لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۵۴

نگرانی‌های جدی از وضعیت امنیتی بدخشان


شماری از اعضای شورای ولایتی و فعالان مدنی ولایت بدخشان در مورد وضع کنونی این ولایت نگران هستند.

بر اساس گفتۀ‌های آنان دو ولسوالی این ولایت نزدیک به یک‌ سال می‌شود که در زیر اداره طالبان مسلح قرار دارد و تا هنوز برای باز پس‌گیری آن گام‌های جدی برداشته نشده‌است.

آنان با اشاره به اینکه ولسوالی‌های یُمگان و وردوج این ولایت در تصرف مخالفان مسلح حکومت قرار دارد می‌افزایند بیش‌تر مناطق ولسوالی‌های جرم، راغستان و برخی ولسوالی‌های دیگر در تسلط طالبان مسلح می‌باشد و جنگ‌جویان خارجی حضور گسترده فزیکی دارند.

آن همچنان می‌گویند که نیروهای امنیتی کشور در حالت دفاعی قرار دارند و تا زمانی‌که طالبان از خود تحرکات نشان ندهند، آنان واکنش نشان نمی‌دهند.

ناجی: حالت دفاعی و عدم حالت تهاجمی نیروهای دولتی باعث رفت و آمد مخالفان است.
ناجی: حالت دفاعی و عدم حالت تهاجمی نیروهای دولتی باعث رفت و آمد مخالفان است.

عبدالله ناجی نظری عضوی شورای ولایتی بدخشان در این مورد به رادیو آزادی چنین گفت:

"عدم ارادۀ قاطع دولت مرکزی در امور بدخشان و حالت دفاعی و عدم حالت تهاجمی نیروهای دولتی باعث شده که مخالفان در اکثر ولسوالی‌‌های بدخشان رفت و آمدهای داشته باشند و عملیات‌های داشته باشند. بهتر خواهد بود که دولت از عملیات‌های کلان حمایت کند تا بتوانیم برخی ساحات از دست رفته در ولسوالی‌های جرم، راغستان، یمگان و وردوج را دوباره تصرف کنیم."

با این همه شماری از فعالان جامعۀ مدنی این ولایت می‌گویند که هراس افگنان در سدد سقوط برخی ولسوالی‌های این ولایت هستند، اما نیروهای دولتی در حالت دفاعی قرار دارند.

وثیق: حرکات طالبان به بسیار شدت جریان دارد.
وثیق: حرکات طالبان به بسیار شدت جریان دارد.

عبدالبصیر وثیق یک‌تن از فعالان مدنی این ولایت در این خصوص چنین گفت:

"مردم بدخشان بسیار زیاد نگران هستند بدلیل این‌که تحرکات طالبان به بسیار شدت جریان دارد و حتی نا امنی به دروازه‌های بدخشان رسیده‌است. منطقۀ سپین گل که یک بخش از ناحیۀ چهارم شهر فیض‌آباد است قبلاً این ساحه را دولت تصفیه کرده بود، اما در این اواخر طالبان با یک تحرکات قوی دوباره آن ساحه را تصرف کرده‌اند و این یک نگرانی بسیار زیاد است که متوجه مردم بدخشان شده، اما جای خوش بینی هم است که در برخی ولسوالی‌های بدخشان مردم برعلیه طالبان مسلح خیزش‌های مردمی را راه اندازی کرده‌اند."

شایعاتی در میان مردم این ولایت وجود دارد که گویا با آمدن والی بدخشان ولسوالی یُمگان به دست طالبان مسلح سقوط کرد، اما احمد فیصل بیک‌زاد والی بدخشان این گونه شایعات را رد کرده می‌گوید که در کل وضع امنیتی بدخشان و به ویژه ولسوالی یُمگان پیش از این‌که وی کُرسی ولایت را احراز نماید با تهدیدات جدی طالبان مسلح رو به رو بود.

بیکزاد: سقوط ولسوالی یُمگان به من هیچ ربطی ندارد.
بیکزاد: سقوط ولسوالی یُمگان به من هیچ ربطی ندارد.

آقای بیک‌زاد در این مورد چنین گفت:

"یک نفر که به تاریخ ۲۳ به ولایت بیاید و به تاریخ ۲۶ ولسوالی یُمگان سقوط کند، این‌ دگه چی ربط به والی دارد و اصلاً نمی‌داند که در ولسوالی یُمگان چقدر نیروی دولتی وجود دارد، اما سقوط ولسوالی یُمگان به من هیچ ربطی ندارد."

بیک‌زاد بیان نمود که هم‌اکنون عملیات تصفیوی نیروهای دولتی در ولسوالی راغستان ادامه دارد و پس از تصفیۀ این ولسوالی در برخی ساحات دیگر این ولایت نیز عملیات تصفیوی راه اندازی می‌شود.

این در حالیست که بر اساس اظهارات مقامات امنیتی شب گذشته ۳۴ مخالف مسلح در بدخشان و کندز کشته شده‌اند.

به باور فعالان مدنی که جغرافیایی پیچیده، موجودیت منابع زیر زمینی و سرحد طولانی ولایت بدخشان با کشورهای چین، پاکستان و تاجکستان از عواملی اند، تا مخالفان مسلح داخلی و جنگجویان خارجی در این ولایت حضور پیدا کنند و با حضور فزیکی این گروه‌ها هم‌اکنون هر روز برخی‌ ولسوالی‌های این ولایت شاهد درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای دولتی و عناصر ضدی دولتی می‌باشند.

گزارش: اجمل آرین

XS
SM
MD
LG