لینک های دستیابی پذیر

مکاتب خیالی هنوز هم از مشکلات عمده در ادارۀ معارف هرات است


از روز معلم در ولایت هرات تجلیل بعمل آمد. مسئولان ریاست معارف هرات می‌گویند، بیشتر مکاتب دخترانه که سال گذشته بخاطر تهدیدات امنیتی مسدود شده بود، به روی شاگردان باز شده‌است.

عبدالرزاق احمدی رئیس معارف هرات می‌گوید، موجودیت معلمین و مکاتب خیالی هنوز هم یکی از چالش‌های اصلی در اداره معارف به شمار می‌رود.

در همین حال شماری از معلمین تجلیل از این روز را بیشتر نمایشی توصیف کردند.

از روز معلم در ولایت هرا ت در حالی تجلیل می‌شود که به گفته مسئولان این اداره، هنوز هم شماری از مکاتب دخترانه در ولسوالی‌های مختلف این ولایت بخصوص شیندند تحت تهدیدات امنیتی قرار دارند.

عبدالرزاق احمدی رئیس معارف هرات از پیشرفت‌ها بخاطر بازگشایی مجدد مکاتب دخترانه در ولسوالی‌های این ولایت سخن می‌زند.

او گفت، در سال گذشته تقریباً ۳۴۰۰۰ دختر تنها در شیندند بخاطر مشکلات امنیتی از رفتن به مکتب محروم شده بودند اما در سال جاری این رقم به ۷۰۰۰ تن کاهش یافته است.

وی در ادامه افزود:

"در تمام ولسوالی‌ها تقریباً مکاتب ابتدایی و متوسطه باز است، جز در بعضی جا هایکه به صورت خاص مشکلات امنیتی وجود دارد یا اینکه در آنجا مردم بخاطر مشکلات امنیتی کوچ کرده و در آنجا کسی وجود ندارد. ما در ولسوالی شیندند سال گذشته بزرگترین چالش را داشتیم که تمام مکاتب مسدود بود اما خبر های موثق که ما از طریق آمریت معارف داریم و گزارش‌های که اعضای نظارت ارائه کردند، تمام مکاتب ابتدایی و متوسطه در ولسوالی شیندند حتی نقاط به شدت ناامن باز است."

از سوی هم معلمین شکایت دارند که حکومت افغانستان به مشکلات ‌شان توجه ندارد. آنان تجلیل از روز معلم در افغانستان را بیشتر نمایشی توصیف می‌کنند.

عدم توجه به ساختن شهرک‌های مسکونی برای معلمین و نبود معاش کافی از جمله مواردی است که همواره شکایت آنان را به همراه دارد.

یکتن از معلمین در مورد گفت:

"خدماتی که باید برای معلم صورت می‌گرفت صورت نگرفته است. هر از گاهی که روز معلم می‌شود محافل نمایشی و نمادین می‌گیرند ولی بعد از اینکه ختم می‌شود، به همان حالت قبلی خود می‌ماند. به معلمین کم توجه می‌شود، همان نمرات زمین‌های که به ما داده‌اند، اسناد‌های همان زمین‌ها نزد معلمین وجود دارد. این قباله‌ها خشک و خالی به درد معلمین نمی‌خورد، چون ما توانایی نداریم تا برای خود خانه اعمار کنیم و دولت هم در این مورد توجه به ما نمی‌کند."

رئیس معارف هرات می‌پذیرد که ناامنی‌ها در ولسوالی‌های اوبه، چشت شریف، گلران، شیندند و کشک کهنه بیشتر مکاتب این ولسوالی‌ها را تهدید می‌کند. او گفت آنان به همکاری بزرگان محل بیشتر این مشکلات را برطرف کرده‌اند.

عبدالرزاق احمدی وجود مکاتب و معلمین خیالی در بعضی از ولسوالی‌های این ولایت را از چالش‌های دیگر در برابر معارف هرات می‌داند.

وی گفت:

"یک تعداد از معلمین از جمله در ولسوالی ادرسکن، نود تن از معلمین که تعدادی از آنها گویا رسمی بوده‌اند و یک تعداد هم اجیر و تا جایکه ما معلومات داریم، این است که این افراد در مکاتب حضور فزیکی ندارند، البته از این آمار ارقام کمتر در ولسوالی‌های دیگر هم است."

بعضی‌ها باور دارند که بیشتر مشکلات موجود در ریاست معارف بخاطر موجودیت فساد اداری تبارز کرده‌است.

سید عظیم کبرزانی مسئول کمیته فرهنگی شورای ولایتی هرات از مسئولان معارف خواست تا تلاش‌های بیشتری را بخاطر از بین بردن فساد اداری در این اداره انجام دهند.

وی گفت:

"به عنوان نماینده شورای ولایتی، برای ما هنوز رضایت بخش نیست و تصمیم جدی تر بخاطر مبارزه با فساد و مشکلات که در معارف است نیاز است که گرفته شود. در هرات روحیه جمعی بخاطر حمایت از معارف وجود دارد و این یک نقطه قوت است."

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که هم اکنون چندین دوسیه فساد اداری معارف هرات در ریاست سارنوالی استیناف تحت بررسی قرار دارد.

مقامات در ریاست معارف می‌گویند، در حال حاضر نزدیک به یک میلیون شاگرد در این ولایت مصروف تعلیم و تربیه هستند که این تعداد از سوی دست کم هفده هزار معلم رسمی و نزدیک به سه هزار معلم حق الزحمه یی تدریس می‌شوند.

شاه پور صابر، هرات

XS
SM
MD
LG