لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۹ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۱۲:۰۹

کاروان زهر

توماس وست: روش طالبان برای جلوگیری از کشت کوکنار با اعتبار و مهم است

تخریب مزارع کوکنار از سوی طالبان - عکس از آرشیف

توماس وست نماینده خاص امریکا برای افغانستان که در جریان سفر به بریتانیا و امارات متحد عربی می‌باشد، روش طالبان را برای جلوگیری از کشت کوکنار با اعتبار و مهم خوانده است.

وست شام دیروز چهارشنبه در توییتر خود نوشت که کشورهای جهان و منطقه در یک افغانستان پاک از مواد مخدر منافع مشترک دارند.

طبق یک فرمان ملا هبت الله آخوندزاده رهبر طالبان که سال گذشته صادر شد کشت کوکنار و دیگر مواد مخدر در افغانستان ممنوع اعلان شد.

نظر به گزارش‌ها در ولایات جنوبی و شرقی افغانستان با وصف این ممنوعیت یک تعداد دهقانان کوکنار کشت کرده و دلیل آن را نداشتن کشت بدیل خوانده اند.

اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد در بهار سال جاری گفت در سال ۲۰۲۲ در ساحات وسیع زمین‌ها در افغانستان کوکنار کشت شده بود، اما طالبان در آنوقت راپور ملل متحد را رد کردند.

شفاخانه ۴۰ بستر تداوی معتادین در دایکندی افتتاح شد

مراسم افتتاح شفاخانه چهل بستر برای معتادان در ولایت دایکندی

شفاخانه ۴۰ بستر تداوی معتادین امروز چهارشنبه در ولایت دایکندی افتتاح شد.

مقام‌های طالبان در ولایت دایکندی می‌گویند که شفاخانه معتادین این ولایت به همکاری وزارت صحت عامه حکومت طالبان از ۲۰ بستر به ۴۰ بستر افزایش یافته است.

حیدر وکیل‌زاده رئیس شفاخانه معتادین دایکندی در محفل افتتاح به خبرنگاران گفت که در یک سال گذشته به دلیل کمبود بودجه، نبود جای و افراد مسلکی هیچ نوع فعالیت نداشتند.

به گفته او، بیشتر از ۴۸ هزار معتاد در ولایت دایکندی وجود دارد که ۱۵ درصد آنرا زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

یک تن با ۱۴ کیلوگرام تریاک در نیمروز دستگیر شد

آرشیف

یک مقام محلی طالبان در نیمروز می‌گوید که یک تن با ۱۴ کیلوگرام تریاک دیشب در این ولایت دستگیر شد.

مفتی حبیب الله الهام سرپرست ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت نیمروز به رادیو آزادی گفت که این فرد می‌خواست تریاک را به ایران انتقال دهد.

آقای الهام روز گذشته گفته بود که یک تن دیگر به اتهام انتقال ۴۰ کیلوگرام تریاک به ایران در ولسوالی کنگ نیمروز بازداشت شده است.

پیش از حاکم شدن دوباره طالبان بر افغانستان، گزارش هایی وجود داشت که تریاک در مناطق تحت کنترل طالبان به پیمانۀ وسیع کشت شده و مواد مخدر منبع اصلی درآمد آنها بوده است.

ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان در اوائل ماه اپریل یعنی حدود دو ماه پیش طی فرمانی کشت کوکنار را در این کشور ممنوع اعلام کرد.

نیشتر زدن و جمع آوری حاصلات کوکنار در ولایت‌های جنوبی افغانستان آغاز شده است

جمع آوری حاصلات کوکنار در ولایت‌ کندهار

برخی از مردم محلی می‌گویند که نیشتر زدن و جمع آوری حاصلات کوکنار در ولایت‌های جنوبی افغانستان آغاز شده است.

یکی از این ولایت‌ها کندهار است که به گفته برخی از مردم و دهقانان محلی در آن کوکنار به پیمانۀ وسیع کشت شده و هزاران نفرِ بی‌کار اکنون مشغول نیشتر زدن کوکنار شده اند.

باشندگان این ولایت، وضعیت ناگوار اقتصادی و خشکسالی را از عوامل کشت کوکنار می‌دانند.

در همین حال، ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان در فرمانی کشت کوکنار را در افغانستان ممنوع اعلام کرده است.

در این فرمان که امروز منتشر شد آمده است که با افراد متخلف مطابق شریعت برخورد خواهد شد.

در فرمان همچنان استعمال و انتقال، خرید و فروش، واردات و صادرات و کارخانه‌های تولید هرگونه مواد نشه‌آور منع شده است.

رهبر طالبان کشت کوکنار در افغانستان را ممنوع کرد

کشت کوکنار در ولایت کندهار

ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان طی یک فرمان کشت کوکنار در افغانستان را ممنوع کرد.

این فرمان را که ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان امروز در صفحه توییترش نشر کرده در آن آمده که از تاریخ صدور این حکم هیچ دهقان حق کشت کوکنار را ندارد.

در فرمان گفته شده دهقانانی که در زمین‌های شان کوکنار کشت کنند، کشت شان تخریب و آنها به مراجع عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

رهبر طالبان در این فرمان خرید و فروش، صادرات و واردات هر نوع مواد نشه آور را نیز ممنوع کرده است.
این در حالیست که قبلاً حکومت طالبان گفته بود، تا زمانیکه کشت بدیل به دهقانان فراهم نشود، از کشت کوکنار در افغانستان جلوگیری نمی‌کند.

سازمان ملل متحد ارزش تولید ناخالص مواد مخدر در افغانستان را در یک سال گذشته بین یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون و دو میلیارد و هفت صد میلیون دالر تخمین کرده.

اداره ملل متحد در امور مبارزه با مواد مخدر و جرائم در تازه ترین گزارش خود نوشته که کار و بار مواد مخدر در افغانستان هنوز هم بزرگترین فعالیت اقتصادی غیرقانونی در این کشور می‌باشد.

به اساس ارقام این اداره در سال ۲۰۲۱ در کشت کوکنار در افغانستان در مقایسه با یکسال قبل آن ۲۱ درصد کاهش آمد ولی باز هم در این سال بر تقریباً ۱۷۷ هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده بود.

وزارت داخله طالبان: روند جمع آوری معتادین در کابل تسریع شده است

آرشیف، شماری از افراد معتاد به مواد مخدر در شهر کابل

وزارت داخله طالبان می‌گوید، روند جمع آوری معتادین مواد مخدر در کابل تسریع شده است.

این وزارت دیروز (شنبه ۲۹ عقرب) در اعلامیه‌ای گفت که در یک هفته گذشته، بیش از ۲۷۰۰ معتاد به مواد مخدر از مناطق مختلف شهر کابل جمع آوری و برای تداوی به شفاخانه‌ها منتقل شده اند.

به اساس این اعلامیه، تلاش‌ها برای یافتن راه‌های مناسب برای آسایش معتادین ادامه دارد.

اما وزارت داخله طالبان نگفته که این معتادین در کدام شفاخانه‌ها تداوی می‌شوند، درمان آنها چقدر طول می‌کشد و مصارف علاج آنها از سوی کی پرداخت می‌شود؟

دو تن هنگام قاچاق ۴۸ کیلوگرام چرس در خوست دستگیر شدند

آرشیف، بازداشت دو تن هنگام قاچاق چرس در خوست

دو تن هنگام قاچاق نزدیک به ۵۰ کیلوگرام چرس در خوست دستگیر شدند.

۴۸ کیلوگرام چرس که در یک موتر جاسازی شده و قرار بود از یک ولایت همجوار به شهر خوست قاچاق شود، هنگام تلاشی وسایط توسط پولیس کشف و ضبط شد.

دفتر رسانه‌های معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله به رادیو آزادی گفت که افراد دستگیر شده پس از تحقیقات ابتدایی به سارنوالی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر معرفی شدند.

از قاچاق بیش از ۲۰ کیلوگرام هیرویین و چرس در ننگرهار جلوگیری شد

آرشیف

پولیس ننگرهار از قاچاق بیش از ۲۰ کیلوگرام هیرویین و چرس جلوگیری کرد.

در اقدام نخست، کارمندان اداره خاص و قطعه خاص پولیس مبارزه با مواد مخدر عملیاتی را در ولسوالی رودات ننگرهار بالای یک محل نگهداری مواد مخدر اجرا کردند که در نتیجه آن، هشت کیلوگرام هیرویین به دست این نیروها افتاد.

میرویس ستانکزی، سخنگوی وزارت داخله به رادیو آزادی گفت که در یک اقدام دیگر، پولیس هنگام تلاشی وسایط در شهر جلال آباد، ۱۵ کیلوگرام چرس را از یک ریکشا بدست آورد.

یک تن به اتهام قاچاق چرس دستگیر، اما کسی به اتهام نگهداری هیرویین دستگیر نشده است.

دو هزار تابلیت نشه‌آور و هفت کیلوگرام شیشه از کابل ضبط شد

آرشیف، تابلیت نشه‌آور ضبط شده در کابل

بیش از دو هزار تابلیت نشه‌آور و هفت کیلوگرام شیشه در شهر کابل ضبط شد.

قطعه خاص پولیس مبارزه با مواد مخدر با اجرای عملیات بر یک منزل در مربوطات ناحیه ۲۱ شهر کابل، ۲،۷۰۰ قرص نشه‌آور تابلیت کا را از این منزل بدست آورد.

فردوس فرامرز سخنگوی قوماندانی امنیه کابل به رادیو آزادی گفت، در یک عملیات دیگر که به هدف دستگیری یک شبکه فروشندگان مواد مخدر در مربوطات ناحیه پنجم شهر کابل اجرا شد، در نتیجه آن هفت کیلوگرام شیشه بدست آمد.

شش تن به اتهام این دو قضیه قاچاق مواد مخدر دستگیر شده‌اند.

سی و هفت تن به جرم قاچاق مواد مخدر محکوم به زندان شدند

ارشیف

۳۷ تن به جرم قاچاق مواد مخدر از سوی محاکم محکوم به مجازات شدند.

محاکم مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر با بررسی هفده قضیه قاچاق مواد مخدر، ۳۷ تن را محکوم به مجازات کرد که از میان آنان سه تن شان از سوی محکمه ابتداییه به ۲۷ سال حبس و متباقی شان از سوی محکمه استیناف به حبس های مختلف محکوم به مجازات شدند.

خالد موحد سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر به رادیو آزادی گفت، از نزد افراد محکوم شده ۱۹ کیلوگرام هیرویین، ۷۶ کیلوگرام چرس، ۴۵۴۰ لیتر مشروباط الکلی و بیش از هشت کیلوگرام شیشه بدست آمده بود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG