت هندوستان و آسترالیا از گروه اول با هم تقابل خواهند کرد.

روز سه‌شنبه، صبح زود دو تیم دیگر گروه اول افغانستان و بنگله‌دیش به میدان می‌روند. اگر افغانستان با تفاوت خوب بنگله‌دیش را شکت بدهد به بازی‌های نیمه نهائی راه پیدا می‌کند.

چهارمین نشست ویانا امروز دوشنبه آغاز می‌شود

گروه موسوم به «جبهۀ مقاومت ملی» ادعا کرده است که رهبر این گروه، احمد مسعود به ویانا رفته است. این عکس، رهبر این گروه را در نشست قبلی ویانا نشان می‌دهد.
گروه موسوم به «جبهۀ مقاومت ملی» ادعا کرده است که رهبر این گروه، احمد مسعود به ویانا رفته است. این عکس، رهبر این گروه را در نشست قبلی ویانا نشان می‌دهد.

قرار است که چهارمین نشست «ویانا» امروز دوشنبه، ۲۴ جون در شهر ویانا پایتخت اتریش برگزار شود. در این نشست، مخالفان عمدۀ حکومت طالبان در افغانستان جمع می‌شوند و به گفتۀ خودشان دربارۀ نقشه راه آیندۀ افغانستان بحث می‌کنند.

گروهی که خودرا «جبهه مقاومت ملی» می خواند در صفحه ایکس (توئیتر سابق) نوشته که رهبر این گروه، احمد مسعود به ویانا پایتخت اتریش رسیده است.

نظر به این اعلامیه، انتظار می‌رود که هفتاد نماینده از گروه‌های «سیاسی و نظامیِ» ضد طالبان در چهارمین اجلاس ویانا اشتراک کنند.

طالبان اجلاس قبلی ویانا را بی‌فایده خوانده و به گفتۀ آن‌ها تمام چهره‌های آزمایش شده در این اجلاس جمع می‌شوند.

مشروبات الکولی غیرقانونی در هند جان ۵۳ تن را گرفته است

مشروبات دست‌ساز الکولی که به گونۀ غیرقانونی در هند تولید می‌شود.
مشروبات دست‌ساز الکولی که به گونۀ غیرقانونی در هند تولید می‌شود.

شمار قربانیان نوشیدن مشروبات الکولی غیر قانونی و سمی در هند به بیش از ۵۳ تن افزایش یافته است.
رسانه‌های هندی امروز یکشنبه (سوم سرطان) این موضوع را به نقل از مقام‌های این کشور خبر دادند.
بر اساس گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، یک مقام ارشد دولتی ایالت تامیل نادو به یک خبرگزاری هندی گفته است که بر اساس معلومات دیروز تعدادی در شفاخانه جان باختند.
همزمان، برخی دیگر از رسانه‌های هندی شمار قربانیان را ۵۵ نفر اعلام کردند، اما این خبر از سوی منابع مستقل تایید یا تکذیب نشده است.
پیش از این، وزیر ارشد ایالت تامیل نادو در جنوب هند گفته بود که روز سه شنبه، ۳۷ نفر در چند ساعت به دلیل نوشیدن مشروبات سمی جان خود را از دست دادند.
رسانه‌ها می‌گویند که بیش از ۱۰۰ تن مسموم شده به شفاخانه ها منتقل شده اند، اما حال برخی از آن‌ها خوب نیست.
سالانه صدها نفر در هند به دلیل نوشیدن الکل ارزان که در خانه ساخته می‌شود در هند جان خود را از دست می‌دهند، اما امسال تعداد مسمومیت‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از نوشیدن الکول افزایش یافته است

حزب‌الله لبنان یک قرارگاه اردوی اسرائیل را هدف قرار داد

حملۀ حزب‌الله لبنان به یک مقر اسرائیل
حملۀ حزب‌الله لبنان به یک مقر اسرائیل

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان امروز یکشنبه ۳ سرطان اعلام کرد که با استفاده از طیاره‌های بی‌سرنشین، یک قرارگاه اردوی اسرائیل را در شمال این کشور هدف قرار داده است.

بر اساس گزارش فرانس‌پرس، این حمله حزب‌الله در واکنش به کشته شدن یک فرمانده اسلام‌گرای این گروه صورت گرفته است.

اسرائیل و حزب‌الله از زمان آغاز جنگ در نوار غزه در ماه اکتوبر سال ۲۰۲۳، تقریباً روزانه در مرز میان اسرائیل و لبنان به تبادل آتش می‌پردازند.

حزب‌الله متحد نزدیک گروه حماس است. گروه حماس از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا به‌عنوان سازمان تروریستی شناخته شده است.

نیکاراگوا برای افغانستان تحت حاکمیت طالبان سفیر غیر مقیم گماشته است

بیرق نیکاراگوا
بیرق نیکاراگوا

رسانه‌های محلی نیکاراگوا، کشوری در امریکای مرکزی، گزارش داده‌اند که این‌کشور در یک اقدام نادر برای افغانستان تحت کنترل طالبان، سفیر غیرمقیم گماشته‌ است.

فرانس‌پرس روز شنبه ۲ سرطان گفت که قرار است مایکل کمپبل، که در حال حاضر سفیر نیکاراگوا در چین است، از دفترش در پکن فعالیت‌های خود برای افغانستان را نیز به‌‌پیش برد.

از زمان بازگشت طالبان به قدرت در نزدیک به سه سال گذشته، حکومت آنان توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است. به اساس گزارش، حکومت نیکاراگوا هم در اعلامیۀ خود به موضوع به رسمیت شناختن حکومت طالبان اشاره‌ای نکرده است.

شمار انگشت‌شماری از کشورها از جمله چین، روسیه و ایران دیپلمات‌های طالبان را پذیرفته‌اند و سفارت‌های برخی از کشورها در کابل فعال هستند.

طالبان با تفسیر سختگیرانه‌ای از اسلام، بر بخش‌های مختلف اجتماعی از جمله کار و آموزش صدها هزار زن در افغانستان محدودیت‌هایی اعمال کرده‌اند که مورد نکوهش حامیان حقوق بشر قرار گرفته است.

به گزارش فرانس‌پرس، دانیل اورتگا، رئیس‌جمهور نیکاراگوا، که از سال ۲۰۰۷ بر سر کار آمده است، با شیوه‌های به‌شدت استبدادی حکومت می‌کند.او محدودیت‌های دوره ریاست‌جمهوری را لغو کرده و کنترول همه شاخه‌های دولت را به‎‌دست گرفته است.

در همین حال، از گماشته شدن سفیر غیر مقیم نیکاراگوا برای افغانستان استقبال کرده است.

وزارت خارجۀ طالبان امروز یکشنبه (سوم سرطان) در شبکه اجتماعی ایکس «توئیتر سابق» نوشت که حکومت طالبان برای اولین‌بار با تعیین سفیر غیر مقیم جمهوری نیکاراگوا برای افغانستان در پکن موافقت کرده است.

وزارات خارجه طالبان همچنان به سفارت خود در پکن هدایت داده تا با سفارت نیکاراگوا در چین، روابط نزدیک کاری داشته باشد.

تیم ملی کریکت افغانستان برای نخستین بار استرالیا را شکست داد

این نخستین پیروزی افغانستان در مقابل استرالیا بود
این نخستین پیروزی افغانستان در مقابل استرالیا بود

تیم‌های ملی کریکت افغانستان و استرالیا امروز یکشنبه سوم سرطان از گروه اول مرحلۀ هشت بهترین جام جهانی ۲۰ آورۀ کریکت در برابر هم قرار گرفتند که افغانستان با تفاوت ۲۱ دوش استرالیا را برای اولین‌بار شکست داد.

استرالیا که برنده قرعه شناخته شده بود، انتخاب توپ اندازی کرد و تیم ملی کریکت افغانستان در ۲۰ آور با از دست دادن شش ویکت ۱۴۹ دوش برای استرالیا هدف تعیین کرد.

رحمن‌الله گربز در بیتینگ ۶۰ دوش به‌دست آورد، ابراهیم زدران ۵۱ دوش گرفت، کریم جنت ۱۳ دوش و محمد نبی ۱۰ دوش بدست آوردند.

استرالیا در ۱۹.۲ آور با از دست دادن همۀ ویکت‌هایش ۱۲۷ دوش کسب کرد و با تفاوت ۲۱ دوش از افغانستان شکست خورد.

در ختم این مسابقه گلبدین نائب با گرفتن ۴ ویکت بهترین بازیکن میدان شناخته شد، وی در مصاحبه‌اش گفت که این پیروزی را برای همۀ افغان‌ها مبارک‌باد می گویم و از همه تشکر می‌کنم که ما را حمایت می‌کنند.

قابل ذکر است که نوین‌الحق در این مسابقه سه ویکت به‌دست آورد، عظمت‌الله عمرزی، محمد نبی و راشد خان هر کدام یک ویکت به‌دست آوردند.

با این پیروزی که افغانستان کسب کرد دو امتیاز ارزشمند را در مرحلۀ هشت بهترین جام جهانی ۲۰ آورۀ کریکت به‌دست آورد، در جدول گروه اول، هند با چهار امتیاز در صدر قرار دارد، استرالیا با دو امتیاز دوم است، افغانستان نیز دو امتیار دارد و با نت رن ریت کمتر نسبت به استرالیا در جایگاه سوم است و بنگله‌دیش بدون امتیاز در مکان چهار قرار گرفته است.

رحمن‌الله گربز با ۶۰ دوش که امروز به‌دست آورد مجموع دوش هایش به ۲۳۸ رسید و یک‌بار دیگر در صدر بهترین بیتسمن‌های این جام قرار گرفت.

مسابقه بعدی افغانستان به روز سه شنبه پنجم سرطان در برابر بنگله‌دیش برگزار می‌شود و در صورت پیروزی چانس صعود به دور نیمه نهایی را خواهد داشت.

قابل ذکر است که اگر هند استرالیا را شکست بدهد و افغانستان در برابر بنگله‌دیش پیروز شود، صعود افغانستان به نیمه نهایی قطعی خواهد شد، ولی اگر استرالیا هند را ببرد، تیم افغانستان در برابر بنگله‌دیش باید با نت رن ریت بالاترنسبت به هند و استرالیا پیروز شود تا به نیمه نهایی راه یابد.

در ۲۳ ولایت افغانستان بارندگی های شدید و سیلاب پیش بینی شده است

بارندگی های شدید و سیلاب های اخیر در افغانستان مشکلات فراوانی به مردم ایجاد کرده است.
بارندگی های شدید و سیلاب های اخیر در افغانستان مشکلات فراوانی به مردم ایجاد کرده است.

ریاست هواشناسی حکومت طالبان می گوید به روز (۲۳ جون) در ۲۳ ولایت افغانستان بارندگی، سیلاب و باد های شدید پیش بینی شده است.

این ریاست روز شنبه ( ۲۲ جون) در اطلاعیه احتمال بارن های نسبتاً شدید همراه با رعد و برق و جاری شدن سیلاب های آنی را در ولایات بدخشان، تخار، بغلان، پنجشیر، نورستان، کنر، لغمان، کاپیسا، پروان، ننگرهار، کابل، لوگر، پکتیا، خوست، ولایات پکتیکا، غزنی، میدان وردگ، دایکندی، بامیان، سمنگان، غور، سرپل و فاریاب بارندگی پیش بینی کرده است.

ریاست هواشناسی همچنین گفته که احتمال وزیدن بادهای شدید توام با گرد و خاک در برخی مناطق ولایات شمالی، غربی، جنوبی و مرکزی افغانستان به شمول سالنگ ها، وجود دارد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG