لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۳۵

مرتضوی: برگزاری نشست سه جانبه در امریکا به نفع افغانستان است


حکومت افغانستان می‌گوید، نشست سه جانبه با هند و امریکا از لحاظ سیاسی و اقتصادی به منفعت این کشور بوده و مقامات این کشور در این نشست اشتراک می‌کنند.

معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، کشورش در هر نشستی سه جانبه و یا چند جانبه که منفعت افغانستان در آن نهفته باشد، چه در باره مسایل اقتصادی، سیاسی و یا چه امنیتی باشد، اشتراک می‌کند.

شاه حسین مرتضوی که دیروز با رادیو آزادی صحبت می‌کرد گفت، تأکید حکومت افغانستان در مبارزه با دهشت افگنی بیشتر به همکاری‌های منطقوی استوار بوده و برای ایجاد این همکاری‌ها چنین نشست‌های چندین جانبه خیلی مهم و پُر اهمیت اند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان
شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان

آقای مرتضوی افزود:

"هدف از نشست سه جانبه که قرار است در حاشیه اجلاس اسامبلی عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویارک میان افغانستان، هند و امریکا برگزار شود، انکشاف همکاری‌های اقتصادی و سیاسی بوده و افغانستان از آن استقبال می‌کند."

معاون سخنگوی رئیس جمهور اشرف غنی این مطلب را بعد از آن بیان کرد که نفیس زکریا سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نشست بین افغانستان، هند و امریکا را غیر ضروری خواند.

آقای زکریا در اسلام آباد به خبرنگاران گفت، پاکستان از ضرورت برگزاری این نشست سه جانبه مطمین نیست.

وی افزود:

"تا جاییکه موضوع صلح افغانستان مطرح است، پاکستان به رهبری افغانها برای مذاکرات صلح متعهد است و در این ارتباط نمایندگان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا در نشست هماهنگ کننده چهار جانبه اشتراک دارند."

اما شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در ادامه صحبت خود با رادیو آزادی گفت، این مسئولیت حکومت افغانستان است که تعیین کند، کدام جلسه و یا نشست برای آن ضروریست و کدام نیست.

وی گفت:

"افغانستان در سیاست خارجی خود یک کشور مستقل است و خودش تشخیص می‌دهد که کدام نشست ضرور است و کدام نیست. کشور دیگر نمی تواند، برای ما نسخۀ سیاسی بنویسد. ما خود مان به حیث یک کشور مستقل اولویت خود را تشخیص می‌دهیم که کجا ضروری است و کجا نیست."

برگزاری نشست سه جانبه بین کابل، دهلی جدید و واشنگتن را برای اولین بار جان کری وزیر امور خارجه امریکا روز سه شنبه هفته گذشته در جریان سفرش به هند، اعلان کرد.

جان کری وزیر خارجه امریکا
جان کری وزیر خارجه امریکا

هر چند، وزیر امور خارجه امریکا گفت که هدف نشست سه جانبه انزوای پاکستان نیست، اما شماری از تحلیلگران به این باور اند که امریکا پس از پانزده سال حضور در منطقه آنچه را که می‌خواست پاکستان انجام دهد، بدست نیآورد و بالاخره مجبور شد تا به گزینه دیگر یعنی هند رو بیاورد.

قرار است نشست سه جانبه در چند هفتۀ دیگر در شهر نیویارک برگزار شود.

قبل از این هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفته بود که در نشست سه جانبه بین افغانستان، هند و امریکا، روی مبارزه مشترک علیه تروریزم و همکاری‌های اقتصادی بحث می‌شود.

XS
SM
MD
LG