لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۲۴

چخانسوری: ارگ در مورد انتخابات پیشرفت‌های چشمگیر را اعلان می‌کند


هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری

حکومت افغانستان می‌گوید اصلاحات در نظام انتخاباتی خواسته مردم افغانستان است و حکومت برای برگزاری انتخابات کار جدی پیش می‌برد و بر شفافیت و عادلانه بودن انتخابات تأکید دارد.

هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری گفت در روزهای نزدیک یک اجلاس مشورتی در مورد اصلاحات انتخاباتی برگزار می‌شود که رئیس جمهور اشرف غنی در آن اشتراک می‌کند و در مورد چگونگی و اصلاحات انتخاباتی با نماینده‌گان مردم و سران قومی مشوره می‌کند.

آقای چخانسوری افزود در شعاع مسایل مورد بحث در این اجلاس در رابطه با انتخابات هم پیشرفت‌های جدی اعلان خواهد شد.

چخانسوری: اصلاحات در نظام انتخاباتی خواسته مردم افغانستان است
چخانسوری: اصلاحات در نظام انتخاباتی خواسته مردم افغانستان است

او همچنان افزود که آقای غنی در مورد انتخابات با شرکای خارجی هم صحبت کرده و می‌خواهد کمک‌های مالی و تخنیکی کشورها و سازمان‌های کمک دهنده را جلب کند.

چخانسوری افزود:

"اصلاحات انتخاباتی خواسته مردم افغانستان است و خواسته سیاسیون افغانستان است. بخاطر برگزاری یک انتخابات آزاد و شفاف لازم است که اعتماد مردم جلب شود. به همین دلیل دولت در این عرصه با آن‌ها بحث می‌کند و خصوصاً در مورد راه‌های حل برای آوردن اصلاحات در انتخابات بحث‌های مشخص در آینده صورت می‌گیرد که انشاءالله وقت زیادی را در بر نمی‌گیرد در ظرف یک هفته و یا ده روز آینده انجام خواهد شد."

در حالیکه سخنگوی رئیس جمهور در مورد پیشرفت‌ها در راه برگزاری انتخابات پارلمانی و شورا های ولسوالی‌ها سخن می‌گوید شورای ملی افغانستان در هفته جاری فرمان تقنینی رئیس جمهور اشرف غنی را در باره اصلاحات انتخاباتی رد کرد.

رئیس جمهور اشرف غنی از اعضای شورای ملی خواسته بود که تا قبل از تعطیلات تابستانی در این مورد بحث کنند و به یک نتیجه برسند.

هارون چخانسوری به رادیو آزادی اظهار داشت رئیس جمهور بخاطر تعقیب اصول دموکراسی به این تصمیم شورای ملی احترام می‌گذارد، ولی این چنین معنی ندارد که به خواسته‌های مردم در مورد انتخابات توجه نخواهد کرد.

هارون: رئیس جمهور بخاطر تعقیب اصول دموکراسی به این تصمیم شورای ملی احترام می‌گذارد.
هارون: رئیس جمهور بخاطر تعقیب اصول دموکراسی به این تصمیم شورای ملی احترام می‌گذارد.

سخنگوی ریاست جمهوری بدون توضیحات بیشتر گفت در این رابطه راه‌های قانونی دیگر وجود دارند که حکومت برای اصلاحات در نظام انتخاباتی از آن‌ها کار بگیرد.

چخانسوری بیان کرد:

"دولت انتظار آن را از شورای ملی داشت و دارد که این فرمان را که خواسته مردم است و خواسته ملت و دولت افغانستان است که انتخابات برگزار شود، اصلاحات بیاید، آن را تائید کند. کمیته تا حال مذاکرات‌اش بی‌نتیجه مانده و ما منتظر هستیم که آن‌ها فرمان را تائید کنند اما این چنین معنی ندارد که دولت کارها را پیش نمی‌برد. دولت روی تمام راه‌های قانونی بحث می‌کند."

نظر به تقسیم اوقات قبلی انتخابات شورای ملی باید در ۲۴ میزان سال روان برگزار شود.

XS
SM
MD
LG