لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۰۲

خوشبینی مشرانو جرگه در مورد گفتگوهای حکومت با یک گروه طالبان


مشرانو جرگه افغانستان از حکومت این کشور می‌خواهد تا با گروه‌های مخالف مسلح که خواهان صلح اند، مذاکره کند.

در حالیکه گزارش‌های تائید ناشده از آغاز مذاکرات پنهانی حکومت با گروه طالبان به رهبری ملا محمد رسول وجود دارد، مشرانو جرگه افغانستان از حکومت می‌خواهد تا با گروه‌های مخالف مسلح که خواهان صلح اند، گفتگو کند.

فرهاد سخی معاون مشرانو جرگه که ریاست جلسه روز یکشنبه را نیز به عهده داشت پس از بحث‌های سناتوران روی پروسه صلح و مسایل امنیتی در این کشور گفت، مذاکرات یگانه راه پایان دادن به جنگ در این کشور است.

وی گفت:

"ما هم توجه داریم دولت باید دست به کار شود قسمیکه با حزب اسلامی حکمتیار تفاهمنامۀ را امضا کرد با دیگر گروه‌های مخالف دولت هم تفاهمنامه ها امضا شود و به جنگ خانمانسوز در افغانستان پایان بخشیده شود."

در جلسه عمومی مشرانو جرگه، سناتوران از افزایش مشکلات امنیتی در این کشور ابراز نگرانی کردند و گفتند که باید به آن رسیدگی شود.

شماری از سناتوران با اشاره به پیوستن حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به پروسه صلح از آمدن هیئت گروه طالبان به رهبری ملا محمد رسول به کابل نیز سخن گفتند.

جمعه الدین گیانوال یکی از این سناتوران در مورد گفت:

"گزارش‌های وجود دارد که ملا عبدالمنان نیازی به کابل آمده و از او خوب محافظت می‌شود این برای صلح افغانستان یک گام نیک است و خدا کند که این گروه با حکومت یکجا شود."

عبدالطیف نهضت یار یکی دیگر از سناتوران نیز در مورد آمدن هیئت طالبان به رهبری ملا محمد رسول به کابل سخن می‌زند.

وی گفت:

"به اساس معلومات، الحمدالله نماینده گروه ملا رسول آمده‌است و به رهبری ملا نیازی مذاکرات در کابل جریان دارد، خدا کند که این هم یک نتیجه مثبت داشته باشد."

اما حکومت و شورای عالی صلح افغانستان در مورد آغاز گفتگوها با نماینده طالبان به رهبری ملا محمد رسول چیزی نگفته است.

گروه طالبان به رهبری ملا محمد رسول نیز تا هنوز در این زمینه ابراز نظر نکرده‌است.

این در حالیست که حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار پس از دو سالمذاکرات حدود سه هفته پیش تفاهمنامه صلح را با حکومت افغانستان امضا کرد.

در این حال کارشناسان افغان مذاکرات صلح میان حکومت و گروه‌های مخالف مسلح رااقدام بجا برای ختم جنگ در این کشور می‌دانند.

کبیر رنجبر کارشناس مسایل سیاسی و حقوقی
کبیر رنجبر کارشناس مسایل سیاسی و حقوقی

کبیر رنجبر یکی از این کارشناسان در مورد گفت:

"با تمام گروه‌ها اگر منافع ملی مردم افغانستان را در نظر بگیرند ما به یک تفاهم می‌رسیم و به برادرکشی خاتمه می‌دهیم و من فکر می‌کنم که در شرایط فعلی این یگانه راه حل معضله افغانستان است."

آوازه‌ها در خصوص آغاز مذاکرات از سوی گروه طالبان به رهبری ملا محمد رسول با حکومت افغانستان در حالی بالا گرفته است که شماری از سناتوران از افزایش حملات مخالفان مسلح در ولایات ابراز نگرانی کرده و خواهان پایان یافتن جنگ میان حکومت و مخالفان مسلح شده‌اند.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG