لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۳۷

مشرانو جرگه: از جابجا شدن مخالفین خارجی در ولایات جلوگیری شود


پس از عکس‌العمل ولسی جرگه در رابطه به جابجا شدن مخالفین مسلح خارجی اکنون مشرانو جرگه نیز می‌گوید که مخالفین مسلح در برخی ولایات تحت نام مهاجر، جابجا می‌شوند.

برخی از سناتوران در نشست عمومی روز یکشنبه مشرانو جرگه هشدار دادند، در صورتیکه جلو جابجا شدن افراد مسلح گرفته نشود، دامنۀ ناامنی گسترش خواهد یافت.

باز محمد زرمتی می‌گوید، اگر حکومت موضوع را جدی نگیرد روند جابجایی مخالفین مسلح در اکثر ولایات کشور اجرا خواهد شد.

وی گفت:

"مخالفین که می‌آیند در لباس مهاجر در کمپ‌ها جابجا می‌شوند و این همه به هدف این است که مانند ولایت‌های شمال شود و کسی آن‌ها را بیرون کرده نتواند. حکومت افغانستان این قدر هم نمی‌تواند تا برود و هویت این مهاجرین را مشخص نماید که بالاخره این‌ها کی هستند این روند در ننگرهار، پکتیکا و برخی ولایت‌های دیگر گسترش می‌یابد و حکومت باید توجه جدی نماید."

در همین‌حال جمعه‌الدین گیانوال می‌گوید هم‌اکنون در دو ولسوالی پکتیکا برخی افراد زیر نام مهاجر جابجا می‌شوند که به زبان‌های خارجی صحبت نموده و اسلحه نیر دارند.

وی افزود:

"در دو ولسوالی پکتیکا از یک ماه گذشته که اکنون نیز این روند جریان دارد مهاجرین روی پوشیده با اسلحه آمده و در آن‌جا خیمه بر پا کرده‌اند شماری‌شان در قریه‌ها جای‌گزین شده‌اند و برخی‌های‌شان یک کمپ جور کرده‌اند کسانی اند که نه زبان‌شان فهمیده می‌شود و نه کسی را نزدیک‌شان اجازه می‌دهند. مهاجر به این معنی است که برای خود سرپناه پیدا کند نه اینکه اسلحه هم داشته باشد."

این نگرانی در حالی مطرح می‌شود که روز شنبه معاون اول ولسی جرگه افغانستان گفت که داعش پلان دارد تا در هر ولسوالی افغانستان دو صد فامیل را به حیث مهاجر جابجا کند.

اما حسیب‌الله کلیمزی معاون دوم مشرانو جرگه که رهبری نشست روز یکشنبۀ این جرگه را نیز به عهده داشت جابحا شدن گروهی خانواده‌های نامعلوم تحت نام مهاجر در برخی ولایات را قابل نگرانی دانسته گفت که این موضوع باید پی‌گیری شود.

حسیب الله کلیمزی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان
حسیب الله کلیمزی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان

وی در مورد گفت:

"حضور تروریستان جهانی اگر در فاریاب است یا پکتیکا موضوع قابل نگرانی است با تغییر لباس آمدن افراد نامعلوم به شکل گروهی در ولایات مستقر شدن و برای پلان‌های جنگی‌شان آماده‌گی گرفتن قابل نگرانی است و باید در زمینه جلوگیری آن توجه جدی شود."

اما محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز شنبه به رادیو آزادی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان تمامی پلان‌های مخالفین مسلح را ناکام کرده و به آنان اجازه نخواهند داد تا به اهداف‌شان دست یابند.

گزارش: آرزو عیاثی

XS
SM
MD
LG