لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۰۲

«حمله بر شهر مزارشریف را یک گروه انتقام جوی طالبان رهبری کرده است»


سندی تایمز
روزنامهء سندی تایمز در شمارهء اخیر خود مقالهء را تحت عنوان "حمله بر شهر مزارشریف را یک گروه انتقام جوی طالبان رهبری کرده است"، به نشر رسانیده است. شماری از شاهدان عینی حادثه به روزنامه سندی تایمز گفته اند که محافظین دفتر ملل متحد در شهر مزارشریف بر مردمان که در مقابل ساختمان دفتر ملل متحد جمع شده بودند، فیر کردند.

عدهء دیگر از شاهدان عینی می گویند که تعدادی از مظاهره کننده گان سلاح محافظین این دفتر را به زور گرفته و دیوادنه وار به تیر اندازی آغاز کردند. مقامات افغان می گویند، طالبان افراد مسلح خود را از قبل در میان مظاهره کننده گان جابجا کرده بودند و همچنان در بین مردم نیز اسلحه تقسیم شده بود.

عطا محمد نور والی بلخ به سندی تایمز گفت که آنها حداقل 27 طالب مشکوک را به اتهام این قضیه دستگیر کرده اند که در میان آنها عتیق الله انصاری رییس روضهء شریف نیز شامل است. به گفته برخی دیگر از مقامات این افراد به ارتباط شان با طالبان اقرار کرده اند.


نیویارک تایمز
از سوی دیگر روز نامه نیویارک تایمز با در نظر داشت تاثیرات اوضاع کنونی کشورهای شرق میانه، به تلاش های نیروهای ایالات متحده امریکا در عراق، افغانستان و پاکستان، نظر انداخته است. روز نامه نیویارک تایمز در این مورد پرسشی را مطرح کرده است که با در نظر داشت اوضاع شرمیانه ، سر انجام مبارزه مردم امریکا در این سه کشور یاد شده، عراق، افغانستان و پاکستان به کجا خواهد رسید؟

در عراق زمستان گذشته در مقایسه با سه سال قبل بهتر بود. هرچند انفجار ها در این کشور رخ داد، اما در نهایت جنجال انتخابات سال پیش حل شد و این کشور از موج قیام های مردمی که تقریباً تمام کشور های عربی را فرا گرفته اند، نجات یافته است.

در پاکستان، در این اواخر دو مقام عالی رتبه این کشور، والی سابق ایالت پنجاب و وزیر امور اقلیت های این کشور به قتل رسیدند. اما حکومت ملکی پاکستان چون گذشته ضعیف می باشد.

نیویارک تایمز می نویسد، موضوع خرسند کننده در پاکستان این است که اردوی این کشور توانست تا در مناطق که قوای مخالف نسبت به هرجای دیگر در آنجا قوی تر بودند، کنترول و حاکمیت خود را تامین کند.

روز نامه نیویارک تایمز در ادامه این مقاله می نویسد، برای پاکستان بزرگترین سوال در جریان سال جاری میلادی این است که آیا اردوی پاکستان در مناطق نزدیک به سرحدات افغانستان جایی که طالبان مسلح در آن مصون اند، نیز دست آورد های خواهد داشت و یا نه ؟

روزنامه نیویارک تایمز می نویسد، در افغانستان سال گذشته خیلی سال دشوار بود، دیگر آرامی نسبی در زمستان ها هم یک حرف فراموش شده به شمار می رود. زیرا زمستان آن هم پر از مشقت و تشدید بود.
شاید تا حدی دلیل آن زمستان نسبتاً گرم، یا دوام مقاومت نیروهای ناتو در قندهار و مناطق اطراف آن و یا هم به گفتهء روزنامه دلیل آن این باشد که دشمن خیلی لجوج و خطرناک است.

با اینکه وضعیت امنیتی به طور عموم وخیم به نظر نه می رسد. اما پیشرفت خیلی اندک بوده است. در افغانستان قتل ها همچنان به یک مسالهء جدی مبدل شده ودر مبارزه علیه فساد اداری پیشرفت رونما گردیده است. اما این پیشرفت کافی نیست.

نیویارک تایمز در ادامه می نویسد، شاید یک موضوع خیلی مهم در افغانستان پیشرفت در تربیت و آموزش نیروهای امنیتی افغان باشد که این امر زمینهء خروج نیروهای ناتو را مساعد می سازد. اما این عرصه کار هم فعالیت زیادی را مطلبد.

نیویارک تایمز می گوید، روی این دلیل رابرت گیتس وزیر دفاع امریکا در ماه گذشته در بروکسل هوشدار داد که خروج نیروها از افغانستان در تابستان امسال شاید اندک باشند.
XS
SM
MD
LG