لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۷

رئیس معارف هرات گزارش اخیر سیگار را رد کرد


عبدالرزاق احمدی رئیس معارف هرات

رئیس معارف هرات گزارش سرمفتیش خاص امریکا در مورد برخی مکاتب هرات را رد کرد.

دفتر سرمفتیش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش داده بود که در بیست و پنج مکتب ولایت هرات که از سوی اداره انکشاف بین‌المللی امریکا ساخته شده‌است، تعداد شاگردان و معلمین کمتر از آنست که گفته شده‌است.

به دنبال نشر این گزارش، عبدالرزاق احمدی رئیس معارف هرات در این مورد واکنش نشان داد و این موضوع را بی‌بیناد و غیر واقعی خواند.

آقای احمدی می‌گوید، اطلاعات آنان نشان داده‌است که این گزارش در جریان روز عاشورا که معلمین و متعلمین مکاتب رخصت بوده‌اند، تهیه شده‌است.

دفتر سرمفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان از بیست پنج مکتب ولایت هرات که از سوی اداره انکشاف بین‌المللی امریکا ساخته شده‌است به سه مکتب آن اشاره کرده ولی از هیچکدام این مکاتب نام نبرده است.

عبدالرزاق احمدی رئیس معارف هرات این اطلاعات را نمی‌پذیرد اما تاکید دارد که درس در این مکاتب به صورت منظم جریان دارد.

او گفت، از جمله بیست و پنج مکتب که سیگار در هرات به آن اشاره کرده‌است ده باب آن در مرکز شهر هرات و پانزده باب دیگر آن در ولسوالی‌های گذره، کرخ، کهسان، رباط سنگی و انجیل قرار دارد.

عبدالرزاق احمدی رئیس معارف هرات
عبدالرزاق احمدی رئیس معارف هرات

رئیس معارف هرات از کمبود تعمیر برای مکاتب در این ولایت شکایت کرده گفت که در حال حاضر نیمی از مکاتب هرات فاقد مکان مناسب تعلیمی است.

در گزارش دفتر سرمفتیش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان آمده‌است که در یکی از مکاتب هرات که شش هزار و پنجاه شاگرد گفته شده است تنها سه شاگرد دختر دیده‌ شده است. در این گزارش نیز گفته شده‌ که یکی دیگر از این مکاتب که ۱۲۰۰ شاگرد در آن گزارش شده بود، تنها ده شاگرد حاضر بوده‌اند و بیست و پنج تن دیگر غیر حاضر به حساب آمده‌اند.

مکتب دیگری که این گزارش به آن اشاره کرده است از ۱۲۸۷ شاگرد، حضور نُه تن به ملاحظه رسیده است و همچنان گفته شده‌است که در یکی از این مکاتب از شصت و یک معلم هجده تن ‌شان حاضر بوده‌اند.

حالا رئیس معارف هرات با رد این گزارش می‌گوید، بیشتر مکاتب که بنابر مشکلات محیطی و امنیتی مسدود شده بود فعال شده است.

او گفت: "تا سال گذشته تمام مکاتب دخترانه در ولسوالی شیندند هرات مسدود بوده ولی حالا همه این مکاتب به روی دختران باز شده‌است."

او می‌گوید، هم اکنون ۳۲ باب مکتب در ولسوالی‌های شیندند، کشک کهنه و گلران مسدود است که تلاش‌ها بخاطر بازگشایی مجدد آن جریان دارد.

گرچه رئیس معارف هرات از بهبود وضعیت تعلیمی و تربیتی در معارف هرات سخن می‌زند، اما مردم از پروسه استخدام در این ولایت به شدت شکایت دارند.

از سوی دیگر نگرانی‌های وجود دارد که شماری از معلمین که به مواد مخدر معتاد هستند در بعضی از ولسوالی‌های این ولایت تدریس می‌کنند.

رئیس معارف این معضل را می‎پذیرد، اما ادعا می‌کند که تلاش‌ها بخاطر برکناری این تعداد از معلمین آغاز شده است.

مقامات در ریاست معارف هرات می‌گویند که نزدیک به یک ملیون شاگرد در این ولایت مصروف تعلیم و تربیه هستند که نیمی از آنان را دختران تشکیل می‌دهند.

اما گزارش سیگار یا دفتر سرمفتیش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان شک و شبهۀ را نسبت به آمار شاگردان معارف هرات ایجاد کرده‌است.

شاه پور صابر، هرات

XS
SM
MD
LG