لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۵۷

اتحادیه اروپا ۸۰ هزار پناهجو را بر افغانستان قبول می‌کند


بر اساس گزارش‌ها اتحادیۀ اروپا در نظر دارد، در اجلاس بین‌المللی در باره افغانستان، بر حکومت این‎کشور فشار وارد کند تا حداقل ۸۰ هزار پناهجوی افغان را دوباره قبول کند.

کنفرانس بین‌المللی برای کمک به افغانستتان قرار است هفته آینده در شهر بروکسل پایتخت بلجیم برگزار شود.

چنین پیشبینی می‎شود که اتحادیه اروپا برای تحمیل این تقاضای خود حکومت افغانستان را به کاهش کمک‎ها تهدید نماید.

اما گفته می‎شود، مسئله جابجایی ۸۰ هزار مهاجر غیرقانونی افغان یک مشکل خیلی بزرگ به حکومت افغانستان خواهد بود.

روزنامه گاردین به استناد منابع که از آن‎ها نام گرفته‎نشده، این اسناد را به نشر رسانده می‎گوید، اتحادیه اروپا ممکن است، بخشی از کمک‎های خود را به مسئله مهاجران غیرقانونی مشروط نماید.

در فهرست اتحادیه اروپا دیگر کشورها مانند نایجر، ایتوپیا، نایجریا، لبنان و لیبیا نیز شامل است.
در فهرست اتحادیه اروپا دیگر کشورها مانند نایجر، ایتوپیا، نایجریا، لبنان و لیبیا نیز شامل است.

جامعه جهانی در اجلاس بروکسل مانند کنفرانس بین‌المللی توکیو کمک چهار ملیارد دالر به افغانستان را برای چهار سال آینده اعلان خواهد کرد.

اتحادیه اروپا می‎خواهد، بر اساس ستراتیژی جدید در باره کشورهای فقیر جهان، این تعداد افغانان مهاجر غیر قانونی را دوباره در افغانستان جابجا کند.

به نوشته گاردین، مثال خوب آن حکومت ترکیه است که در برابر کمک شش میلیارد یورو اتحادیۀ اروپا موافقه کرد که پناهجویان و مهاجران غیر قانونی را در آن کشور جا دهد و برای جلوگیری از رفت و آمد آن‎ها کنترول در سرحدات این کشور را تحکیم بخشد.

در فهرست اتحادیۀ اروپا دیگر کشورها مانند نایجر، ایتوپیا، نایجریا، لبنان و لیبیا نیز شامل است.

در این حال، مسئول سازمان مشوره و حمایت از مهاجران در افغانستان به گاردین گفته‎است که اکثر پناهجویانی که به افغانستان فرستاده می‎شوند، دوباره تلاش می‎کنند تا کشور را ترک کنند زیرا، به گفته وی شرایط زنده‌گی در افغانستان خوب نبوده، امنیت تأمین نیست و میزان بی‌کاری هم بلند می‎باشد.

مقامات وزارت امور مهاجران و عودت کننده‎گان افغانستان گفته که در مورد سرنوشت پناهجویان افغان با کشورهای اروپایی سرگرم گفتگو اند.
مقامات وزارت امور مهاجران و عودت کننده‎گان افغانستان گفته که در مورد سرنوشت پناهجویان افغان با کشورهای اروپایی سرگرم گفتگو اند.

به گزارش گاردین در یاداشت‎های سری اتحادیه اروپا آمده‎است که این اتحادیه از وضعیت امنیتی روبه وخامت افغانستان اطلاع دارد، افغانستان نسبت به هر زمانی دیگر به میدان حملات تروریستی مبدل شده و زنده‌گی غیر نظامیان در این کشور با خطر مواجه می‎باشد، اما با وجود این همه، ۸۰ هزار مهاجر افغان در یک زمان کوتاه از اتحادیه اروپا دوباره به افغانستان فرستاده خواهند شد.

اما منابع مطبوعاتی اتحادیه اروپا و حکومت افغانستان در این مورد تبصره نکرده‎اند.
حکومت افغانستان قبل از این گفته‌بود که مسئولیت دفاع از حقوق اتباع کشور خود را دارد.

از سوی هم مقامات وزارت امور مهاجران و عودت کننده‎گان افغانستان گفته که در مورد سرنوشت پناهجویان افغان با کشورهای اروپایی سرگرم گفتگو اند.

ضمناً، تیمور شارون یک ناظر گروه بین‌المللی بحران می‎گوید، تلاش‎ها برای فشار اتحادیۀ اروپا بالای حکومت افغانستان بی‌جاست. زیرا، به گفته وی حکومت افغانستان برای جابجایی این تعدادی از مهاجران ظرفیت و منابع در اختیار ندارد.

XS
SM
MD
LG