لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۰۲

حکومت بلوچستان سه روز ماتم ملی اعلان کرد


حکومت بلوچستان بخاطر حملۀ دوشنبه شب بر اکادمی پولیس در این ایالت که در آن شصت و یک تن کشته شدند سه روز ماتم ملی اعلان کرده‌است.

نظامیان ارشد اردو و استخبارات پاکستان به شمول لوی درستیز این کشور جنرال راحیل شریف در مراسم تشیع جنازۀ قربانیان حمله بر اکادمی پولیس در کویته که اجساد آن‌ها در تابوت‌های سفید جاسازی شده‌بود و سربازان آن‌ها را حمل می‌کردند، اشتراک ورزیدند.

مردان مسلح نقاب پوش که خود را سربازان دولتی وانمود می‌ساختند دوشنبه شب داخل اکادمی پولیس در نزدیکی شهر کویته شده به لیلیۀ محصلان که حدود ۷۰۰ تن در آن‌جا بودند یورش بردند.

مهاجمان حداقل ۶۱ تن را کشته و بیش از صد تن دیگر را مجروح ساختند.

یک محصل بنام حکمت‌الله که در این رویداد مجروح شده در شفاخانه به آژانس خبررسانی فرانسه گفت، مهاجمان درهای بستۀ اتاق‌های محصلین را می‌کوبیدند و هنگامیکه در گشوده می‌شد بالای آن‌ها فیر می‌کردند.

حکمت‌الله می‌گوید که مهاجمان از دیوارهای اکادمی که چندان بلند نیستند خیز زده داخل شدند.

او می‌افزاید که هنگام فرار از اتاق یک مرمی به شانۀ او اصابت کرد ولی بازهم توانست خود را از اکادمی خارج کند.

حمله بر اکادمی پولیس بلوچستان که در بیست کیلومتری شرق شهر کویته موقعیت دارد حدود یازده بجه دوشنبه شب آغاز و صدای تیر اندازی برای چندین ساعت در ساحه شنیده می‌شد.

سرفراز بگتی، وزیر داخلۀ ایالت بلوچستان به خبرنگاران گفت که مهاجمان قبل از داخل شدن به اکادمی، نخست محافظ برج مراقبت را کشتند.

تورن جنرال شیر افگن قوماندان نیروهای سرحدی در بلوچستان که عملیات متقابل را رهبری کرد گروه شبه نظامی لشکر جنگوی مربوط به طالبان پاکستانی را مسئول این حمله دانست.

او گفت که عملیات متقابل سه ساعت طول کشید.

یک ایمیل طالبان پاکستانی که روابط بسیار نزدیک با لشکر جنگوی دارد این اظهارات را تائید کرد.

طالبان پاکستانی در ایمیل خود گفته‌اند که این حمله بنابر هدایت ملا داوود منصور یک تن از متحدان بسیار نزدیک حکمت‌الله مسعود رهبر طالبان پاکستانی در کراچی انجام شد.

در این ایمیل گفته شده که این حمله از سوی چهار مهاجم انجام شده‌است.

این ایمیل در اشاره به افزایش اخیر قتل فرا قانونی جنگجویان لشکر جنگوی می‌گوید که حمله شب سه شنبه در کویته برای انتقام‌گیری از قتل رزمندگانی که در خارج از محبس‌های ایالت پنجاب کشته شدند، انجام شده‌است.

گروه دولت اسلامی یا داعش هم از طریق خبرگزاری اعماق مسئولیت این حمله را بدوش گرفته عکس‌های کسانی را که می‌گوید این حمله را انجام داده‌اند، منتشر ساخته‌است.

لشکر جنگوی با شبکۀ القاعده که رقیب عمدۀ گروه دولت اسلامی پنداشته می‌شود، بیعت کرده‌است.

ولی اینکه دو گروه همزمان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته‌اند به نظر کارشناسان شاید یک دلیل بر روابط جدید اعلان نشده میان آن‌ها باشد.

امیر رانا یک کارشناس انستیتوت پاکستان برای مطالعات صلح می‌گوید:

"ادعای لشکرجنگوی به نظر می‌رسد که وزن بیشتر دارد ولی گروه دولت اسلامی عکس‌های جنگجویان را منتشر ساخته‌است و این رابطه میان لشکر جنگوی و گروه دولت اسلامی در روزهای آینده آشکار خواهد شد."

XS
SM
MD
LG