لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۲۶

ایران مدت حبس رهبران بهایی را دوباره افزایش داد


هفت رهبر بهایی که در ایران زندانی و محکوم شده اند
بعد از انقلاب اسلامی سال 1979، رژیم ایران بیش 200 بهایی را اعدام، صدا ها تن دیگر را زندانی و شکنجه کرد. هزاران بهایی دیگر از کار ها و وظایف شان اخراج شدند.

روزنامهء وال ستریت ژورنال می نویسد:
این وضعیت در مقابل بهایان و سایر اقلیت مذهبی در ایران هم چنان ادامه دارد. دکان ها و بزنس های آن منفجر ساخته شده، طعمهء حریق می شوند و حتی در این اوخر یک تعداد منازل بهایان ویران ساخته شده اند.

جوانان بهایی از دسترسی به تحصیلات عالی محروم ساخته شده، هم اکنون 77 تن آن ها در زندان به سر می برند. همه این اعمال در کشور صورت می گیرد که ادعای آزادی عقاید و آزادی اجرای مراسم مذهبی را داشته، گویا قوانین مدنی و سیاسی بین المللی را تایید می کند.

شش ماه قبل یک محکمهء استیناف جزای هفت رهبر جامعهء بهایی ایران را که در سال 2008 دستگیرشده اند، به 10 سال حبس کاهش داد، ولی اینک به آن ها ابلاغ گردیده که مدت حبس آن ها دوباره به 20 سال تمدید شده است.
څارنوال محکمه ادعا کرده، که کاهش مدت مجازات آن ها سرکشی از قوانین شریعت باشد.

روزنامهء وال ستریت ژورنال در این رابطه می نویسد:
با وصف تقاضای وکلای مدافع رهبران جامعهء بهایی، رژیم ایران از ارایهء هرنوع توضیحات کتبی در این رابطه خود داری کرده است.

خانم دیان علایی نمایندهء جامعهء بین المللی بهاییان در سازمان ملل متحد خواستار برخورد عادلانه با این رهبران زندانی بهایی شده است.

رژیم ایران با استفاده از اینکه در سه ماه گذشته توجهء جهانیان به حوادث شرق میانه معطوف شده، سرکوب بهاییان را در آن کشور بیش تر ساخته است.

روزنامهء وال ستریت ژورنال ادامه می دهد:
این هفت رهبر بهایی بعد از دستگیر شدن در سال 2008، بدون اجازهء دسترسی به وکلای مدافع و فامیل هایشان برای دو سال در زندان اوین نگهداشته شده بودند.

بعد هم در سال 2010 در یک محکمهء نمایشی محاکمه و هر یک به 20 سال حبس محکوم شدند. رژیم ایران آن ها را در همهء اتهامات، از جاسوسی آغاز تا تخریب امنیت ملی و لکه دار ساختن حیثیت جمهوری اسلامی مجرم شناخت.

روزنامهء وال ستریت ژورنال می نویسد:
خانم هیلاری کلنتن وزیر خارجهء امریکا و ویلیام هیگ وزیر خارجهء بریتانیا افزایش دوبارهء مدت حبس رهبران جامعهء بهایی ایران را محکوم کرده اند.
XS
SM
MD
LG