لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳۱ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۵۲

وزرای خارجه و مهاجرین از سوی ولسی جرگه استجواب شدند


وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، اتحادیه اروپا تعهد کرده که برای حل مشکلات مهاجران افغان، در نشست بروکسل ۷۰ میلیون دالر کمک کند.

این کمک در حالی اعلام می‌شود که حکومت افغانستان از هر رهگذری به تصمیم‌گیری جهان در پیوند به آینده افغانستان در نشست بروکسل چشم دوخته‌است.

صلاح الدین ربانی که روز چهارشنبه از سوی ولسی جرگه افغانستان برای پاسخگویی در پیوند به مشکلات پناهجویان افغان استجواب شده‌بود، گفت که این کمک‌ها در راستای فراهم سازی سهولت‌ها و بازگشت افغان‌ها از کشورهای بیرونی هزینه خواهد شد.

صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان
صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان

وی گفت:

"تا جاییکه به ما ارتباط می‌گیرد، امیدوار هستیم که کمک‌های بیشتر از سوی جهان به افغانستان صورت گیرد و اتحادیه اروپا در بخش رسیده‌گی به مشکلات مهاجرین، اعلام کرده که هفتاد میلیون دالر کمک می‌کند."

ربانی تائید می‌کند که مهاجرین افغان در پاکستان و ایران مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

پیشتر رئیس جمهور غنی نیز گفته‌است، تا سال آینده شمار بازگشت کننده‌گان از پاکستان و ایران به افغانستان، ممکن از مرز یک میلیون تن بگذرد و حکومت افغانستان آماده پذیرش مهاجرین می‌باشد.

در این میان، سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کننده‌گان می‌گوید، پاکستان تا پایان ماه مارچ سال ۲۰۱۷ میلادی برای افغان‌های مهاجر در کشورش مهلت داده‌است و افغانستان آماده‌است تا با امکانات دست داشته برای بازگشت کننده‌‌گان افغان زمینه دستیابی به نیاز‌های اولیه را در داخل کشور فراهم سازد.

با این همه، عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در نشست استجوابیه وزیران خارجه و مهاجرین و عودت کننده‌گان، تأکید کرد که رسیده‌گی به مشکلات مهاجرین افغان، مسئولیت حکومت افغانستان است و برای آنانیکه به کشور بازگشت می‌کنند، باید زمینه اشتغال و مسکن فراهم گردد.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه
عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه

وی در مورد گفت:

"مهاجرینِ ما که داوطلبانه حاضر به بازگشت هستند، مکلفیت حکومت ما است که زمینه را برای آنان فراهم سازد و در سطح ولایات‌شان مطابق ماده ۲۲ قانون اساسی بدون تبعیض زمینه دستیابی آنان به مسکن و کار را فراهم سازد و کشورهای که به گونه اجباری مهاجرین ما را بیرون می‌کنند باید مطابق کنوانسیون بین‌المللی با آنان برخورد شود."

بر بنیاد آمارهای وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان، روزانه به ‌گونۀ میانگین، ۸۰۰۰ مهاجر از ایران و پاکستان به کشور بازگشت می‌کنند و رقم درشت این بازگشت کننده‌گان را افغان‌های مهاجر از پاکستان می‌سازد.

با این همه، حکومت افغانستان تأکید می‌ورزد که اجازه نمی‌دهد کشورهای خارجی بخصوص پاکستان از مهاجرین افغان به حیث فشار سیاسی بهره‌گیری کند و با امکانات دست داشته، آماده است زمینه بازگشت با عزت افغان‌ها از این کشور را فراهم سازد.

گزارش: نظیفه محبوبی

مرتبط

XS
SM
MD
LG