لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳۱ سنبله ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۴۸

وزیری: در حمله هوایی کندز بیشترین تلفات به طالبان وارد شده‌است


دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، عملیات هوایی در کندز به اساس اطلاعات موثق صورت گرفته بیشتر قربانیان این رویداد اعضای خانواده‌های طالبان مسلح هستند.

مقامات این وزارت می‌گویند که حمله هوایی در محلی صورت گرفته که قوماندانان طالب نشستی را ترتیب داده و پلان بعدی را برای حمله بالای شهر کندز طرح می‌کردند.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع روز شنبه در یک نشست مشترک خبری در کابل گفت، این نشست در خانه ملا ضیا الرحمن برگزار شده بود که به شمول قوماندانان مشهور طالبان اعضای خانواده ضیاالرحمن نیز در حمله هوایی کشته شدند.

آقای وزیری می‌گوید، طالبان بیشتر افراد ملکی را سپر قرار داده که همین مسئله سبب شده تا به افراد ملکی تلفات وارد شود.

وی گفت:

"ملا ضیاالرحمن متقی رهبر کمیسیون نظامی، ملا مصطفی، ملا محمد یار، ملا قاری بلال، قاری جمال و ملا منصور کسانی بودند که در صف مخالفین رهبران بوده و جنگ را رهبری می‌کردند و در جمع افراد ملکی که آنجا شهید شده‌اند هفت عضو فامیل ملا متقی است ما به حال آنها هم خفه هستیم اما آنها بالای فامیل خود هم رحم نمی‌کنند و در بین‌ شان موضع می‌گیرند."

آقای وزیری گفت، در جریان عملیات چهار تن دیگر این قوماندانان به شمول ملا ضمیر بازداشت شده‌است که در این عملیات سه سرباز قطعه خاص نیز کشته و هفت تن دیگر شان زخم برداشتند.

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که شماری از باشندگان منطقه بُز کندهاری روز پنجشنبه در کندز دست به مظاهره زده و تأکید کردند که حمله هوایی نیروهای خارجی سبب کشتار افراد ملکی در این ولایت شده‌است.

اسدالله امرخیل والی کندز
اسدالله امرخیل والی کندز

پس از آن اسد الله عمرخیل والی کندز وقوع این رویداد را تائید کرده گفت که در اثر این بمباردمان ۳۰ فرد ملکی کشته و تعدادی دیگر زخم برداشته اند.

در این حال ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید یک هیئت به هدف چگونگی قضیه از سوی رئیس جمهور تعیین و به کندز فرستاده شده‌است تا قضیه را به صورت جدی بررسی و عوامل آنرا دریابد.

هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهور گفت، کسانیکه در این رویداد سهل انگاری کرده باشند با آنان مطابق قانون برخورد خواهد شد.

جنرال چارلس کلیفلند سخنگوی ماموریت حمایت قاطع نیز در این نشست حضور داشت، وی گفت که آنان بخاطر دفاع از خود‌ شان این حمله را انجام داده اما تأکید کرد که با حکومت افغانستان یکجا کار می‌کنند تا عوامل آنرا دریافت کنند.

چارلس کلیفلند سخنگوی ماموریت حمایت قاطع
چارلس کلیفلند سخنگوی ماموریت حمایت قاطع

وی افزود:

"طالبان بالای همکاران افغان ما فیر کردند، در این حمله به نیروهای افغان و امریکایی تلفات وارد گردید، این عملیات بخاطر دفاع از خود ما انجام شد که این حادثه بمیان آمد مسئولیت این تراژیدی و رویداد ناگوار متوجه کسانی است که عامل این رویداد بودند."

وی همچنان روی حمایت از نیروهای امنیتی افغان تأکید کرده گفت، حاضر اند تا نیروهای امنیتی را در بخش تعلیم و تجهیز همکاری نمایند.

در این حال وزارت دفاع می‌گوید آنان همواره به آسایش مردم فکر کرده و عملیات‌ های‌ شان را به گونه دقیق انجام می‌دهند تا باعث وارد شدن تلفات به افراد ملکی نگردد.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG