لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۰۴

سپوژمی از حامد کرزی خواست با وی کمک کند


سپوژمی دخترک 10 سالهء که توسط برادرش مجبور ساخته شده بود تا بالای یک پوستهء پولیس در ولسوالی خانشین در ولایت هلمند حملهء انتحاری را انجام دهد و اینک در توقیف نیروهای امنیتی افغانستان در شهر لشکر گاه قرار دارد، می گوید، اگر دوباره به فامیلش سپرده شود، حیاتش با تهدید مواجه خواهد شد.

قبلاً حامد کرزی رییس جمهور افغانستان گفته بود، این دختر کوچک را دوباره به خانواده وی تسلیم کرده، از بزرگان قومی ضمانت گیرند که خانواده وی به این دختر ضرر نمی رساند.

اما سپوژمی که قضیهء وی مورد تحقیق قرار دارد، روز چهارشنبه از حامد کرزی رییس جمهور افغانستان خواست با وی کمک کند. سپوژمی می گوید:
"من نمی خواهم دوباره به آنجا بروم، خداوند مرا یک انتحار کننده خلق نکرده است."

عمر زواک سخنگوی والی هلمند نیز با تایید این نکته که پدر سپوژمی نیز در مورد حیات دخترش نگران است، در صحبت با رادیو آزادی گفت:
"پدرش می گوید، من اول می خواهم دخترم به من سپرده شود، اما در صورت سپردن، من دختر خودرا به ولسوالی برده نمی توانم، چرا که می ترسم و زنده گیش در خطر است و اورا در آن ساحه برده نمی توانم از دولت تقاضا دارم همین قدر کمک کند، غم مرا بخورد، چون دختر خودرا برده نمی توانم، حتی اگر دولت اورا به من هم بسپارد."

عمر زواک سخنگوی والی هلمند با ابراز اینکه والی هلمند یک هیات را برای تحقیق درمورد قضیهء سپوژمی تعیین کرده است و در این مورد با دقت و خیلی جدی تحقیقات ادامه دارد، می گوید:
"ما پدرش را که غفور نام دارد، پیدا کردیم و دخترش را دید. پدرش این نکته را تایید کرد که پسرش به نام ظاهر با طالبان دست دارد، آن ها این دخترک را مجبور کرده بودند تا واسکت انتحاری را بپوشد و بیایید در قرار گاه پولیس سرحدی خودش را انفجار دهد. پدرش این حرف را قبول کرده می گوید، پسرم با طالبان دست دارد و قوماندان طالبان است و اورا بسیار وقت می شود که ندیده ام. از خانواده وی آنچه را که انتظار داشتیم، بدست ما آمد."

بلال صدیقی مسوول گروه محلی حقوق بشر در ولایت هلمند با ابراز این که برای تامین رفاه سپوژمی بطور مشترک با نیرو های پولیس کار می کند، گفته است:
"چون در حال حاضر ولسوالی خان نشین یک محل مصوون به شمار نمی آید، شورای حقوق بشر در مورد مصوونیت زنده گی این کودک بطور عمیق نگران است."

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان عملکرد طالبان را در مورد سپوژمی نکوهش کرده است. اما طالبان اتهام دخالت را در این قضیه رد کرده اند.

نهاد های حقوق بشر می گویند، گروه های شورشی از اطفال برای اجرای حملات انتحاری استفاده می کنند، اما خیلی به ندرت از دختران در حملات انتحاری استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG