لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۲۹

رییس جمهور یمن از میانجیگری شورای خلیج استقبال کرد


شیخ حمد بن جاسم الثانی صدراعظم قطر گفت، شورای همکاری کشورهای خلیج که در آن 6 کشور عضویت دارند، توقع دارد که با رییس جمهور یمن برای حل مشکلات این کشور به موافقه برسد.

بر اساسی گزارش تیلویزیونی دولتی سبا، علی عبدالله صالح رییس جمهور یمن روز چهارشنبه از میانجیگری شورای خلیج استقبال کرد.

علی عبدالله صالح برای حل بجران جاری کشورش به اهمیت دیالوگ و گفتگو تاکید کرد.

یکی از رهبران مخالف حکومت یمن روز پنجشنبه به آژانس خبری فرانس پرس گفت، از هر تلاش برای برکناری عبدالله صالح استقبال می کند.

علی عبدالله صالح رییس جمهور یمن که متحد امریکا و عربستان سعودی به شمار می رود، از سال 1978 به این سو، بر سر قدرت است.

مردم یمن که جنوری امسال دست به مظاهرات زدند، خواهان برکناری عبدالله صالح می باشند. بر اساسی گفته های کارکنان طبی و شاهدان عینی در این مظاهرات تاکنون 125 تن کشته شده اند.

یحیی الدایی لامی یک خطیب یمنی در صنعا پایتخت این کشور خطاب به مظاهره کننده گان در مورد عبدالله صالح گفت:
«علی عبدالله صالح یک کاپی از فرعون می باشد. او فکر می کند که مالک این کشور است. فکر می کند که مردم گوسفند اند و می تواند از آنها استفاده کند. زمانیکه این مردم مقاومت کردند، او آنها را به طور دسته جمعی کشت.»

هرچند صالح در مبارزه با القاعده متحد کلیدی امریکا به شمار می رود. اما واشنگتن از اقدامات شدید نیروهای امنیتی یمن در شهر های تعز و الحدیده علیهء مظاهره کننده گان انتقاد کرد.

در مظاهرات این هفته در این دو شهر یمن 20 مظاهره کننده کشته شدند.

صدراعظم قطر در بیانیه اش در اجلاس کشورهای خلیج گفت، هرچند کشورهای خلیج به طور سنتی از عبدالله صالح حمایت می کنند، اما اکنون شورای خلیج فیصله کرده است که رییس جمهور یمن از قدرت برکنار شود.
XS
SM
MD
LG