لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۵۱

در بارهء ما

در بارۀ ما

دقت در نشرات

گزارشگران و ژورنالیستان رادیو آزادی تلاش می‌کنند تا گزارش ها، مطالب و اخباری را که در بخش‌های مختلف این رسانه منجمله از طریق انترنت نشر می‌شود، بر مبنای واقعیت و اطلاعات دقیق استوار باشد. در مواردی که تردید یا اختلاف نظر موجود باشد، معلومات خبری باید به استناد حداقل دو منبع مستقل تهیه و ترتیب شود.

گزارشگران و ژورنالیستان رادیوی اروپای آزاد / رادیوآزادی، اخبار و معلوماتی را که منبع آن شایعات و اطلاعات ‌تائید ناشده باشد، نشر نمی‌کنند.
اشتباهات در نشر وقایع و اخبار به ‌سرعت تصحیح خواهد شد.

اصل بی ‌طرفی

معلومات و اخبار بر اساس مفاهیم و زمینه های واقعی نشر می‌شوند که به درک وقایع و مسایل خبری مساعدت کنند، بدون آنکه به نشر واقعیات خدشه‌ای وارد کرده و يا جانب‌داری درآن صورت گرفته باشد.

گزارشگران و ژورنالیستان رادیو آزادی نظریات متفاوت و متضاد را با دقت و رعایت اصل احترام به توازن در نشر معلومات منتشر می‌کنند. در مواردی که یکی از اطراف‌ درگير در یک مسئله از اظهار نظر خودداری ‌کند، این نکته باید در اصل خبر یا هم گزارش مربوط گنجانیده شود.

رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی از همه احزاب و گروه‌های سیاسی بر سر اقتدار و یا هم مخالف دولت مستقل بوده، به منافع هیچ گروه اقتصادی یا مذهبی در داخل یا خارج از کشورهای که زیر پوشش برنامه‌های رادیویی و یا تلویزیونی این رسانه هستند، وابسته نمی باشد. رادیو آزادی از دیدگاه‌ها و یا منافع خاص هیچ گروه سیاسی،اقتصادی یا مذهبی دفاع و طرفداری نمی‌کند.

سرمقاله، گزارش، تحلیل

همۀ مطالب این رسانه باید دربرگیرنده توضیحات لازم در مورد سوابق موضوع باشد. تا برای درک اهمیت نشر هر خبر و پی آمد های وقایعی که مورد پوشش قرار می‌گیرند مساعدت کند. ژورنالیستان نباید نظر و یا هم قضاوت‌های شخصی شان را در گزارش‌های خبری بگنجانند و باید از تفسیرشخصی پرهیز گردد.

رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی ترجیح می دهد نظریات شخصی مورد بحث قرار داده شود. تحلیل‌گران این رادیو فقط در مواردی استثنایی مطالب تحلیلی تهیه و نشر می‌کنند. آنهم باید توسط مدیر مسئول یا یکی از معاونین وی تایید گردد.

تحلیل‌هایی که توسط کارشناسان خارج از این رسانه خبری تهیه می‌شوند، باید با رعایت از اصول و ستندردهای مسلکی رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی تهیه گردند.

لحن و زبان با اعتدال، اصل احترام

تمام نشرات این رسانه باید با لحن و زبان آرام و معتدل تهیه شده و انعکاس ‌دهندهٌ یک روش متمدن بحث بر مبنای دلایل منطقی و رعایت اصل احترام به حقوق انسانی همه باشد. در مطالب رادیو آزادی نباید موارد توهین‌آمیز به اعتقادات دینی، اجتماعی – اقتصادی، فرهنگی و قومی اشخاص و یا گروه‌ها وجود داشته باشد. باید موازین و ستندرد های احترام و ادب رعایت شوند.

در نشرات این رسانه نباید مسایل و یا موضوعاتی وجود داشته باشد که می‌توانند فتنه بر انگیز و یا تحریک به خشونت تعبیر شوند. نشرات در مورد حوادث خشونت آمیز یا مسایل حساس باید با رعایت اصل توازن و تکیه بر واقعیت گزارش داده شوند.

پرهیز از دفاع و طرفداری

مأموریت رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی ترویج و نهادینه کردن ارزش‌های دموکراتیک و توسعه حقوق بشر با پوشش و گزارش‌دهی در آن کشورهایی است که در آن‌ها رسانه‌های آزاد از سوی حکومت ممنوع و یا هم درست بنیاد نهاده نشده‌اند. خبرنگاران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی آنچه را تهیه می‌کنند که بسیاری از مردم در محل به آن دسترسی ندارند، یعنی اخبار سانسور ناشده و بحث آزاد. رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی تلاش می‌کند بالاترین معیارهای روزنامه‌نگاری بی‌طرف را رعایت کند و حقایق را بدون فشار و زیر نفوذ قرار گرفتن، گزارش دهد.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی تبلیغ کننده و مدافع یک سیاست، نظام سیاسی و یا قانون خاص نمی‌باشد. نشرات رادیو آزادی در تأیید یا مخالفت با یک کاندید و یا انتصاب یک شخص خاص، سمت‌گیری نمی‌کند.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی از حق تمام مردم برای تعیین سرنوشت سیاسی شان آن طوریکه در منشور نهایی کنفرانس همکاری و امنیت اروپا در هلسینکی قید شده، حمایت می‌کند. با این همه در مطالب نشراتی خود نباید بر جدایی ‌طلبی صحه گذاشته، از آن دفاع کند.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی از حق تمام مردم برای مسافرت و مهاجرت بر اساس موازین بین‌المللی پذیرفته شده، حمایت می‌کند. اما نباید پناهنده گی و یا مهاجرت را تحریک و تشویق کند.

موازین اخلاقی
کارمندان وهمکاران رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی باید عالی‌ترین معیار های موازین اخلاقی را در رفتار و کار مسلکی شان رعایت کنند. آنها باید در مناسبات شان با گروه‌های سیاسی، اقتصادی و یا افراد چه در داخل و چه در خارج از ساحهٌ کار، از داخل ساختن منافع شخصی شان در کار مسلکی اجتناب کنند.

کارکنان و همکاران رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی به هیچ وجه نباید از موقعیت مسلکی، نام و اعتبار این رسانه خبری برای منافع و شهرت شخصی شان سوء‌استفاده کنند. برای معلومات بیشتر لطفاٌ به پالیسی برخورد منافع شخصی و مسلکی رجوع شود.

XS
SM
MD
LG