لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۵۷

حامد کرزی: با تشکیل حکومت ایتلافی موافق نیستم


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان
حامد کرزی رییس جمهور افغانستان از نتایج قسمی انتخابات افغانستان استقبال کرد.

رییس جمهور افغانستان به روز پنجشنبه همزمان با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری طی یک نشست خبری در کابل گفت که نتایج قسمی انتخابات افغانستان را می پذیرد.

آقای کرزی یک روز بعد از اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری مخالفت خود را با تشکیل یک حکومت ایتلافی ابراز کرد.

وی که در یک نشست خبری در کابل صحبت می کرد، از نتایج قسمی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان استقبال کرد ولی گفت، تحت هیچ نوع فشار حاضر به تشکیل یک حکومت ایتلافی با مخالفان نیست و صرف طرفدار تشکیل یک حکومت مشارکت ملی می باشد.

رییس جمهور کرزی که با دو معاون، مسوول کمپاین انتخاباتی و هم چنان تیم کاری اش در انتخابات، حضور یافته بود، گفت که وی حاضر است که افراد مستعد از تیم های کاری مخالفان را در صورت پیروز شدن در دولت شریک سازد.
آقای کرزی در ادامه چنین گفت:
" انتخابات به منظور این برگزار شد که یک نفر برنده شود و دیگران هم به ترتیب رای ببرند. تشکیل حکومت ایتلافی در این قسمت هیچ معنی ندارد. اگر می خواستیم که یک حکومت ایتلافی تشکیل کنیم، پس چرا انتخابات را برگزار کردیم. اما با حکومت مشارکت ملی مخالفت نداریم چون مشارکت ملی خواست مردم افغانستان است."

آقای کرزی گفت که در جریان انتخابات ریاست جمهوری، مطبوعات غرب بالای انتخابات افغانستان حملات را آغاز کردند. وی در حالیکه از همکاری کشور های جهان در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ابراز امتنان کرد، از آنها خواست تا نتایج انتخابات افغانستان را بپزیرند.

وی تایید کرد که در رابطه به بعضی مسایل با جامعه جهانی مشکل دارد ولی در این مورد تفصیل بیشتر نداد.

رییس جمهور کرزی در حالی در مورد تشکیل یک حکومت مشارکت ملی با مخالفان آماده گی نشان داد که به اساس گزارشات پس از پخش گزارش کمسیون شکایات انتخاباتی، جامعه جهانی روی تشکیل یک حکومت ایتلافی تاکید دارد ولی آقای کرزی گفت که ملیون ها دالر به خاطر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به مصرف رسیده و در این انتخابات یک نفر برنده است.

در این حال داکتر عبدالله عبدالله رقیب اصلی آقای کرزی در انتخابات ریاست جمهوری نیز پس از نشر نتایج قسمی انتخابات ریاست جمهوری مخالفت خویش را در رابطه به تشکیل یک حکومت ایتلافی با آقای کرزی ابراز کرده، گفت:
" من برنامه و اجندای خود را برای مردم بیان کرده ام و آن این است که نه تنها در رهبری تغییرات بوجود بیاید، بلکه از طریق مشروع و راه های قانونی و از طریق انتخابات تغییرات در سیستم بوجود آید. من این طرح و اجندای خود را ادامه خواهم داد، قصد هیچ نوع حکومت ایتلافی را ندارم، زیرا این راه حل مشکل افغانستان نیست. "

حامد کرزی و عبدالله عبداللهدو رقیب اصلی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی در برابر نتایج قسمی انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان دادند که روز گذشته کمسیون انتخابات افغانستان حامد کرزی را در دور مقدماتی انتخابات برنده اعلام کرد و داکتر عبدالله و رمضان بشر دوست به تدریج به مقام های دوم و سوم معرفی شدند.

در این حال کمسیون شکایات انتخاباتی پس از بررسی شکایات های رسیده آرای 83 مرکز رای دهی را در سه ولایت افغانستان باطل اعلام کرده است.
هم چنان هیات دیده بان اتحادیه اروپا روز گذشته در رابطه به ملیون ها رای مشکوک و تقلبی صحبت کرده است.
ولی رییس جمهور کرزی نتایج قسمی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تایید کرد و گفت هر فیصله کمسیون انتخابات افغانستان را می پزیرد زیرا این کمسیون افغانی است.

آقای کرزی در کنفرانس خبری روز پنجشنبه نگرانی مردم این کشور را در مورد اینکه همزمان با اعلان نتایج انتخابات مشکلات امنیتی بروز خواهد کرد، رد کرد و گفت که نیرو های امنیی افغان برای هر نوع تشنج احتمالی آماده گی دارند.

گزارشگر: حمید "پژمان"
XS
SM
MD
LG