لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۰۱

پادکاست

پادکاست

پادکاست چیست؟

پادکاست یک و یا مجموعهٌ از فایل های دیجیتال صدا و یا هم ویدیو می باشد که از طریق شبکهٌ انترنت از طریق سندیکیشن (syndication) که یک شیوهٌ از اشتراک می باشد، توزیع می گردد. این فایل ها را می توان در وسایل قابل انتقال میدیا و یا کمپیو تر های شخصی، مشاهده کرد و یا هم شنید. استفاده کننده انترنت می تواند برنامه های را مشاهد کرده و یا بشنود که حسب تقاضای وی بصورت اتوماتیک از طریق شبکهٌ انترنت به وسیلهٌ دلخواه وی داونلود (download) می شوند.

اصطلاح پادکاست از ترکیب کلمهٌ آی پاد(iPod) که وسیله قابل انتقال میدیا اپل کمپیوتر(Apple Computer) می باشد و کلمهٌ نشرات(broadcast) ساخته شده است.

پادکاست چگونه کار می کند؟

پادکاست بر اساس تکنولوژی RSS فعالیت می کند. طوریکه با استفاده از یک لین اتوماتیک فایل های صدا و ویدیو بلافاصله به کمپیوتر داونلود می گردد. زمانیکه برنامه برای پادکاست به کمپیوتر نصب شود، خود برنامه همواره شبکهٌ انترنت را برای نسخه های جدید برنامه چک کرده، آنرا بصورت مستقیم و اتوماتیک به کمپیوتر شما داونلود می کند. استفاده از فایل فورمت MP3 بهترین انتخاب برای پادکاست محسوب می شود.

برای پادکاست به کدام برنامه نیاز می باشد؟

برای آغاز کار می توان از برنامهٌ آی تون(ITunes) که ساده ترین برنامه می باشد، استفاده کرد. بعد از نصب برنامهٌ آی تون در کمپیوتر تان به چینل پادکاست مورد علاقهٌ تان اشتراک کنید. شما می توانید به
ساده گی با اجرای مراحل آتی این کار را انجام دهید:

  • در مینو(menu) برنامه، پیشرفته(Advanced) را کلیک کرده، اشتراک در پادکاست(Subscribe to Podcast) را انتخاب کنید. در صفحهٌ باز شده، یو،آر، ال(URL) چینل پادکاست مورد نشر را کاپی کنید.
  • در قسمت پائین صفحه دکمهٌ تائید (ok) را کلیک کنید.


نام پادکاست در لست ظاهر خواهد شد. دکمهٌ وضعیت(settings) را در قسمت چپ پائین صفحه فشار دهید.

شما همچنان می توانید فاصلهٌ بین ثبت های جدید و طول آنها را در کمپیوتر تان تعین کنید.

می توان لست همهٌ مواد ثبت شده چینل ها را با فشردن دکمهٌ مثلثی شکل کنار نام هر چینل، مشاهده کرد.

برنامهٌ آی تون(ITunes) نصب شده در کمپیوتر شما قادر به ثبت و انتقال اتوماتیک مواد ثبت شده به وسیله قابل انتقال میدیا (iPod) زمانی که آنرا به کمپیوتر وصل می کنید، نیز می باشد.

برنامهٌ آی پادار(IPodder) برای کسانی که آگاهی پیشرفته و عمیق در مورد کمپیوتر دارند، میباشد. میکانیزم این برنامه برای ثبت و حفظ معلومات دارای انعطاف بیشتر است. طور مثال شما می توانید بصورت دقیق زمان کنترول سرورها (server) را قبلاٌ پروگرام کنید.

بعد از آنکه برنامهٌ آی پادار در کمپیوتر نصب می گردد، براساس وقت تعین شده در ویندور، تصویر آن به شکل اتوماتیک در صفحهٌ کمپیوتر ظاهر می شود.

XS
SM
MD
LG