لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۵۷

اعتراض دهقانان به تخریب مزارع کوکنار در بدخشان توسط طالبان


دو ماه قبل نیز، شماری از معترضان به تخریب کشت‌زارهای کوکنار در بدخشان اعتراض کرده بودند.
دو ماه قبل نیز، شماری از معترضان به تخریب کشت‌زارهای کوکنار در بدخشان اعتراض کرده بودند.

عملیات تخریب کشت‌زارهای کوکنار از سوی حکومت طالبان در ولسوالی درایم بدخشان بار دیگر با واکنش باشنده‌گان این ولسوالی روبه‌رو شده‌است.

منابع محلی در ولسوالی درایم بدخشان به رادیو آزادی می‌گویند، دهقانان و باشنده‌گان این ولسوالی روز چهارشنبه دوم جولای در واکنش به تخریب مزارع کوکنار از سوی نیروهای طالبان اعتراض کرده‌اند.

کلیم‌الله هم‌سخن، باشندهٔ ولسوالی درایم بدخشان به رادیو آزادی ادعا کرد که این اعتراضات از سوی نیروهای طالبان سرکوب شده و به معترضان شلیک شده‌است:

"پس از اعتراض دیروز، نیروهای طالبان معترضان را سرکوب و دو نفر را زخمی کردند. برای فعلاً مردم ناراضی و خاموش اند، دست‌کم امروز هیچ اقدامی صورت نگرفته است."

یک تن از دیگر باشنده‌گان ولسوالی درایم بدخشان که به علت حساسیت موضوع نخواست نام‌اش گرفته شود به رادیو آزادی گفت:

"اعتراضات در‌ مورد کشت کوکنار بوده، از زور شان به بالا بود، یک تعداد مردم را زدند، اعتراضات‌شان دیروز تمام شد، اما روند تریاک زدن روان است."

تلاش کردیم در این مورد از ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان بپرسیم، اما پاسخی دریافت نکردیم.

دهقانان: ابتدا باید برای ما کشت بدیل معرفی شود

دهقانان در بدخشان می‌گویند که برای برچیدن کشت‌زارهای کوکنار در ابتدا باید کشت بدیل برای کشاورزان معرفی شود.
دهقانان در بدخشان می‌گویند که برای برچیدن کشت‌زارهای کوکنار در ابتدا باید کشت بدیل برای کشاورزان معرفی شود.

دهقانانی که در مزارع‌شان کوکنار کشت می‌کنند و کشت‌زارهای شان از سوی حکومت طالبان تخریب می‌شود، خواستار کشت بدیل هستند، آن‌چه که به‌گفتهٔ سازمان‌های بین‌المللی و کشت کننده‌گان کوکنار طالبان در تأمین آن ناکام بوده‌اند.

بر اساس گزارش‌های شماری از سازمان‌های بین‌المللی، منع کشت کوکنار از سوی رهبر طالبان و عدم ارائهٔ کشت بدیل تأثیر منفی در زندگی دهقانان داشته و سبب افزایش فقر شده است.

با این حال ملل متحد در گزارش سالانهٔ خود گفته است که هرچند سال روان با کاهش کشت کوکنار در افغانستان، قاچاق هیروئین به اروپا کاهش یافته، باز هم تریاک بیشتر در افغانستان تولید خواهد شد.

این سازمان گفته است برخلاف سال گذشته، امسال کوکنار بیشتر در افغانستان کشت شده‌است.

اما طالبان همواره ادعا کرده‌اند که در برابر کشت کوکنار در افغانستان مبارزه می‌کنند و از قاچاق آن جلوگیری کرده‌اند.

هم‌زمان با این ملل متحد و نماینده‌گان کشورهای مختلف در سومین نشست دوحه که یکی از موضوعات اصلی بحث آن نیز مواد مخدر بود، خواستار مبارزهٔ طالبان در برابر آن شده‌اند.

در همین حال طالبان نیز خواستار انجام سروی مشترک در مورد کشت کوکنار با ملل متحد شده‌اند.

اعتراضات مردمی و تنش‌ها در پیوند به تخریب کشت‌زارهای کوکنار در ولسوالی درایم بدخشان به تاریخ ۱۴ ثور سال روان آغاز شد که یک روز پس از آن به ولسوالی ارگو در همسایگی درایم گسترش یافت.

در جریان اعتراضات دور اول در این دو ولسوالی دو تن کشته و شمار دیگر زخمی شدند، اما تنش‌ها پس از اعزام هیئت طالبان به محل و گفت‌وگو با معترضان پایان یافته اعلام شده بود.

XS
SM
MD
LG