لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۴۵

حاصلات بادام در کندز ۵۰ درصد افزایش یافته است


بادام یکی از محصولات عمدۀ باغداران ولایت کندز شمرده می‌شود، که همه ساله باغداران از آن حاصلاتِ خوبِی بدست می‌آورند.

شماری از باغداران بادام علت افزایش ۵۰ درصدی این میوه خشک را بارش‌های به موقع موسمی و آب و هوایی خوب می‌‌خوانند.

در داخل سرایی بادام در جای که بادام فروخته می‌شود چند تنِ از باغداران در صحبت با رادیو آزادی گفتند که نسبت به سال گذشته، امسال از باغ‌ های شان حاصلات قناعت بخش جمع آوری کرده‌اند.

امسال در حاصلات بادام در کندز افزایش چشمگیری بوجود آمده‌است.
امسال در حاصلات بادام در کندز افزایش چشمگیری بوجود آمده‌است.

دو تنِ از باغداران بادام در این خصوص چنین گفتند:

"اسم من محمد عوض است، امسال حاصلات بادام خوب است ما از حاصلات آن راضی هستیم و در بازار هم به قیمت خوب فروخته می‌شود و من خودم ۲۰۰ درخت بادام دارم و اگر سال خوب باشد یک درخت بادام از ۴ گرفته تا ۱۰ سیر بادام حاصل می‌دهد."

"اسم من محمد الله است، امسال حاصلات خوب است و بازار خرید و فروش نیز گرم است و در حال حاضر یک سیر بادام ۲۵۰۰، ۳۰۰۰ و الی ۷۰۰۰ هزار افغانی در بازار فروخته می‌شود."

از سوی دیگر حاجی خیر محمد مسئول اتحادیه میوه‌های خشک و تازه در ولایت کندز به رادیو آزادی گفت که به نسبت آب و هوایی خوب، امسال حاصلات بادام افزایش یافته است.

حاجی خیر محمد مسئول اتحادیه میوه‌های خشک و تازه در ولایت کندز
حاجی خیر محمد مسئول اتحادیه میوه‌های خشک و تازه در ولایت کندز

وی در این مورد چنین گفت:

"امسال حاصلات بادام ۵۰ درصد افزایش یافته است و باغداران خیلی خوش هستند و سال گذشته حاصلات بادام خیلی کم بود و ما بادام را به کشورهای مانند هند، پاکستان، ایران و برخی کشورهای اروپایی صادر می‌کنیم."

بر بنیاد معلومات هم اکنون هفت کیلو بادام در بازار ولایت کندز از ۳۰۰۰ هزار افغانی گرفته الی ۷۰۰۰ هزار افغانی به فروش می‌رسد.

با این همه عبدالبصیر فقیری آمر امور زراعتی ریاست زراعت کندز نیز می‌گوید که نسبت به سال گذشته، امسال در حاصلات بادام افزایش چشمگیری بوجود آمده‌است.

آقای فقیری در این مورد به رادیو آزادی چنین گفت:

"در ولایت کندز در ۲۷۶۰ هکتار زمین تنها باغ‌های بادام وجود دارد و قسمیکه ما پیشبینی نمودیم، امسال از باغ‌ های بادام ۸۰۰۰ هزار تُن بادام جمع آوری می‌شود و بعداً به کشورهای خارجی صادر می‌گردد."

عبدالبصیر فقیری آمر امور زراعتی ریاست زراعت کندز
عبدالبصیر فقیری آمر امور زراعتی ریاست زراعت کندز

بیشتری باغ‌ های بادام در ولسوالی‌های قلعۀ‌زال، امام صاحب و چهاردره ولایت کندز وجود دارد و بادام به نام‌ها مختلف یاد می‌گردد مانند، بادام ستار بایی، بادام خیرالدینی، بادام قمری، بادام کله نانی، بادام قره بایی، بادام کاغذی و بادام مروج کاغذی اما بادام ستار بایی و خیرالدینی آن از شهرت و قیمت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

بادام یکی از میوه‌های صادراتی کشور شمرده می‌شود، که همه ساله نه تنها در داخل کشور بلکه در کشورهای بیرونی نیز علاقمندان زیادی دارد، در کنار اینکه از حاصلات بادام دهقانان پولِ خوبِ بدست می آورند، یک مقدار عواید نیز به مالیه دولت افزوده می‌شود.

اجمل آرین: کندز

XS
SM
MD
LG