لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۲۲

وزارت تجارت پروسۀ جدید جواز دهی تجارتی را آغاز کرده‌است


وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید، پس از این پروسه توزیع جواز‌های سرمایه‌گذاری و تجارتی تحت نام جواز تشبث از یک مرجع واحد صادر می‌گردد.

جواز فعالیت واحد تجاری و سرمایه‌گذاری، بیشتر شدن مدت اعتبار جواز تشبث از یک سال به سه سال و کاهش پروسه طی مراحل جواز از ۵۲ مرحله به ۹ مرحله از جمله اصلاحاتی است که در پروسه جواز دهی جدید گنجانیده شده‌است.

وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید، پروسه جدید جواز دهی تحت نام جواز تشبث از سوی ریاست عمومی مرکزی این وزارت آغاز گردیده‌است.

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت، حکومت همواره تلاش می‌نماید تا مشکلات تاجران و سرمایه‌گذاران را حل کند.

همایون رسا وزیر تجارت و صنایع افغانستان
همایون رسا وزیر تجارت و صنایع افغانستان

وی گفت:

"در اثر سعی و تلاش پیگیر ما جواز‌های تجارتی و سرمایه‌گذاری که قبلاً از طرف وزارت تجارت و ادارۀ آیسا توزیع می‌شد توحید گردیده و از یک مرجع واحد توزیع می‌گردد حکومت وحدت ملی مسایل سکتور خصوصی را به گونه جدی در نظر گرفته‌است توحید جواز نامه‌های تجارتی و سرمایه‌گذاری نمونۀ بارز از پاسخ‌گویی حکومت به این خواسته‌ها می‌باشد."

آقای رسا همچنان گفت، قبلاً پروسه صدور یک جواز تشبث چندین روز را در بر می‌گرفت اما حالا این پروسه در ظرف یک روز تکمیل می‌گردد.

بر اساس معلومات وزارت تجارت و صنایع، قبلاً جواز‌های تجارتی و سرمایه‌گذاری از سوی وزارت تجارت و اداره آیسا توزیع می‌گردید اما حالا این جواز‌ها توسط یک مرجع توزیع می‌گردد.

وزیر تجارت و صنایع همچنان گفت، یکی از موارد رشد اقتصاد کشور، تقویۀ تولیدات داخلی است و به همین منظور حکومت همواره تاجران و سرمایه‌گذاران را تشویق می‌نماید تا در داخل کشور تولیدات خود را بیشتر سازند.

از سوی هم شماری از تاجران و سرمایه‌گذاران از پروسه جدید اخذ جواز تجارتی و سرمایه‌گذاری استقبال کرده از حکومت می‌خواهند تا به مشکلات که آن‌ها در بخش‌های دیگر تجارتی دارند، توجه جدی مبذول دارد.

احمد شفیق یک‌تن از این تاجران در صحبت با رادیو آزادی چنین گفت:

"یک پروسه بسیار خوب است از آن استقبال می‌کنیم هشتاد درصد امیدوار هستیم و همچنان امیدوار هستیم که بعد از ختم نشست بروکسل باز هم به همین انرژی و همین توان که فعلاً کار می‌کنند باز هم ادامه یابد بهتر می‌شود و مشکل اساسی دیگر ما اینست که موضوع تصفیه جواز است مثلاً سال تکمیل می‌گردد و ما مراجعه می‌کنیم در آنجا با مشکلات بسیار سخت مواجه هستیم همان پروسه سابقه جنجالی است."

از سوی هم عتیق‌الله نصرت رئیس اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان که در این نشست حضور داشت گفت، با ساده سازی پروسه جواز از ضایع شدن وقت و فساد اداری نیز جلوگیری می‌گردد.

آقای نصرت همچنان گفت، پروسه ساده سازی جواز تجارتی و سرمایه‌گذاری یک عمل خوب بوده و زمینۀ بهتر تجارتی و سرمایه‌گذاری را در کشور فراهم می‌کند.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG