لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۰۰

اظهارات اخیر حامد کرزی یک نوع دخالت به اهداف اوباما است


واشنگتن پست
روزنامه واشنگتن پست در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان کرزی برای نشان دادن استقلال خود خطرات زیاد را متحمل می شود.

به نوشته روزنامه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 رئیس جمهور کرزی روابطش را با امریکا که یک زمانی سوال ناپذیر بود، به یک مسابقه کشتی مقایسه کرد و اظهار امید نمود که در آن برنده شود.

چهار سال بعد از آن اکنون بار دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان آمادگی گرفته می شود، ولی این بار حالت تغیر کرده و رئیس جمهور کرزی راه دیگری را پیش گرفته و در چند ماه اخیر اعلامیه های وی یکی پی دیگر مقامات امریکائی را نا راحت ساخته است.

به نوشته واشنگتن پست این اقدامات رئیس جمهور کرزی یک نوع دخالتی به اهداف سیاسی رئیس جمهور اوباما می باشد که می خواهد جنگ در افغانستان را به راحتی و آسانی خاتمه بدهد.

روزنامه به اعلامیه های اخیر رئیس جمهور کرزی در مورد تسلیمی محبس بگرام به حکومت افغانستان و خروج قوای خاص امریکا از میدان وردک اشاره نموده می نویسد که با این اعمال رئیس جمهور کرزی می خواهد با ختم دوره ریاست جمهوری خود به مردم کشورش نشان بدهد که یک دست نشانده نیست و در فعالیت خود مستقل می باشد و بیشتر به حاکمیت ملی افغانستان توجه می کند.

روزنامه می افزاید این اقدامات رئیس جمهور کرزی اعتراضات سیاستمداران داخلی را هم بر انگیخته و آنها چنین فکر می کنند که این اقدامات وی روابط امریکا را با افغانستان را تحت فشار قرار داده و این عمل به نفع افغانستان نمی باشد.

اما روزنامه از قول بعضی تحلیلگران دیگر می نویسد که گفته اند شاید این اقدامات رئیس جمهور کرزی به مسایل دیگری هم مربوط باشند، زیرا رئیس جمهور کرزی در گذشته توانسته بود هرنوع خواسته خود را بر امریکا بقبولاند و این عمل به او قدرت و انرژی داده است که بازهم تقاضاهای دیگر را به میان بگذارد و امیدوار است که تقاضاهای وی مانند گذشته مورد قبول امریکا قرار خواهد گرفت.


اندیپندنت
روزنامه اندیپندنت چاپ بریتانیا در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان میراث فرهنگی افغانستان در خطر است.

روزنامه به استخراج معدن مس عینک اشاره نموده می نویسد که استخراج این معدن به یک میراث باستانی 5 هزار ساله افغانستان ضرر می رسد زیرا این معدن در یک منطقه موقعیت دارد که حتی در حفریات سطحی آن صدها مجسمه چند متری بودا بزرگ و سکه ها و پارچه های تولیدات کلالی که هزاران سال قدامت دارند، بدست آمده است.

علاوه بر آن این منطقه نماینگر پیشرفت های تخنیکی هزاران سال قبل در این خطه می باشد که اکنون افغانستان نامیده می شود.

روزنامه می افزاید، تخریب مجسمه های بودا در بامیان فریاد همه را بلند کرد، اما در لوگر کاری انجام داده می شود که شاید شرر آن به میراث فرهنگی افغانستان بیشتر باشد.

به نوشته روزنامه این بار میراث تاریخی و باستانی افغانستان قربانی درآمد اقصادی می شوند.
XS
SM
MD
LG