لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۳۲

کریم: کمیته حکومت افغانستان و حزب اسلامی بزودی آغاز به کار می‌کند


یک عضو کمیته مشترک تطبیق توافق‌نامه صلح حزب اسلامی و حکومت می‎گوید، این کمیته بزودی کارش را آغاز خواهد کرد.

امین کریم عضو این کمیته به روز چهار شنبه به رادیو آزادی گفت، بر اساس فرمان رئیس جمهور نهادهای حکومتی مکلف اند تا تصامیم شورای اجرائیه این کمیته را تطبیق کنند.

محمد امین کریم عضو کمیته مشترک تطبیق توافق‌نامه صلح میان حزب اسلامی و دولت افغانستان گفت، قرار است تا یک یا دو روز دیگر این کمیته رسماً به کارش آغاز کند.

کریم افزود گام‎های عملی برای تطبیق این توافق‌نامه برداشته شده و با آغاز کار کمیته این روند سرعت خواهد یافت.

کریم: نقطه مهمی که در فرامین ذکر شده این است که تمام ادارات ذیربط دولتی مکلف به اجرای تصامیم شورای اجرایی خواهد بود.
کریم: نقطه مهمی که در فرامین ذکر شده این است که تمام ادارات ذیربط دولتی مکلف به اجرای تصامیم شورای اجرایی خواهد بود.

وی افزود:

"نقطه مهمی که در فرامین ذکر شده این است که تمام ادارات ذیربط دولتی مکلف به اجرای تصامیم شورای اجرایی خواهد بود، بنابر این قدم‎های در این راستا برداشته شده، قرار است که تا یکی دو روز آینده این کمیسیون از طرف دولت به شکل رسمی افتتاح شود و کارهای عملی خود را آغاز کند."

به دنبال امضای توافق‌نامه صلح میان محمد اشرف غنی رئیس جمهور و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، رئیس جمهور افغانستان روز پنجشنبه هفته گذشته با صدور فرامینی به نیروهای امنیتی افغان دستور آتش‌بس با افراد حزب اسلامی را داد.

در این فرامین همچنان اعضای کمیته مشترک تطبیق این توافق‌نامه مشخص شدند.

از سوی هم غلام مجتبی پتنگ وزیر پیشین امور داخله افغانستان به رادیو آزادی گفت، تطبیق این توافق‌نامه باید به زودی آغاز شود.

پتنگ: اگر این توافق‌نامه زودتر جامه عمل نپوشد در این‌جا مسئله ثبات و همچنان امنیت و خدمات متوازن مطرح است.
پتنگ: اگر این توافق‌نامه زودتر جامه عمل نپوشد در این‌جا مسئله ثبات و همچنان امنیت و خدمات متوازن مطرح است.

وی افزود:

"اگر این توافق‌نامه زودتر جامه عمل نپوشد در این‌جا مسئله ثبات و همچنان امنیت و خدمات متوازن مطرح است، اگر این توافق‌نامه زودتر عملی نشود در آن مناطق که حزب اسلامی است خدمات عامه به خوبی در دسترس آن‎ها قرار گرفته نمی‎تواند، امیدوارم که زودتر این موضوع حل شود."

با تطبیق توافق‌نامه امضا شده صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی و بیرون شدن نام گلبدین حکمتیار رهبر این حزب از فهرست سیاه، گفته می‎شود آقای حکمتیار وارد کابل خواهد شد.

محمد امین کریم یکی از اعضای حزب اسلامی پیش از این به رادیو آزادی گفته‌بود که با آغاز کار کمیته مشترک قرار است روند منحل سازی جبهات این حزب نیز آغاز شود.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان هم ابراز امیدواری کرده‌بود که با تطبیق این توافق‌نامه زمینه صلح پایدار در افغانستان مساعد شود.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG