لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۳ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۰۹

نگاه روزنامه‌های جهان در مورد افغانستان


برخی روزنامه‌های معتبر جهان

روزنامه‌های معتبر دنیا در مورد رویداد ها و تحولات تازه در افغانستان مطالب و تبصره‌های متعددی را به نشر رسانده‌اند.

  • دی هیل (The Hill)

روزنامۀ دی هیل چاپ امریکا در شمارۀ تازه خود یک مطلب در بارۀ عملیات نظامی در برابر گروه دولت اسلامی یا داعش در ننگرهار نشر کرده است.

در آغاز این مطلب آمده است که عملیات نظامی به رهبری قوای خاص افغان و امریکایی علیه گروه داعش در ننگرهار در حال پایان یافتن است.

روزنامه می‌نویسد که در این عملیات در ولسوالی هسکه مینه که از یک ماه به این‌سو ادامه داشته است، ۱۶۷ نفر از جنگجویان داعش کشته شده‌اند.

روزنامه از دگرمن جاش تییل یک قوماندان نیروهای خاص امریکا نقل کرده که گفته است گروه داعش با استفاده از حضور خود در این منطقه حملات خود بر اهداف مهم در کابل و جلال‌آباد را پلان و سازماندهی می‌کرد.

  • پولیتیکو (Politico)

نشریه پولیتیکو در بارۀ مبارزه ناموفق علیه کاروبار مواد مخدر یک مطلب را به نشر سپرده است.

در یک بخش این مطلب آمده است که کشت کوکنار، تولید هیروئین و حملات تروریستی در مناطق زیر تصرف شورشیان طالب افزایش یافته است.

نویسنده مقاله یک بخش از اظهارات اخیر رئیس جمهور اشرف غنی را نیز نقل کرده که گفته بود اگر حمایت امریکا نباشد حکومت افغانستان در مدت چند روز به خطر سقوط مواجه خواهد شد.

نشریه می‌نویسد رئیس جمهور ترمپ که بر خط مشی رئیس جمهور سابق بارک اوباما در مورد افغانستان انتقاد داشت، اکنون عین خط مشی را دنبال می‌کند که آنهم افزایش شمار سربازان امریکایی و تمایل به اشتراک در گفتگوهای صلح با طالبان در این کشور است.

  • ملیتری تایمز (Military Times)
نشریه آنلاین امریکایی ملیتری تایمز یک مطلب در بارۀ تلاش‌های صلح در افغانستان نوشته است.

​نشریه می‌نویسد که اعلامیه روز جمعه شورشیان طالب گفته است "تا زمانیکه عساکر خارجی در کشور حضور داشته باشند، ما علاقه‌مندی به گفتگوی صلح با حکومت افغانستان نداریم".

ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند این اعلامیه را در پاسخ به تقاضای ماه گذشته شورای عالی صلح نشر کرد که در آن از طالبان خواسته شده بود که برای پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله در کشور به پروسۀ صلح بپیوندند.

این درحالیست که گردهمایی علمای دینی جهان اسلام در عربستان سعودی که موضوع صلح و آشتی در افغانستان را بررسی می‌کند به روز سه شنبه آغاز می‌شود.

طالبان گفته اند که در این گردهمایی دو روزه اشتراک نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG