لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۴ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۳۰

طیب آغا: رهبر طالبان جاسوسان را از صفوف این گروه بیرون کند


سید محمد طیب آغا مسئول پیشین دفتر غیر رسمی طالبان در قطر

یک مقام مطرح گروه طالبان از رهبر این گروه خواسته است تا جاسوسان کشورهای همسایه را از صفوف این گروه بیرون کند.

سید محمد طیب آغا مسئول پیشین دفتر غیر رسمی طالبان در قطر و یکی از مذاکره کننده‌های این گروه از هبت الله آخندزاده رهبر فعلی طالبان خواسته است تا آن عده از اعضای طالبان را که با استخبارات پاکستان، ایران و دیگر کشور ها به گونۀ مستقیم و غیر مستقیم در ارتباط اند از صفوف طالبان بیرون کند.

طیب آغا در یک نامۀ که بتاریخ شانزدهم جولای سالروان میلادی عنوانی هبت الله آخندزاده فرستاده، نوشته است که ارتباطات با استخبارات خارجی، طالبان را بسوی شر و تباهی می‌کشاند.

وی خواسته است تا جاسوسان استخبارات خارجی نخست بگونه موقتی و در صورت اصلاح نشدن برای همیشه از صفوف طالبان بیرون رانده شوند.

طیب آغا ظاهراً این نامه را پس از آن نوشته است که رهبر طالبان و دیگر مقامات این گروه خواهان مشوره از وی شده‌اند.

ملا طیب آغا در نامه خود، اساس مبارزه و تشکیلات فعلی گروه طالبان را زیر سوال قرار داده و نوشته است که ملا هبت الله نباید خود را امیر المومنین خطاب کند زیرا به گفتۀ او برای امارت به قلمرو نیاز است و این در حالیست که رهبری طالبان در پاکستان حضور دارد.

ملا هبت الله رهبر گروه طالبان
ملا هبت الله رهبر گروه طالبان

او همچنان از رهبری شورای طالبان خواسته است که پاکستان را ترک کنند زیرا با مستقر شدن این شورا در داخل افغانستان، به گفته طیب آغا پاکستان نمی‌تواند آنچه را که به ضد افغانستان و طالبان است بالای آنها بقبولاند.

طیب آغا می‌گوید، امارت آن زمان مفهوم مناسب را دارد که طالبان نه تنها بالای مناطق دهاتی بلکه بالای تمام قلمرو افغانستان حاکمیت داشته باشند.

در حالیکه حملات طالبان موجب بیشترین تلفات غیر نظامیان در پانزده سال گذشته خوانده شده‌است، طیب آغا از ملا هبت الله خواسته است که به طالبان دستور دهد تا بالای مساجد، جاده‌ها، پل‌ها و دیگر تأسیسات عمومی حمله نکنند و همچنان از کشتن و اختطاف کارگران و انجنیران، کشتن بدون محاکمه زندانیان و پیاده نمودن مسافرین در شاهراه‌ها دست بکشند.

طیب آغا در نامه خود خواسته است که طالبان برای از بین بردن یک فرد مخالف این گروه بالای شفاخانه ها و مراکز تعلیمی و دیگر تأسیسات ملکی حمله نکنند زیرا در این حملات افراد بیگناه غیر نظامی کشته می‌شوند.

سید محمد طیب آغا در سال ۲۰۱۴ میلادی پس از نشر خبر مرگ ملا عمر رهبر و موسس این گروه، از وظیفۀ خود منحیث مسئول دفتر غیر رسمی طالبان در قطر استعفاء داد، در آن زمان اعضای کلیدی طالبان روی انتخاب رهبر جدید اختلافات داشتند.

سید طیب آغا در نامه خود نوشته است که این خواسته ها را با ملا منصور رهبر پیشین طالبان هم شریک ساخته بود.

XS
SM
MD
LG