لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۵۶

وزیر خارجهء لیبیا ضربهء غیر مترقبه را به حکومت این کشور وارد کرد


موسی کوسا وزیر خارجهء لیبیا
مقامات بریتانیا می گویند: وزیر خارجه لیبیا حکومت معمر قذافی را ترک کرده و به بریتانیا پناهنده شده است.

پناهنده گی وزیر خارجه لیبیا و خبرها از واشنگتن که کمک های پنهانی را به شورشیان لیبیا اجازه داده است، امیدهای تازه را در صفوف مخالفین حکومت قذافی به بار آورد است.

در یک زمانی که قوای وفادار به معمر قذافی رهبر لیبیا در مقابل مخالفین خود به سرعت پیش می روند، پناهنده گی وزیر خارجهء وی ضربه غیر مترقبه را به حکومت لیبیا وارد می کند.

موسی کوسا وزیر خارجهء لیبیا روز چهارشنبه در راه سفر از تونس در میدان هوایی لندن فرود آمده و در اینجا پناهنده شد.

وزیر خارجهء بریتانیا ویلیم هیگ اظهار داشت یک مقام بلند رتبهء حکومت لیبیا که بعد از سال ها تحریم، لیبیا را دوباره با جامعه جهانی همراه کرد، از وظیفه خود استعفی کرده است.

وزیر خارجهء بریتانیا گفت: به وزیر خارجهء لیبیا وعده معافیت از پیگرد قانونی داده نشده است. اما او دیگران را نیز تشویق کرد که حکومت لیبیا را ترک کنند و به گفته او استعفای کوسا رژیم لیبیا را متززل می سازد.
وی افزود:

« او به اختیار خود به اینجا سفر کرده است. او گفته است که از وظیفه خود استعفا می کند. ما در این مورد با او صحبت کرده و بعد تفصیل را ارایه خواهیم کرد. ما اشخاصی را که در اطراف قذافی قرار دارند تشویق می کنیم او را ترک کنند و یک آینده بهتر را برای لیبیا بپذیرند تا راه برای انتقال قدرت سیاسی و اصلاحات واقعی باز شود که این خواسته مردم لیبیا می باشد.»

مقامات در لیبیا می گویند: کوسا استعفا نکرده، بلکه برای یک وظیفه دیپلوماتیک به لندن رفته است.

قبل از این هم وزیر عدلیه و وزیر داخلهء لیبیا در آغاز بحران وظیفه خود را ترک کرده بودند.

اما به نظر تحلیلگران استعفای کوسا بعد از آغاز عملیات هوایی بین المللی علیه قوای حکومت لیبیا ممکن است سرنوشت مخالفین حکومت لیبیا را تغییر بدهد. زیرا کوسا که در غرب تحصیل کرده قبل از آن که وزیر خارجه شود رییس ادارهء استخبارات این کشور بود و می تواند معلومات ارزشمند استخباراتی را ارایه کند که سبب سقوط رژیم قذافی گردد.

در این ساحه یک روزنهء امید دیگر هم باز شده است، زیرا در خبرها از امریکا آمده که رییس جمهور اوباما کمک های سری را به مخالفین لیبیا اجازه داده است.

روزنامهء نیویورک تایمز از قول مقامات نا معلوم امریکا خبر داده است که ادارهء استخبارات مرکزی امریکا سی آی ای مامورین خود را به لیبیا فرستاده است تا معلومات جمع آوری کنند. اما سی آی ای تا حال در مورد این خبر ابراز نظر نکرده است.

شکست های اخیر در میدان جنگ با قوای حکومت لیبیا چنین عقیده بار آورده بود که اگر کشورهای غربی کمک جدی نکنند، مخالفین حکومت لیبیا سرکوب خواهند شد.

اما اکنون تحلیلگران می گویند که با استعفای وزیر خارجه لیبیا، در حکومت این کشور درز ایجاد شده و خبرها در مورد کمک های سری امریکا به شورشیان لیبیا، شاید خون تازه را در رگ های مخالفین حکومت لیبیا به جریان بی آورد.
XS
SM
MD
LG