لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۴۵

نگرانی از موجودیت مهمات خوشه‌یی در چهار ولایت افغانستان


معاون وزیر دولت در امور رسیده‎گی به حوادث طبیعی افغانستان می‎گوید که ماین‎های به جا مانده از بم‌های و یا مهمات خوشه‎یی هنوز هم در چهار ولایت این کشور موجود است.

محمد اسلم سیاس این مطلب را روز دوشنبه در نشستی به مناسبت بزرگداشت از ششمین سالروز "منع مهمات خوشه‌یی" در کابل مطرح کرد.

تخار، پکتیا، میدان وردک و ننگرهار از ولایاتی اند که به گفتۀ مقامات افغان هنوز هم ماین‎های به جا مانده از بمب‌های خوشه‌یی در آن موجود است و مردم را تهدید می‎کند.

مقامات افغان این مسئله را نگران کننده خوانده می‎گویند که از تجارب کشورهای متأثر از مهمات خوشه‌یی برای محو آن استفاده می‎کنند.

آقای سیاس روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت از روز جهانی "منع مهمات خوشه‎یی" گفت که برای پاک‎سازی مناطق مملو از انواع ماین‎ها و مواد منفجر ناشده لازم ‎است تلاش‎های پیگیر صورت گیرد.

سیاس: ساحات ملوس با مهمات خوشه‌یی به دلیل نا امنی پاکسازی نشده‌اند.
سیاس: ساحات ملوس با مهمات خوشه‌یی به دلیل نا امنی پاکسازی نشده‌اند.

وی افزود:

"هنوز هم به تعداد هفده ساحه ملوس با مهمات خوشه‎یی که یک مساحت هفت کیلو متر مربع را احتوا می‎نماید در چهار ولایت دیده‎ شده، این ساحات به دلیل مشکلات امنیتی پاکسازی نشده‌است."

بمب‎های خوشه‌یی که متشکل از ده‎ها ماین کوچکتر است اولین بار در جنگ جهانی دوم به کار برده شد.

به کار بردن این بمب‎ها حتی با گذشت چندین سال پس از این جنگ همچنان برای غیر نظامیان يک خطر جدی دانسته می‎شود.

در این حال دفتر خدمات ماین پاکی سازمان ملل ‎متحد می‎گوید که ۷۸ در صد خاک افغانستان از ماین‎ها پاک‎سازی شده اما ۲۲ درصد خاک این کشور که ۱۵۷۶ قریه و ۲۵۷ ولسوالی در ۳۲ ولایت شامل آن می‎باشد هنوز هم با تهدید روبرو است.

سازمان ملل: ۷۸ درصد خاک افغانستان از ماین‌ها پاک‌سازی شده‌است.
سازمان ملل: ۷۸ درصد خاک افغانستان از ماین‌ها پاک‌سازی شده‌است.

محمد وکیل مسئول این اداره در افغانستان می‌گوید که ادارۀ ماین پاکی تلاش می‌کند تا اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی افغانستان را به گونه کامل از ماین پاکسازی کند.

اما وی درگیری‎های اخیر در افغانستان را نگران کننده خوانده می‎گوید، تا زمانی‎که این جنگ‎ها ادامه داشته باشد تطبیق کامل پلان‎های ماین پاکی ناممکن خواهد بود.

محمد وکیل: تا زمانی‎که این جنگ‎ها ادامه داشته باشد تطبیق کامل پلان‎های ماین پاکی ناممکن خواهد بود.
محمد وکیل: تا زمانی‎که این جنگ‎ها ادامه داشته باشد تطبیق کامل پلان‎های ماین پاکی ناممکن خواهد بود.

آقای وکیل می‎افزاید:

"در صورتی‎که جنگ جریان داشته باشد طبیعتاً هر جنگ از خود مهمات به جا می‌ماند که در آن صورت به دست آوردن این هدف شاید امکان ناپذیر باشد."

در حال حاضر شماری از مؤسسات ماین پاکی در افغانستان مصروف کار اند اما با تلاش‌های که از سوی این مؤسسات انجام شده‌است هنوز نیز ماین در این کشور قربانی می‌گیرد.

دفتر خدمات ماین پاکی ملل متحد نیز از افزایش تلفات ناشی از ماین‎ها و مواد منفجر ناشده ابراز نگرانی کرده می‎گوید که در صورت ادامه جنگ، افغانستان هرگز عاری از ماین نخواهد شد.

این اداره همچنان می‌گوید که ماهانه حدود یکصد و ده فرد ملکی شامل اطفال از ماین‌های کنار جاده متضرر می شوند و کاهش ۷۰ درصدی بودجه مؤسسات ماین پاکی به گفتۀ این اداره سبب شده‌است تا کار ماین پاکی در افغانستان طوری که لازم‌است به پیش نرود.

گزارش: تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG