لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۶ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۵۳

کتوازی: پوسته‌های از دست رفته در کندز بزودی تصرف خواهند شد


مسئولان فرقه ۲۰ پامیر در کندز می‌گویند که هنوز هم عملیات تصفیوی نیروهای مشترک افغان در ولسوالی قلعۀ‌زال جریان دارد.

تورن جنرال مهمند کتوازی قوماندان قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان که به هدف بررسی وضعیت امنیتی کندز به این ولایت آمده، گفت که نیروهای تازه نفس به کندز رسیده و برخی ساحاتی را ‌که در ولسوالی‌های قلعۀ‌زال و دشت ارچی این ولایت از دست رفته اند، دوباره تصرف خواهند کرد.

آقای کتوازی در خصوص وضعِ امنیتی کندز به رادیو آزادی چنین گفت:

"در ولسوالی‌های قلعۀ‌زال و دشت ارچی وضعیت نورمال است و یک اندازه مشکلاتی را که دشمن خلق کرده بود در نتیجه آن چند پوسته پولیس محلی عقب نشینی کرده بودند و در حال حاضر به کندز قطعات خاص، قطعات کماندو، قطعات ضربتی، قطعه‌ای پیاده و قطعه‌ای لوای هوایی وزارت دفاع آماده‌اند و در یکی دو روز ما پوسته‌های از دست رفته را دوباره تصرف می‌کنیم."

قوماندان قول اردوی ۲۰۹ شاهین به اهالی کندز اطمینان داد که بدون کدام نگرانی به زندگی و کار و فعالیت‌های‌شان ادامه بدهند، چون نیروهای دولتی در برابر هر نوع تحرکات طالبان مسلح آمادگی کامل دارند.

از جانبِ دیگر مسئولان فرقه ۲۰ پامیر می‌گویند که در جریان حملات هوایی و زمینی نیروهای دولتی در ولسوالی‌های قلعۀ‌زال و دشت ارچی این ولایت بیش از ۴۰ طالب مسلح کشته و زخمی شده‌اند.

در عین زمان جنرال محمد قسیم جنگل باغ قوماندان امنیه ولایت کندز در خط مقدم جبهه به رسانه‌ها گفت که نیروهای مشترک افغان با یک مورال قوی در برابر مخالفان مسلح حکومت می‌جنگند و به زودی ولسوالی قلعۀ‌زال را از حضور عناصر ضد دولتی تصفیه می‌نمایند.

جنگل باغ: به زودی ولسوالی قلعۀ‌زال از حضور عناصر ضد دولتی تصفیه می‌شود.
جنگل باغ: به زودی ولسوالی قلعۀ‌زال از حضور عناصر ضد دولتی تصفیه می‌شود.

آقای جنگل باغ در این مورد چنین گفت:

"الحمدالله دشمنان افغانستان در ولسوالی قلعۀ‌زال با شکست قوی مواجه شده‌اند و از سوی نیروهای دولتی مقاومت قوی صورت گرفت و تلفات سنگین دیدند و کشته زخمی‌شان در منطقه به جا مانده‌است و مرکز ولسوالی تعمیر ولسوالی در پیش ما است، شما می‌توانید بروید و آن را از نزدیک ببنید."

از سوی دیگر ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان مسلح معرفی می‌کند، می‌گوید که تا هنوز مرکز ولسوالی قلعۀ‌زال در تسلط طالبان مسلح قرار دارد و افزون بر آن برخی ساحات ولسوالی دشت ارچی را نیز تصرف کرده‌اند و ادعا دارد که در این درگیری‌ها به نیروهای افغان تلفات نیز وارد کرده‌اند.

اما مسئولان محلی کندز این ادعای طالبان مسلح را رد می‌کنند.

هر چند مسئولان محلی کندز می‌گویند که دولت مرکزی و اداره محلی این ولایت در خصوص پاکسازی کندز از وجود طالبان مسلح مصمم هستند، اما باشندگان کندز می‌گویند که دیگر به این حرف‌های تکراری مقامات مرکزی و مسئولان محلی این ولایت باور ندارند که گویا به زودی تمامی ساحات کندز از وجود طالبان مسلح تصفیه و پاکسازی می‌شود، چون این وعده‌ها تا هنوز در عمل پیاده نشده‌اند.

بر اساس گفته‌های اهالی کندز، از تصرف دوباره شهر کندز بیش از یازده ماه می‌گذرد، اما تا هنوز طالبان مسلح در حومه‌های مرکز این ولایت حضور فعال دارند، اما دولت در خصوص راندن آنان کدام اقدام عملی نکرده و با گذشت هر روز وضعیت امنیتی در این ولایت وخیم‌تر می‌شود.

گزارش: اجمل آرین، کندز

XS
SM
MD
LG