لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۲۰

مینه پال: با متهمین حمله مرگبار دهمزنگ برخورد قانونی خواهد شد


ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید: پس از تکمیل تحقیقات از سوی کمیسیون تعیین شده برای بررسی حمله مرگبار دهمزنگ، هر فردی که مسئول شناخته شود، با وی برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

دواخان مینه پال یک معاون سخنگوی رئیس جمهور غنی روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت: بزودی نتایج این تحقیقات با ریاست جمهوری شریک ساخته خواهد شد.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

وی گفت:

"رئیس جمهور بخاطر حادثه دهمزنگ به رهبری لوی سارنوال یک کمیسیون را ایجاد کرده که در ترکیب آن مسئولین امنیتی، افراد جنبش روشنایی و شخصیت‌های ملی شامل می‌باشد آنان تحقیقات همه جانبه را انجام خواهند داد هر کس که در این رویداد به بی توجهی و دست داشتن متهم شناخته شود برخورد قانونی خواهد شد."

رئیس جمهور محمد اشرف غنی در کنار تأکید روی انتقام گیری از عاملین رویداد دهمزنگ، دستور داده تا چوک دهمزنگ به چوک شهدا تغییر نام داده شود.

در جریان دومین مظاهره جنبش روشنایی به روز شنبه که به هدف اعتراض عبور لین برق پنجصد کیلوولت ترکمنستان از مسیر سالنگ راه اندازی شده بود؛ حمله انتحاری صورت گرفت.

در این حمله ۸۰ تن از معترضان کشته و بیش از ۲۳۱ تن دیگرآنان مجروح شدند.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای امنیتی در مناطق مختلف شهر کابل با مسدود کردن و جابجا کردن کانتینرها در جاده‌ها، تدابیر امنیتی را در جریان مظاهره، اتخاذ کرده بود.

حملۀ انتحاری روز گذشته در کابل
حملۀ انتحاری روز گذشته در کابل

هر چند کشته شدن مردم ملکی و ریختاندن خون آنان موضوع تازه‌یی نیست؛ اما حمله دیروز برای باشندگان پایتخت یک رویداد تکان دهنده و در ضمن حملۀ که هدف آن به گونه مستقیم مردم عام بوده است.

صلاح الدین ایوبی یک باشنده شهر کابل که پریشانی و تأثر در چهره‌اش هویدا بود به رادیو آزادی گفت:

"من آمدم در اینجا دیدم که مردم بسیار اندوهگین هستند کسانی که اینجا می‌آیند حالت دیگری به خود دارند من که آمدم هم چشمانم اشک گرفت."

حاجی محمد طاهر که از ولسوالی استالف کابل آمده‌است، می‌گوید که با آنکه در مورد رویداد روز شنبه فقط از رسانه ها اطلاع یافته اما اکنون که محل رویداد را از نزدیک مشاهده می‌کند فکر می‌کند که از این محل طوفان بزرگی گذشته است.

وی افزود:

"دیروز حاضر نبودم امروز آمدم خون را به چشم سر دیدم که حال هم خون در روی سرک است."

در این حال کارشناسان سیاسی می‌گویند: با آنکه حکومت و بخصوص نیروهای امنیتی از خطرات احتمالی حادثه روز شنبه در دهمزنگ به معترضین اطلاع داده بود اما معترضین به این موضوع توجه نکردند.

مطیع الله خروتی به رادیو آزادی گفت که با در نظرداشت وضعیت امنیتی کشور، همواره خطرات متوجه این چنین تجموعات بوده و باید مردم در زمینه با نیروهای امنیتی همکار بوده و به دستورات شان ارج بگذارند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG