لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳۱ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۴۱

امریکا از هند خواستار کمک‌های بیشتر امنیتی به افغانستان شد


قوماندان عمومی نیروهای مسلح امریکا در افغانستان از کمک‌های هند به قوای امنیتی افغان ستایش کرده و از دهلی جدید خواست تا با نیروهای افغان کمک‌های نظامی بیشتر نماید.

جنرال جان نیکلسن گفت که ایالات متحده می‌خواهد تا هند، سکتور امنیتی افغانستان را کمک بیشتر نماید.

آقای نیکلسن در دیدارش با مقامات هندی بطور خاص از کمک هلیکوپترهای می ۲۵ و برنامه‎های آموزش نظامی قوای امنیتی افغان یاد کرد و گفت، کابل به این چنین کمک‎ها نیاز دارد.

جنرال نیکلسن که دیروز در دهلی جدید صحبت می کرد، گفت این به حکومت هند تعلق دارد تا در کدام عرصه‌ها افغانستان را کمک کند، اما به گفتۀ وی امریکا هند را برای کمک بیشتر به افغانستان، تشویق می‌کند.

آقای نیکلسن گفت آن‌ها آگاه‌اند که حکومت افغانستان در دیگر عرصه‌ها هم از هند تقاضای کمک کرده، و افزود که نیروهای امنیتی افغان به هلیکوپترها نیاز مبرم دارند و به مجرد حصول، از آن‌ها در میدان نبرد استفاده خواهند کرد.

نیکلسن: قوای هوایی افغان به شماری بیشتر هلیکوپترها ضرورت جدی دارند.
نیکلسن: قوای هوایی افغان به شماری بیشتر هلیکوپترها ضرورت جدی دارند.

قوماندان عمومی نیروهای مسلح امریکا در افغانستان گفت، قوای هوایی افغان به شماری بیشتر هلیکوپترها ضرورت جدی دارند و این قوا باید تقویت یابند.

جان نیکلسن به آموزش نیروهای امنیتی افغان نیز اشاره کرده گفت که کمک‌های دهلی جدید به منابع بشری قوای امنیتی افغان، یک روند دایمی و متداوم می‌باشد.

در حالی‌که، اردوی پاکستان به حمایت از جنگجویان مخالف حکومت افغانستان متهم‌است، ناظران سیاسی در این کشور نزدیکی روابط با هند رقیب اتمی پاکستان را، به نفع نظام در افغانستان می دانند.

نصرالله ستانکزی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل می‌گوید، برای ایجاد روابط نزدیک میان دهلی جدید و کابل فضای لازم اعتماد میان دهلی نو و واشنگتن وجود دارد.

ستانکزی: مسئلۀ اساسی این‌است که کابل و دهلی جدید باهم روابط ستراتیژیک دارند.
ستانکزی: مسئلۀ اساسی این‌است که کابل و دهلی جدید باهم روابط ستراتیژیک دارند.

وی گفت:

"اول این‌که هند در سال‌های اخیر روابط عمیق سیاسی- نظامی را با ایالات متحدۀ امریکا تأمین کرده، موضوع دومی این‌است که سیاست فریب‌کارانه و دو رویۀ پاکستان در منطقه امریکایی‌ها را وادار به این ساخته که بر هند حساب کنند و مسئلۀ سوم و اساسی این‌است که کابل و دهلی جدید باهم روابط ستراتیژیک دارند. به نظر من هر سه نکته باعث شده تا چنین فضایی و چنین اظهاراتی به میان آید و هند تشویق شود به این‌که هیچ مانع در راه همکاری نظامی با افغانستان نداشته باشد."

قوماندان عمومی نیروهای نظامی امریکا در افغانستان همچنان از ایجاد یک مرکز ترمیم و مراقبت از هلیکوپترهای می ۲۵ و تجهیزات نظامی روسی یادآورشده گفت، به خاطر وضع تعزیرات بر مسکو بدست آوردن پرزه‎های وسایل نظامی روسی خیلی دشوار است. زیرا بسیاری کشورهای کمک کننده به نیروهای امنیتی افغان هم شامل کشورهای اند که بر روسیه تعزیرات وضع کرده‎اند.

نصرالله ستانکزی استاد پوهنتون کابل و کارشناس سیاسی افغان همچنان گفت، هند می‎تواند، نیروهای نظامی افغان را تجهیز کند. زیرا به گفته وی اردوی هند و افغانستان بر بنیاد وسایل و تجهیزات نظامی روسی ایجاد شده‎اند.

بناْ روی این دلیل کمک هند به نیروهای امنیتی افغان خیلی مؤثر است.

آقای ستانکزی افزود، افغانستان از لحاظ سیاسی هم با هند تقریباً در یک جغرافیه قرار دارد.

هند بعد از سقوط رژیم طالبان در افغانستان یکی از کشورهای بزرگ کمک کننده به این کشور به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG