لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۰۷

غنی: ۹ سازمان تروریستی برای بربادی افغانستان و جهان کار می‌کند


رئیس جمهور محمد اشرف غنی می‎گوید که درحال حاضر ۹ سازمان تروریستی در افغانستان فعالیت دارد.

رئیس جمهور افغانستان این موضوع را روز پنج‌شنبه در مراسم تجلیل از نود و هفتمین سالروز استرداد استقلال کشور در ارگ بیان کرد.

آقای غنی همچنان در این مراسم گفت که داعش در تمام افغانستان سرکوب می‎گردد.

رییس جمهورغنی میگوید این ۹ نهاد تروریستی که از سوی ملل متحد تروریست خوانده شده‎اند می‎خواهند تا از خاک افغانستان برای بربادی ما و کشورهای جهان کار گیرد.

آقای غنی این سخنان را روز پنج‌شنبه در مراسمی که به مناسبت تجلیل از نود هفتمین سالروز استرداد استقلال افغانستان در ارگ راه اندازی شده بود بیان کرد.

غنی: امروز ببینید ۹ سازمان تروریستی می‎خواهند از خاک ما برای بربادی دیگران، بربادی ما و بربادی کشورها کارکند.
غنی: امروز ببینید ۹ سازمان تروریستی می‎خواهند از خاک ما برای بربادی دیگران، بربادی ما و بربادی کشورها کارکند.

رئیس جمهور در اظهارات تندی که در خصوص فعالیت گروه‌های تروریستی داشت بر سرکوب داعش تأکید کرد.

وی افزود:

"امروز ببینید ۹ سازمان تروریستی می‎خواهند از خاک ما برای بربادی دیگران، بربادی ما و بربادی کشورها کارکند، با ما کدام پلوان شریکی دارید، حق پدرکلان با ما دارید چه با ما دارید؟ میکشیم تان و بیرون تان می‎کنیم، داعش تنها در ننگرهار نه بل در تمام افغانستان سرت را میشکنیم این کشور شیران است و کمرت را میده می‎کند."

اظهارات سرکوب کردن گروهای تروریستی در افغانستان در حالی مطرح می‎گردد که پیش از این جنرال جان کلیفلند سخنگوی ماموریت حمایت قاطع در صحبت با رادیو آزادی از فعالیت گروه‎های تروریستی در افغانستان سخن گفته‎بود.

کلیفلند: داعش از جمله شش گروه تروریستی است که در افغانستان فعالیت دارد.
کلیفلند: داعش از جمله شش گروه تروریستی است که در افغانستان فعالیت دارد.

آقای کلیفلند داعش را از جمله شش گروه تروریستی خوانده بود که به گفته وی در افغانستان فعالیت دارد.

حیات‎الله حیات والی هلمند نیز در جریان همین هفته در صحبت با رادیو آزادی تائید کرد که در هلمند برعلاوه بر طالبان مسلح، جنگجویان پاکستانی، لشکر طیبه، همسایه‎های غربی، گروهای تاجکستانی و ازبکستانی فعالیت دارند.

قدم شاه شهیم لوی درستیز قوای مسلح افغانستان در مراسم تجلیل از نود و هفتمین سالروز استرداد استقلال کشور گفت که جلو دسیسه‎های شوم خارجی‎ها را می‎گیرند.

شهیم: دست‎های از بیرون به شکل پنهان و آشکار برای نا آرام ساختن زندگی مردم ما تلاش کردند.
شهیم: دست‎های از بیرون به شکل پنهان و آشکار برای نا آرام ساختن زندگی مردم ما تلاش کردند.

"دست‎های از بیرون به شکل پنهان و آشکار برای نا آرام ساختن زندگی مردم ما تلاش کردند، و هنوزهم دست از توطئه برنمی‎دارند اما مردم اگاه ما همیشه با درک این همه دسایس شوم آن‎ها مانع تحقیق اهداف شوم شان شده‎اند و مطمین هستم که در آینده نیز به هدف یک پارچگی کامل، سد راه آن‎ها خواهند شد."

در این حال برخی از کارشناسان افغان به مسایل اشاره می‎کنند که بدون در نظر گرفتن آن سرکوب گروه‎های تروریستی ناممکن‎است.

یونس فکور یکی از این کارشناسان می‎گوید، تا زمانی‎که رهبران تنش‎ها به میان آمده بین خودشان را حل نکنند و جامعه جهان بالای پاکستان که حامی تروریستان است فشار وارد نکند، تنها این گونه اظهارات نمی‎تواند در سرکوب گروهای تروریستی مؤثر تمام شود.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG