لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۱۴

خبر ها

گشایش نمایشگاه دو‌روزهٔ زمرد در ولایت پنجشیر

افغانستان- نمایشگاه زمرد در ولایت پنجشیر گشایش یافت
افغانستان- نمایشگاه زمرد در ولایت پنجشیر گشایش یافت

نمایشگاه دو‌روزهٔ زمرد به روز چهارشنبه، ۲۰ ماه سرطان، در ولایت پنجشیر گشایش یافت.

در این نمایشگاه که از سوی وزارت معادن و پترولیم حکومت طالبان افتتاح شد، افزون بر زمرد، صنایع دستی و برخی از اقلام دیگر به نمایش گذاشته شده است.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر والی طالبان در پنجشیر در پیوند به این نمایشگاه به رسانه‌ها ارسال شده، آمده است که شماری از سرمایه‌گذاران از چین، ترکیه، ایالات متحده و فرانسه در پنجشیر حضور دارند و علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در معادن زمرد و آهن هستند.

براساس خبرنامه، در حال حاضر ۱۲۰۰ معدن ثبت‌شده در پنجشیر وجود دارد و نزدیک به ۶۰۰ جواز استخراج زمرد از این معادن به افراد توزیع شده است.

برخی از آگاهان به این باورند که معادن زمرد پنجشیر به‌گونهٔ غیرحرفه‌ای استخراج و به خارج از افغانستان قاچاق می‌شود.

ملل متحد در گزارش سال ۲۰۲۲ خود گفت که استخراج غیرقانونی معادن زیر حاکمیت طالبان افزایش یافته است.

در این گزارش گفته شده که سنگ‌های قیمتی و فلزات نیمه‌قیمتی از افغانستان به آسیای مرکزی، اروپا و خلیج فارس قاچاق می‌شود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

شمار زندانیان در زندان‌های طالبان به ۹۰۰۰ نفر می‌رسد

ادارۀ تنظیم امور زندان‌های طالبان اعلام کرد که شمار زندانیان در افغانستان نزدیک به نه هزار نفر می‌رسد.
ادارۀ تنظیم امور زندان‌های طالبان اعلام کرد که شمار زندانیان در افغانستان نزدیک به نه هزار نفر می‌رسد.

ادارۀ تنظیم امور زندان‌های طالبان می‌گوید که شمار زندانیان در زندان‌های حکومت این گروه در افغانستان نزدیک به نه هزار نفر می‌رسد که ۵۰۰ تن آنان زنان هستند.

محمد یوسف مستری، رئیس این اداره، در مصاحبه با تلویزیون ملی در کنترل طالبان که به روز شنبه ۲۳ سرطان منتشر شد، گفت که بسیاری از این افراد در پیوند به قضایای جنایی زندانی‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری قبلاً گفته بودند که طالبان پس از بازگشت به قدرت در افغانستان در نزدیک به سه سال گذشته، دست به بازداشت‌های خودسرانه و غیرقانونی زده‌اند.

برخی از نهادهای حقوق بشری در مورد شفافیت محاکم طالبان ابراز نگرانی کرده‌اند.

شماری از رسانه‌های داخلی افغانستان در ماه جاری گزارش دادند که در حال حاضر ۶۰ شهروند خارجی به شمول ۱۰ زن در افغانستانِ زیر حاکمیت طالبان زندانی‌اند.

حملات هوایی اسرائیل در غزه ۱۷ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت

وزارت صحت غزه اعلام کرد که در حملات هوایی اسرائیل، ۱۷ فلسطینی کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند.
وزارت صحت غزه اعلام کرد که در حملات هوایی اسرائیل، ۱۷ فلسطینی کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند.

مقام‌های وزارت صحت غزه تحت کنترل گروه تندرو حماس می‌گویند که دست‌کم ۱۷ فلسطینی در حملات هوایی اسرائیل در غزه کشته و ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا، حماس را به‌عنوان یک سازمان تروریستی می‌شناسند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حداقل چهار حملۀ جداگانه اوائل امروز یکشنبه ۱۴ جولای در ساحات مختلف غزه صورت گرفته‌اند.

مردم محلی و مقامات صحی فلسطینی گفته‌اند که اردوی اسرائیل حملات هوایی و زمینی را تشدید کرده است.

به گفتۀ مقام‌های صحی، روز گذشته دست‌کم ۹۰ نفر در حملۀ هوایی اسرائیل در یک منطقۀ که برای کمک‌های بشری اختصاص داده شده کشته شدند.

اسرائیل گفته است که در این حمله، محمد ضیف مسئول نظامی گروه تندرو حماس هدف قرار داده شد؛ اما معلوم نیست که آیا او کشته است یا نه.

بازگشت تقریبا دو هزار مهاجر از ایران و پاکستان در یک روز

 حدود دوهزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان در یک روز به افغانستان بازگشتند.
حدود دوهزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان در یک روز به افغانستان بازگشتند.

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان طالبان می‌گوید که حدود دوهزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان در یک روز به افغانستان بازگشتند.

این وزارت در خبرنامه‌ای امروز یکشنبه ۲۴ سرطان گفت که ۱۹۵۳ مهاجر افغان از طریق راه پل ابریشم ولایت نیمروز، گذرگاه سپین بولدک – چمن و عبورگاه تورخم دیروز به طور داوطلبانه و اجباری بازگشته‌اند.

در ادامه آمده که ۱۵۶۹ نفر از ایران و ۳۸۴ تن دیگر از پاکستان عودت کرده‌اند.

از ماه نوامبر سال گذشته، روند اخراج مهاجرین افغانِ فاقد اسناد مهاجرت از پاکستان ادامه دارد.

ایران نیز در این اواخر روند اخراج افغان‌های مهاجر را تشدید کرده است.

کاهش تنش در مرز بلاروس و اوکراین؛ سربازان به پایگاه‌های نظامی خود بازگشتند

وزارت دفاع بلاروس اعلام کرده بود که به منظور افزایش استحکامات نظامی، یک فرقه راکتی در مرزهایش با اوکراین مستقر کرده است.
وزارت دفاع بلاروس اعلام کرده بود که به منظور افزایش استحکامات نظامی، یک فرقه راکتی در مرزهایش با اوکراین مستقر کرده است.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، دیروز اعلام کرد که تنش در مرز با اوکراین کاهش یافته و بیشتر سربازان اضافی که به مرز اختصاص داده شده بودند، به پایگاه‌های نظامی خود بازگشته‌اند.

لوکاشنکو از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به شمار می‌رود.

در اوایل سال جاری میلادی، وزارت دفاع بلاروس گفته بود که در واکنش به حوادث امنیتی استحکامات نظامی خود را در مرزهایش با اوکراین افزایش داده است.

این وزارت گفته بود که یک فرقه راکتی نیز در آنجا مستقر کرده است تا بتواند آمادگی رزمی خود را آزمایش کند.

لوکاشنکو روز گذشته در حین بازدید از مناطق مرزی کشورش گفت که اطلاعات استخباراتی بلاروس نشان می‌دهد که نیروهای اوکراینی مناطق حساس را ترک کرده‌اند، بنابراین بسیاری از سربازان تازه استخدام شده بلاروس نیز به پایگاه‌های نظامی خود رفته‌اند

رئیس موساد برای جهت شرکت در مذاکرات آزادی گروگان‌ها به دوحه می‌رود

یوید برنیا، رئیس موساد، به دوحه می‌رود تا درباره آزادی گروگان‌های حماس گفتگو کند.
یوید برنیا، رئیس موساد، به دوحه می‌رود تا درباره آزادی گروگان‌های حماس گفتگو کند.

دیوید برنیا، رئیس اداره استخبارات خارجی اسرائیل یا موساد، قصد دارد در چند روز آینده به دوحه، پایتخت قطر برود و در آنجا درباره آزادی سایر گروگان‌ها از چنگ گروه حماس گفتگو کند.

ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا حماس را به عنوان یک گروه تروریستی می‌شناسند.

رادیو اسرائیل به نام کان دیروز شنبه این خبر را نشر کرده است.

در همین حال روزنامه خارجی اسرائیل گزارش داده است که به نظر می‌رسد با وجود کشته شدن محمد ضیف، رئیس شاخه نظامی حماس از سوی اسرائیل، این مذاکرات غیرمستقیم لغو نشده است.

علاوه بر قطر، مصر و ایالات متحده امریکا نیز در این مذاکرات میانجیگری می‌کنند تا آتش‌بس در غزه تقویت شده و گروگان‌ها آزاد گردند.

این گفتگوها در حالی صورت می‌گیرد که وزارت صحت غزه تحت کنترل حماس روز شنبه اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان حملات اخیر اسرائیل به جنوب غزه به ۹۰ نفر رسیده است. پیش از این این ارقام ۷۱ تن گفته شده بود.

بنیامین نتانیاهو، صدر اعظم اسرائیل گفته است که کاملاً مشخص نیست که محمد ضیف، رئیس شاخه نظامی حماس و رافع سلامه یکی دیگر از فرماندهان حماس در این حملات کشته شده باشند.

مسابقه نهایی یورو ۲۰۲۴ بین تیم‌های ملی فوتبال اسپانیا و انگلستان

 اسپانیا با سه قهرمانی و یک نائب قهرمانی پرافتخارترین تیم تاریخ یورو است.
اسپانیا با سه قهرمانی و یک نائب قهرمانی پرافتخارترین تیم تاریخ یورو است.

مسابقه نهایی یورو ۲۰۲۴ بین تیم‌های ملی فوتبال اسپانیا و انگلستان امشب۲۴ سرطان ساعت ۱۱:۳۰ به وقت افغانستان در ورزشگاه المپیک برلین در آلمان برگزار خواهد شد.

تیم ملی فوتبال اسپانیا با سرمربیگری لوئیس د لا فوئنته و تیم انگلستان به هدایت گرت ساوت‌گیت با شکست دادن همه حریفان‌شان به این مرحله رسیده‌اند و هر دو تیم امیدوارند تا جام قهرمانی را به دست آورند.

داوری این بازی را فرانسوا لتکسیه از فرانسه بر عهده خواهد داشت. این مسابقه یکی از جذاب‌ترین رقابت‌های یورو خواهد بود. اسپانیا که پنجمین فاینل‌اش را در یورو تجربه می‌کند با سه قهرمانی و یک نائب قهرمانی بعد از آلمان پرافتخارترین تیم تاریخ این رقابت‌هاست که در صورت پیروزی در بازی فردا تبدیل به اولین تیم تاریخ یورو خواهد شد که چهار قهرمانی در آن خواهد داشت.

اما هرگاه انگلستان در مسابقه امشب پیروز شود، برای اولین بار قهرمانی در یورو را تجربه خواهد کرد. این تیم پیش از این تنها یک بار در مسابقه فاینل یورو حضور داشته که به دوره قبلی در سال ۲۰۲۰ برمی‌گردد که در بازی نهایی به ایتالیا باخت و نائب قهرمان شد.

به گزارش رسانه‌های انگلیسی، برخی فروشندگان، تکت‌های بازی فاینل را حدود ۹۳ هزار یورو به فروش رسانیده‌اند و تکت‌های ساده که قیمت آن ۸۵ یورو است، مبلغ ۵۳۰۰ یورو به فروش رسیده‌اند.

واکنش‌های گسترده به رویداد حمله در تجمع انتخاباتی ترمپ

رویداد حمله به تجمع انتخاباتی ترمپ در پنسیلوانیا واکنش‌های گسترده‌ای را در سطح جهان و ایالات متحده در پی داشته است.
رویداد حمله به تجمع انتخاباتی ترمپ در پنسیلوانیا واکنش‌های گسترده‌ای را در سطح جهان و ایالات متحده در پی داشته است.

پس از وقوع حمله به یک تجمع انتخاباتی دونالد ترمپ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا و رئیس‌جمهور پیشین این کشور، این رویداد واکنش‌های گسترده‌ای از سوی رهبران و چهره‌های سیاسی امریکا و جهان در پی داشته است. در این رویداد دو تن به شمول یک شهروند عادی و حمله کننده کشته شدند و دو تن دیگر به شمول دونالد ترمپ، زخم برداشتند.

رئیس‌جمهور ایالات متحده، جو بایدن به حادثۀ تجمع انتخاباتی دونالد واکنش نشان داد و گفت خوشحال است که ترمپ سالم است.

بایدن گفت: "من در جریان فیر مرمی در تجمع دونالد ترمپ در پنسیلوانیا قرار گرفته‌ام. خوشحالم که او در سلامت است و حالش خوب است. من برای او و خانواده‌اش و همه حاضران در تجمع دعا می‌کنم و منتظر اطلاعات بیشتر هستیم. من و جیل از «یواس‌اس‌اس» (خدمات مخفی ایالات متحده) برای حفظ امنیت او سپاسگزاریم. چنین خشونتی جایی در آمریکا ندارد. ما باید به عنوان یک ملت متحد شویم و آن را محکوم کنیم."

رئیس‌جمهور جو بایدن گفت در مورد اینکه آیا فیر مرمی در تجمع دونالد ترمپ در پنسیلوانیا یک تلاش برای ترور بود، نظری دارد اما به اندازه کافی مدارکی ندارد تا (نظر خود را) اظهار کند.

جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا و رقیب ترمپ در انتخابات ماه نوامبر از خدمات مخفی ایالات متحدۀ امریکا به خاطر نجات جان ترمپ سپاسگزاری کرد.

جورج دبلیو بوش رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده امریکا، حلمه به تجمع انتخاباتی ترمپ را «بزدلانه» توصیف کرد. همچنان بنیامین نتانیاهو رئیس‌جمهور اسرائیل گفت که از حمله بر دونالد ترمپ «شوکه» شده است.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر هنگری هم گفته است که در این ساعات افکار و دعاهای او همراه دونالد ترمپ است.

باراک اوباما، رئيس جمهور اسبق آمریکا هم در حساب ایکس «توئیتر سابق» خود تأکید کرد که در دموکراسی آمریکا مطلقاً جایی برای خشونت سیاسی وجود ندارد.

لحظاتی پس از وقوع حمله به تجمع انتخاباتی ترمپ در پنسیلوانیا
لحظاتی پس از وقوع حمله به تجمع انتخاباتی ترمپ در پنسیلوانیا

کامالا هریس معاون رئیس‌جمهور امریکا نیز حمله به ترمپ را «بی‌معنی» خوانده و گفته است که خوشحال است ترمپ به شدت مجروح نشده است. هریس در شبکۀ ایکس نوشت:

"چنین خشونتی در کشور ما جایی ندارد. همه ما باید این عمل ناپسند را محکوم کنیم و سهم خود را انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که این خشونت به خشونت بیشتری منجر نشود."

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ کنونی امریکا نیز گفت که از تیراندازی در تجمع رئیس‌جمهور سابق ترامپ «شوکه و غمگین» شده، اما خوشحال است که او (ترمپ) در امان است.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا هم گفت که کل وزارت دفاع «این خشونت را که هیچ جایی در دموکراسی ما ندارد» محکوم می‌کند.

همچنان رئیس‌جمهور سابق امریکا، بیل کلینتون و وزیر امور خارجۀ سابق، هیلاری کلینتون، خشونت در تجمع دونالد ترمپ در پنسیلوانیا را محکوم کردند و گفتند که برای افراد آسیب دیده «دل‌شکسته» شده‌اند.

نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نماینده‌گان امریکا نیز در واکنش به این رویداد در شبکۀ اجتماعی ایکس نوشت: "خشونت سیاسی هیچ‌جایی در جامعۀ ما ندارد."

همچنان نیکی هیلی رقیب ترمپ در انتخابات مقدماتی درون حزبی در پی وقوع این رویداد، خشونت سیاسی را محکوم کرده است. ساعاتی پس از وقوع این رویداد، همچنان ایلان ماسک، سرمایه‌گذار مشهور و صاحب شبکۀ اجتماعی ایکس «توئیتر سابق» اعلام کرد که پس از این حادثه، از رئیس‌جمهور سابق امریکا، دونالد ترمپ حمایت می‌کند.

هاکیم جفریز، رهبر دموکرات‌های مجلس نماینده‌گان امریکا نیز در بیانیه‌ای که در شبکۀ ایکس منتشر کرده، گفته است که آمریکا یک دموکراسی است و خشونت سیاسی از هر نوع آن، قابل قبول نیست.

ایوانکا ترمپ، دختر دونالد ترمپ، در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس از حمایت‌ها و دعاهای مردم برای پدرش و دیگر قربانیان خشونت در پنسیلوانیا، سپاسگزاری کرد.

همچنان دونالد ترمپ جونیور فرزند بزرگ ترمپ نوشت که پدرش هرگز از صحنۀ مبارزات کنار نخواهد رفت.

همچنان شاروال منطقۀ باتلر، جایی که رویداد حمله به ترمپ اتفاق افتاد در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان امریکا گفته است که از زمان دونالد ریگان تا اکنون چنین صحنه‌ای را در امریکا سراغ ندارد.

محمد ایوب اعظمی آقای عضلات افغانستان شد

محمد ایوب اعظمی عنوان قهرمانی سنگین‌وزن و آقای عضلات افغانستان را به دست آورد. عکس از ذبیح‌الله شهزاد؛ رادیو آزادی
محمد ایوب اعظمی عنوان قهرمانی سنگین‌وزن و آقای عضلات افغانستان را به دست آورد. عکس از ذبیح‌الله شهزاد؛ رادیو آزادی

رقابت‌های انتخابی تیم ملی پرورش اندام، فیتنس و آقای عضلات افغانستان با اشتراک ۵۷۰ ورزشکار از ۲۲ ولایت به روز چهارشنبه ۲۰ سرطان به پایان رسید.

این رقابت‌ها که در جمنازیوم ۲۵۰۰ نفری ریاست تربیت بدنی و ورزش افغانستان در کابل برگزار شده بود، در پایان محمد ایوب اعظمی، دارندۀ مدال نقره پرورش اندام جهان از ولایت هرات، عنوان قهرمانی سنگین‌وزن و آقای عضلات افغانستان را به‌دست آورد.

در این مسابقات ورزشکاران حق نمایش عضلات ران‌های‌شان را نداشتند زیرا در لایحه‌ای که از طرف مسئولین فعلی در رهبری ورزش به فدراسیون این رشته ابلاغ شده است، نمایش ران‌ها خلاف شریعت دانسته شده است.

پرورش اندام جزو رشته‌های ورزشی پرطرفدار در افغانستان به شمار می‌رود که ورزشکاران آن دستاوردهای بین‌المللی زیادی نیز داشته‌اند.

رسانه‌های طالبان از دستگیری رهبر یک شبکۀ مرتبط با «داعش» در کابل خبر دادند

المرصاد ادعا می‌کند رهبر این شبکۀ دستگیر شده، یک افغان است که به عضویت داعش در بلوچستان درآمده بود
المرصاد ادعا می‌کند رهبر این شبکۀ دستگیر شده، یک افغان است که به عضویت داعش در بلوچستان درآمده بود

المرصاد، یکی از رسانه‌های مرتبط با طالبان، ادعا کرده که رهبر یک شبکۀ شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، در کابل دستگیر شده است.

این رسانه عصر روز شنبه (۱۳ جولای) به استناد منابع خود گزارش داد که رهبر این شبکۀ دستگیر شده، یک افغان است که به عضویت داعش در بلوچستان درآمده بود.

بر اساس گزارش، چهارشنبه گذشته، عملیاتی برای دستگیری این افراد در مربوطات حوزۀ پنجم امنیتی در کابل انجام شد که در جریان از یک مخفیگاه، سلاح و مهمات نیز به دست آمد. گفته می‌شود که این گروه قصد داشت بر مراسم محرم حملاتی را انجام دهد.

منابع مستقل تا هنوز در این مورد چیزی نگفته‌اند و رادیو آزادی به‌طور مستقل نمی‌تواند این خبر را تأیید یا تکذیب کند.

عفو بین‌الملل: طالبان باید به قتل‌های فرا قانونی، دستگیری‌ و شکنجه پایان دهند

عفو بین‌الملل به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین سازمان‌های حقوق بشری در جهان شناخته می‌شود.
عفو بین‌الملل به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین سازمان‌های حقوق بشری در جهان شناخته می‌شود.

عفو بین‌الملل بار دیگر از حکومت طالبان خواست تا از حقوق بشر در افغانستان حمایت کند. این نهاد گفته که طالبان باید به قتل‌های فرا قانونی، دستگیری‌ها و شکنجه در افغانستان پایان دهند.

بخش جنوب آسیای این سازمان روز شنبه (۱۳ جولای) در شبکۀ ایکس (توئیتر سابق) نوشته که «جهان وضعیت افغانستان را زیر نظر دارد و براساس آن، طالبان باید به قتل‌های فرا قانونی، دستگیری‌ها، شکنجه، از جمله مجازات بدنی، پایان دهند.»

عفو بین‌الملل همچنین بار دیگر از حکومت طالبان خواسته که برای دختران افغان حق آموزش را بدهد.

طالبان پس از به قدرت رسیدن دوبارۀ در افغانستان در اگست ۲۰۲۱، مکاتب متوسطه و لیسه‌ها را به روی دختران افغان بستند، سپس دروازه‌های پوهنتون‌ها را نیز به روی دختران و زنان افغان مسدود ساخته و محدودیت‌هایی شدیدی را در عرصه‌های مختلف اجتماعی بر آنها وضع کردند.

جامعۀ جهانی و نهادهای حقوق بشر، بارها نگرانی‌های شدید خود را در این مورد ابراز کرده‌اند، اما حکومت طالبان ادعا می‌کند که حقوق زنان و دختران را در چارچوب شریعت اسلامی تأمین کرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG