لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۲۲

فابریکه ای که در پروگرام مخفی اتومی ایران نقش کلیدی دارد پیدا شد


خانم سونا تصاویر گرفته شده توسط ستلایت را شرح می دهد
به اساس گزارش آژانس خبری اسوشیتدپرس، یک گروپ تبعیدی ایران گفته است، جواسیس این گروپ فابریکه ای را در ایران پیدا کردند که در پروگرام مخفی اتومی آن کشور نقش کلیدی دارد. سخنگوی مجاهدین خلق ایران بروز پنجشنبه به خبرنگاران گفت، از چهارونیم سال به این طرف، یک فابریکه ای در غرب ایران وجود دارد که حکومت این کشور برای دهها هزار ماشین تفکیک غنی سازی یورانیوم پرزه جات تهیه می نماید.

بگفته آژانس، این ماشین ها می تواند مواد سوخت یورانیوم درجه پایین و مواد سوخت یورانیوم درجه بلند را که در بسیاری فابریکه های تولید انرژی اتومی و هم در تولید سلاح اتومی مورد استفاده قرار می گیرد تولید نماید.

ایران می گوید، پروگرام اتومی این کشور به مقاصد ملکی بوده و بمنظور تولید انرژی می باشد، اما ایالات متحده امریکا و سایر کشورهای غربی می گویند، ایران در صدد ایجاد ظرفیتی می باشد که ایران را قادر به تولید سلاح اتومی بسازد.

خانم سونا سام سامی سخنگوی مجاهدین خلق ایران گفت، اعضای این گروپ در داخل عراق، مشکلات و خطر زیادی را قبول کردند تا معلومات استخباراتی را راجع به تاسیسات که بگفته او بنام تبا (TABA) یاد می شود جمع آوری نمایند.

خانم سونا و علی رضا جعفر زاده سخنگوی دیگری این سازمان، همچنان تشریحات مفصلی از کارهای که در سه مخزن فولاد و همچنان در تاسیسات بلند علمی ایران صورت می گیرد تهیه کرده اند. اما آنها کدام سندی مانند عکس ها از داخل فابریکه تبا ارایه نکرده اند که نشان بدهد درین فابریکه پرزه جات ماشین تفکیک غنی سازی تهیه می گردد.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا به خبر نگاران گفته است، ما هنوز راپور این گروپ را بدست نیاورده ایم بناً نمی توانیم درین باره تبصره نمایم.

جعفر زاده به آژانس خبری اسوشیتدپرس گفته است، فابریکه تبا (TABA) یکی از بزرگترین تولید کننده پرزه جات ماشین های تفکیک کننده غنی سازی یورانیوم است و ایران در سال های گذشته برای یکصد هزار افزار پرزه تهیه کرده است.

دیوید البرایت، ریس موسسه علوم و امنیت بین المللی می گوید، او نمیتواند تایید کند که فابریکه تبا پرزه جات ماشین های تفکیک غنی سازی یورانیوم تهیه می نماید. سازمان تبعیدی خلق ایران در زمانی این اعلامیه را نشر کرده اند که، وزارت خارجه امریکا نامهای آنهایی را که در سال 2009 میلادی در فهرست تروریست ها شامل گردیده اند تحت مطالعه و ارزیابی قرار می دهند.
XS
SM
MD
LG