لینک های دستیابی پذیر

جان کری: پیشرفت‌ها در افغانستان با قوت ادامه خواهد یافت


جان کری وزیر خارجۀ امریکا

جان کری وزیر خارجۀ امریکا برگزاری کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان را مهم خواند و گفت که این نشانۀ از تعهد قوی جامعه بین‌المللی با افغانستان است.

آقای کری که در نشست "مشارکت برای رفاه و صلح" در دومین روز کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان در مقر اتحادیه اروپا صحبت می‌کرد گفت که پیشرفت‌های انجام شده در افغانستان گام‌های نخستین اند که همچنان در آینده با قوت ادامه خواهند یافت.

او افزود که مردم افغانستان سزاوار صلح و رفاه هستند و متعهد به برقراری صلح و امنیت ولی آقای کری افزود که یک گروه کوچک شورشی مسلح در برقراری صلح و امنیت خلل ایجاد می‌کنند.

نیروهای افغان در ولایت کندز
نیروهای افغان در ولایت کندز

او گفت که طالبان یک بار دیگر تعهد و ارادۀ حکومت افغانستان را آزمایش کردند ولی افزود که نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان با تعهد در برابر این چالش‌ها مبارزه می‌کنند.

وی گفت:

"شما می‌دانید، در حالیکه تا به هفتاد کشور و بیست سازمان بین‌المللی در مورد صلح، مصالحه و رفاه افغانستان بحث‌های امیدوار کننده می‌کنند، طالبان در داخل افغانستان حملات‌شان را تشدید بخشیده‌اند به خصوص در ولایت کندز."

اما پیام کری به شورشیان واضح بود این که جهان در کنار حکومت و مردم افغانستان همچنان ایستاده‌است.

کمک‌های بین‌المللی با افغانستان

اتحادیۀ اروپا کمک مالی جدید را امروز در نشست بروکسل در مورد افغانستان اعلام می‌کند.

فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و پالیسی امنیتی، امروز اندکِ پیش از آغاز نشست مشارکت برای رفاه و صلح، در بروکسل گفت که جامعه جهانی به کمک خود با افغانستان همچنان ادامه خواهد داد.

فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و پالیسی امنیتی
فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و پالیسی امنیتی

وی افزود:

"تا جاییکه به اتحادیۀ اروپا و کشورهای عضو آن مربوط می‌شود، ما کمک به ارزش ۱.۲ میلیارد یورو را وعده خواهیم کرد و از شریکان ما نیز تعهد مشابه را انتظار دارم. اما، این تنها کمک پولی نیست، ما افغانستان را از لحاظ سیاسی هم حمایت می‌کنیم، بنابرین مطمئنم که کمک مالی ادامه خواهد یافت و تمویل کننده‌گان در مورد افغانستان خسته نخواهند شد."

حکومت افغانستان انتظار دارد که جامعه جهانی تا به چهار میلیارد دالر سالانه تا سال ۲۰۲۰ میلادی با حکومت افغانستان کمک کند.

بان کی مون منشی عمومی سازمان ملل متحد نیز پیش از آغاز نشست در بروکسل از کمک جامعه جهانی با افغانستان استقبال کرده گفت که سازمان ملل هم در کنار حکومت و مردم افغانستان خواهد ایستاد.

بان کی مون منشی عمومی سازمان ملل‌متحد
بان کی مون منشی عمومی سازمان ملل‌متحد

وی گفت:

"مهم است که جامعه بین‌المللی امروز پیام قوی را برای کمک با مردم و حکومت افغانستان فرستاد. سازمان ملل متحد آماده‌است تا با قدرت‌های منطقه‌ای و قدرت‌های عمدۀ جامعه بین‌المللی کار کند تا مردم افغانستان بتوانند در صلح و جهان مرفه زنده‌گی کنند."

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و دونالد توسک رئیس شورای اروپا امروز چهارشنبه دومین روز و مهمترین روز کنفرانس بروکسل برای افغانستان را می‌گشایند.

تا به هفتاد کشور و بیست سازمان بین‌المللی این‌جا گردهم آمده‌اند تا از صلح، مصالحه، رفاه، دولت سازی، توانمندساختن زنان و نیز ثبات سیاسی و اقتصادی افغانستان پیشتیبانی کنند.

درین نشست، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، رولا غنی بانوی اول، محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی، صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه، اکلیل احمد حکیمی وزیر مالیه، نسرین اوریا خیل وزیر کار، امور اجتماعی، شهداء و معلولین، سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر، حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح و شماری دیگر از مقام‌های افغان رئیس جمهور غنی را همراهی می‌کنند.

حکومت افغانستان و اتحادیه اروپا گفته‌اند که کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان پیام قوی از امید، اعتماد و تغییر را برای مردم افغانستان می‌فرستد.

کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان که از سال ۲۰۰۱ میلادی به این‌طرف یازدهمین کنفرانس در مورد این کشور است، امروز چهارشنبه با سخنرانی اختتامیۀ عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت افغانستان به پایان می‌رسد.

XS
SM
MD
LG