لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۰۲

ایران از تعیین نماینده سازمان ملل برای تحقیق در مورد تخطی حقوق بشر انتقاد کرد


رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران رای گیری روز پنجشنبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنیف را یک فشار امریکا خوانده است.

این شورا پیشنهاد مورد حمایت امریکا و سویدن بخاطر تعیین یک نماینده برای تحقیق در مورد وضیعت حقوق بشر در ایران را دیروز تصویب کرد.

در این رای گیری بیست و دو تن از اعضا رای مثبت، هفت تن دیگر رای منفی و چهارده تن رای ممتنع دادند.

در رای گیری دیروز، یک چهارم اعضای شورای چهل و هفت عضوی حقوق بشر سازمان ملل شرکت نداشتند.

یک متخصص خارج از شورای حقوق بشر قرار است در این مقام جدید التشکیل، در دیدار بعدی همین شورا در ماه جون تعیین شود.

ایران که عضویت شورای حقوق بشر را ندارد، رای گیری در مورد ایجاد این مقام را مداخله در امور داخلی این کشور خوانده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید، تصویب این قطعنامه توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بر ضد ایران قابل توجیه نیست.

به گفته رامین مهمان پرست، هدف این قطعنامه، اعمال فشار بالای جمهوری اسلامی ایران بوده و آنها می خواهند تا توجه را از تخطی های حقوق بشر در غرب به خصوص ایالات متحده، منحرف سازند.

قصر سفید از این رای گیری استقبال کرده است. تام دونیلون مشاور امنیت ملی بارک اوباما رییس جمهور امریکا گفته که این اقدام یک مرحله مهم تاریخی است که تاکید جهانی و هشدار ها را در مورد وضیعت دلگیر حقوق بشر در ایران نشان می دهد.

ویلیم هیگ وزیر خارجه بریتانیا گفته که وضیعت ناگوار و غیر قابل پذیرش حقوق بشر در ایران وجود دارد و محقق تازه سازمان ملل متحد، شاید بسیاری از ایرانی ها را که بخاطر حقوق خود و سایر مردم سخن می گویند، تشویق کند.

اما سعید محمد رضا سجادی سفیر ایران در سازمان ملل متحد گفته که ایالات متحده خود مرتکب تخطی های حقوق بشر شده زیرا از اسراییل علیه فلسطینی ها حمایت می کند و همچنان غیرنظامیان افغان را هدف قرار داده و زندانیان را به صورت پنهانی شکنجه کرده است.

قابل تذکر است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تا حالا چندین نماینده را برای بررسی تخطی ها از حقوق بشر، قاچاق انسان، شکنجه، امنیت مواد غذایی و حقوق فرهنگی تعیین کرده که در حدود 10 نماینده در کشور های میانمر، کوریای شمالی و سودان موظف شده اند.
XS
SM
MD
LG