لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۴۰

گاردین: هبت‌الله تلاش‌ها را برای مذکرات صلح آغاز کرده‌است


درحالیکه شماری از افغان‌ها شک و تردید شان را در مورد تلاش‌های جاری صلح ابراز می‌دارند، از قول طالبان گفته شده‌است که رهبر این گروه برای سریع شدن پروسه صلح تلاش دارد.

روزنامه گاردین از قول بعضی منابع طالبان می‌گوید که رهبر این گروه هبت الله آخوندزاده تلاش‌ها برای تسریع مذاکرات صلح را با حکومت افغانستان و امریکا آغاز کرده‌است.

یک مقام ارشد طالبان به روزنامه گاردین گفته که در این مذاکرات صلح، پاکستان و سایر همسایه‌های افغانستان تدریجاً سهیم خواهند شد.

این گزارش گاردین بعد از آن منتشر شده‌است که همین روزنامه گزارشی را از دیدار مخفی طالبان و نمایندگان حکومت افغانستان در قطر منتشر کرد و بعداً سفر هیئت سه نفری طالبان به پاکستان را تائید کرد.

یک مقام ارشد طالبان در قطر هم به گاردین گفته است پاکستان می‌خواهد بار دیگر مذاکرات صلح را تحت کنترول خود بیاورد.
یک مقام ارشد طالبان در قطر هم به گاردین گفته است پاکستان می‌خواهد بار دیگر مذاکرات صلح را تحت کنترول خود بیاورد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان هدف سفر هیئت سه نفری دفتر قطر به پاکستان را صحبت در مورد مسدود شدن بعضی مدارس و صحبت در مورد مهاجرین افغان خوانده‌است، ولی منابع دیگر طالبان به گاردین گفته اند این هیئت طالبان با مقامات پاکستانی روی چگونه گی گفتگوهای احتمالی صلح و مسایل دیگر مشوره می‌کنند.

با وجود آنکه خوشبینی‌ها در مورد از سرگیری مذاکرات صلح بار دیگر رنگ گرفته است، ولی شماری از افغان‌ها ابراز شک و تردید نموده و می‌گویند، هر سال با سرد شدن آب و هوا و تغییر در توانایی‌های جنگی طالبان موضوع صلح گرم می‌شود و با گرم شدن آب و هوا موضوع صلح دوباره سرد می‌شود.

یک مقام ارشد طالبان در قطر هم به گاردین گفته است پاکستان می‌خواهد بار دیگر مذاکرات صلح را تحت کنترول خود بیاورد و در عین حال خودش را از فشارهای امریکا و انزوای بین‌المللی نجات دهد.

این مقام همچنان گفته‌است، هیئت اعزامی به پاکستان در مورد مذاکرات صلح و شریک ساختن معلومات و موضوعات دیگر صحبت می‌کنند.

بر اساس گزارش روزنامه گاردین بریتانیا، شماری از رهبران طالبان بالای این مسئله اعتراض دارند که اعضای دفتر قطر به شکلی به پاکستان رفته اند که گویا پاکستان آن ها را احضار کرده باشد.

منابع طالبان در قطر و حکومت افغانستان در صحبت با رادیو آزادی تائید کرده‌اند که دیدارهای در ماه سپتمبر و اوایل اکتوبر میان نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان صورت گرفته است و قرار است دور دیگر همین دیدارها در همین هفته در جده عربستان سعودی صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG