لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۸

محسنی: روند رسیده گی به شکایات انتخاباتی هفته آینده آغاز می شود


نادر محسنی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی
کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که هفته آینده روند رسیده گی به شکایات و اعتراضات انتخاباتی را آغاز خواهد کرد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید دارد که به هدف تامین شفافیت انتخابات سال آینده، رسیده گی به صد ها شکایتی که به این کمیسیون فرستاده شده اند، به گونهء علنی صورت می گیرد.

مسوولان در این کمیسیون می گویند، از مجموع بیش از 600 شکایتی که در دسترس آنها قرار گرفته اند، 27 مورد در ارتباط به کاندیدان ریاست جمهوری و متباقی در مورد کاندیدان شورا های ولایتی اند.

نادر محسنی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که رسیده گی به شکایات و اعتراضات در برابر رسانه ها، جامعه مدنی و ناظرین انجام خواهد شد:

« کار بررسی های ابتدایی و مقدماتی به شدت جریان دارد و تلاش ما اینست که در هفته آینده رسیده گی به شکایات را به شکل علنی شروع بکنیم تا بتوانیم در زمانی تعین شده یا تقسیم اوقات انتخاباتی لست نهایی کاندیدان ریاست جمهوری و شورای های ولایتی را تثبیت کرده و به کمیسیون مستقل انتخابات بسپاریم.»

آقای محسنی می گوید که از میان 27 مورد شکایات در خصوص کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری، 17 مورد آن اعتراض کاندیدان حذف شده از فهرست ابتدایی اند.

محسنی می افزاید که ده مورد شکایت در ارتباط به کاندیدان ریاست جمهوری نیز در نزد آنان به ثبت رسیده اما وی مشخص نساخت که این شکایات چگونه و در مورد کدام کاندیدان است.

در این حال انتقاد های موجود اند که کمیسیون شکایات انتخاباتی وظایف اش را به گونهء شفاف و درست آن به پیش نمی برد.

بنیاد انتخابات شفاف یا تیفا می گوید، از آغاز کار کمیسیون شکایات انتخاباتی تا اکنون به نهاد های مربوط، این کمیسیون به طور لازم زمینهء نظارت را فراهم ننموده است.

محمد نعیم ایوب زاده رییس این بنیاد در صحبت با رادیو آزادی گفت که از روند رسیده گی و ارزیابی شکایات در مورد کاندیدان ریاست جمهوری و شورا های ولایتی به گونه جدی نظارت خواهند کرد:

« اگر فضا بر ما فراهم باشد و مشکل ایجاد نشود، تیفا مصمم است که از پروسه نظارت بکنند و به نحوه یی کمک به شفافیت پروسه باشد.
کمیسیون شکایات انتخاباتی متاسفانه یک میکانیزم هنوز بر هماهنگی با ناظرین ایجاد نکرده است و اینکه چی کار ها صورت می گیرید از سوی کمیسیون شکایات ما بیشتر در تماس نیستم.»


اما کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که تمام فعالیت های مربوط به این کمیسیون از شروع تا حال به طور شفاف و قانونی به پیش می روند.

مسوولان در این کمیسیون می گویند، تمام اسناد مربوط به کاندیدان ریاست جمهوری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به آنان سپرده شده و در صورت نیاز در مورد کاندیدان شورای های ولایتی هم از این کمیسیون خواهان ارایه اسناد خواهند شد.

به اساس جدول زمانی تعیین شده توسط کمیسیون مستقل انتخابات قرار است پس از بررسی های کامل کمیسیون شکایات انتخاباتی، فهرست نهایی نامزدان ریاست انتخابات جمهوری و شورا های ولایتی به تاریخ بیست وپنجم ماه جاری شمسی اعلام گردد.


فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG