لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۱۶

'آدریان دریا ۱ در آب‌های بین‌المللی توقف کرده‌است'


«آدریان دریا ۱»

براساس اطلاعات سرویس ردیابی نفتکش‌ها، نفتکش ایرانی "آدریان دریا-۱" در آبهای بین المللی نزدیک به سواحل لبنان توقف کرده است.

براساس اطلاعات وبسایت "تانکر ترکرز"، این کشتی که در فهرست تحریمهای امریکا قرار دارد و چند هفته در توقیف نیروهای بریتانیایی در جبل‌الطارق بود، روزهای اول و دوم سپتمبر در سواحل لبنان در حال حرکت بوده است.

این کشتی به ظن انتقال نفت به رژیم سوریه و داشتن رابطه با سپاه پاسداران انقلاب ایران، منبع تنش‌های جدیدی بین ایران بریتانیا و همچنین امریکا بوده‌است.

این کشتی بعد از چند هفته توقیف در جبل الطارق، به حکم دادگاه عالی جبل‌التاریخ به روز ۱۸ آگست آزاد و راهی آب‌های مدیترانه شد. گفته شده که این کشتی نفت را به طور غیر قانونی به سوریه انتقال می‌داد.

در وب‌سایت سرویس ردیابی نفتکش‌ها آمده است که "آدریان دریا ۱" سواحل سوریه را ترک کرده در ۸۵ کیلومتری غرب شهر ساحلی طرابلس لبنان در آب‌های بین‌المللی ایستاده است.

به نوشته سرویس ردیابی نفتکش‌ها، این کشتی که در گذشته "گریس ۱" نام داشت از روز یکشنبه به این طرف از سوریه روانۀ آب‌های بین‌المللی شده‌است، جایی‌که مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا گفته بود شاید این کشتی نفتش را در همانجا منتقل و تخلیه کند.

پامپئو به روز جمعه (۳۰ آگست) گفت اطلاعات معتبری در دست است که این کشتی برخلاف تحریم‌های وضع شده علیه رژیم بشار اسد، نفت را به سوریه انتقال می‌داد.

آقای پامپئو ۸ سنبله در حساب توییترش نوشت: "ما اطلاعات قابل اطمینانی به دست آورده‌ایم که این نفتکش در راه خود به مقصد طرطوس سوریه است."

آمریکا می‌گوید ایران قول داده بود که مقصد این نفتکش که ۴۵ روز در جبل‌الطارق به ظن حمل نفت به سوریه توقیف شده بود، سوریه نخواهد بود، اما به قول خود عمل نکرده‌است.

وزارت خزانه‌داری امریکا گفته است که این کشتی در فهرست سیاه قرار دارد و هر کشوری که به آن اجازه لنگر اندختن در بندرهای خود را بدهد یا با این کشتی همکاری کند، با تحریم مواجه می‌شود.

بعد از آنکه کشتی نفتکش ایران به تاریخ ۱۸ آگست از سوی نیروهای بحری بریتانیا در جبل‌الطارق آزاد و راهی آب‌های بین‌المللی شد، تا حال مسیرش را چند بار تغییر داده است.

تحلیلگران می‌گویند یک احتمال این است که انتقال نفت موجود در این کشتی در روندی موسوم به "از کشتی به کشتی" صورت گرفته باشد یا بگیرد، یعنی کشتی‌های دیگر ایرانی نفت این کشتی را در داخل بحر گرفته و به هدف برسانند.

این نفتکش حامل دو میلیون و صد هزار بشکه نفت است و امریکا آن را با سپاه پاسداران انقلاب ایران مرتبط می‌داند.

XS
SM
MD
LG