لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳۱ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۳۵

اولین محموله کمک‎های نظامی چین به حکومت افغانستان سپرده شد


اولین محموله کمک‎های نظامی چین روز یکشنبه در کابل به حکومت افغانستان سپرده شد.

بر اساس تعهدات میان کابل و پیکینگ در بخش همکاری‎های نظامی این اولین باری است که چین با افغانستان تجهیزات نظامی کمک می‎کند.

سلاح‎های پیشرفته، مهمات، پرزه‎های طیارات ترانسپورتی و امکانات لوژستیکی شامل این کمک چین است اما مقامات در مورد تعداد و خصوصیات این کمک‎ها جزئیات بیشتر ارائه نکردند.

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان روز یکشنبه در میدان هوایی نظامی کابل هنگام تسلیم‎گیری این کمک‎های نظامی چین با تأکید بر اینکه با استفاده از آن نیروهای امنیتی ودفاعی افغان به پا می‎ایستند به خبرنگاران گفت، کمک‎های نظامی و سیاسی چین و دیگر کشورهای منطقه با افغانستان انتقال دهنده پیام واضح برای تشدید مبارزه با تروریزم است.

اتمر: ایجاد حرکت بزرگ منطقوی حامیان تروریزم را به انزوا می‌‏کشاند.
اتمر: ایجاد حرکت بزرگ منطقوی حامیان تروریزم را به انزوا می‌‏کشاند.

آقای اتمر می‎گوید، چنین کمک‎های چین هند و روسیه این را روشن می‎سازد که افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم تنها نیست.

آقای اتمر افزود:

"این یک پیام مهم برای حامیان تروریزم است که آن‎ها با ایجاد این حرکت بزرگ منطقوی علیه تروریزم به ابتکار دولت افغانستان حامیان تروریزم را آهسته آهسته به انزوا می‏‌کشاند بناً همانطوری که تروریزم هیچ دوستی نخواهد داشت در منطقه حامیان تروریزم هم دوستی نخواهند داشت."

مقامات افغان می‎گویند که بخش دوم کمک‎های نظامی چین به افغانستان در ماه اگست به حکومت این کشور سپرده می‎شود.

حدود پنج ماه قبل جنرال فانگ فنگ هوی لوی درستیز چین هنگام سفرش به کابل با حکومت افغانستان تعهد کرده بود که در بخش تجهیز نیروهای امنیتی افغان با حکومت این کشور کمک می‎کند.

لوی درستیز چین همچنان در این سفر طرح مبارزه مشترک افغانستان، پاکستان و چین با تروریزم را نیز مطرح کرده گفته بود که تروریزم تهدید برای منطقه بوده و کشورهای منطقه باید در امر مبارزه با آن تلاش‎های منظم بکنند.

از سوی هم یو جینگ سفیر چین در کابل با تأکید روی اینکه این مسئولیت چین است که در بخش نظامی با افغانستان همکاری نماید می‌گوید، با کمک نظامی چین که ارزش آن به ده‌ها میلیون دالر می‌رسد توانایی نیروهای دفاعی افغان بیشتر شده و آن‌ها می‌توانند از خاک و مردم خود بگونه بهتر دفاع نمایند.

جینگ: مسئولیت چین است که در بخش نظامی با افغانستان همکاری نماید.
جینگ: مسئولیت چین است که در بخش نظامی با افغانستان همکاری نماید.

وی افزود، افغانستان و چین هر دو با تهدید تروریزم مواجه است و چین مشترکاً با افغانستان در راستای مبارزه با این پدیده همکاری می‎کند.

آقای جنیگ می‌افزاید:

"این آغاز همکاری‌های دوامدار نظامی ما است چین از حالا با حکومت افغانستان و نظامیان افغان همکاری می‌کند که ظرفیت نیروهای افغان بیشتر گردد تا توان بهتر دفاع از خاک خود را پیدا نمایند."

از سوی هم غلام سخی احمدزی معین تأمینات و لوژستیک وزارت دفاع می‎گوید، در میان اولین محموله کمک‎های نظامی چین وسایلی شامل است که پیش از این لیست آنرا مقامات وزارت دفاع به مقامات چینایی سپرده بودند.

آقای احمدزی گفت که این کمک برای نظامیان افغان ارزش حیاتی داشته و در جنگ جاری علیه تروریزم از آن استفاده مؤثر خواهد شد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG