لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۲۱

وزارت مالیه بودجۀ سال ۱۳۹۶ خورشیدی را به ولسی جرگه سپرد


وزیر مالیه افغانستان بودجه سال مالی ۱۳۹۶ را پس از تائید مشرانو جرگه به ولسی جرگه سپرد.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه افغانستان روز چهارشنبه هنگام تشریح بودجه به ولسی جرگه گفت، بودجه سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۴۶۶ میلیارد افغانی است که ۶ اعشاریه ۶ میلیارد دالر می‎شود و بر اساس نیازمندی‌ها ترتیب شده‎است.

حکیمی می‎گوید در بودجه سال ۱۳۹۶، نیاز‌های امنیتی، مبارزه با فساد، حکومتداری خوب، حاکمیت قانون، بهتر شدن وضعیت اقتصادی مردم و تقویت روابط اقتصادی و سیاسی کشور به سطح منطقه و جهان در نظر گرفته شده‎است.

حکیمی: مجموع بودجه ملی برای سال مالی ۱۳۹۶ جمعا مبلغ ۴۶۶ میلیارد افغانی است.
حکیمی: مجموع بودجه ملی برای سال مالی ۱۳۹۶ جمعا مبلغ ۴۶۶ میلیارد افغانی است.

وی چنین گفت:

"مجموع بودجۀ ملی برای سال مالی ۱۳۹۶ جمعاً مبلغ ۴۶۶ میلیارد افغانی که منجمله ۲۸۷ میلیارد افغانی بودجه عادی مبلغ ۱۷۸ میلیارد افغانی بودجه انکشافی پیش‌بینی گردیده‎است."

آقای حکیمی همچنان گفت، ۳۶ درصد بودجه برای امور امنیتی، ۲۱ درصد آن در بخش زیربنا، ۱۳ درصد در عرصه معارف و ۶ در صد آن در بخش زراعت در نظر گرفته شده‎است.

به گفته وزیر مالیه، با استفاده از بودجه سال مالی ۱۳۹۶، کار ۱۱۷ پروژه خورد و بزرگ در افغانستان آغاز خواهد شد.

بر اساس معلومات وزیر مالیه، در بودجه سال پیشرو سطح عواید بیشتر از ۱۵۰ میلیارد افغانی خواهد شد در حالیکه این رقم در سال جاری ۱۴۰ میلیارد افغانی می‎باشد.

مشرانو جرگه افغانستان اوایل هفته جاری بودجه سال مالی ۱۳۹۶ را تائید کرد و با پیشنهادات لازم جهت تصویب به ولسی جرگه فرستاد.

از سوی هم برخی از اعضای ولسی جرگه می‎گویند بودجه در سال گذشته نقایص و کمبودی‌های داشت.

رقیه نایل یک عضو کمیسیون مالی و بودجه این جرگه در صحبت با رادیو آزادی گفت، ممکن در بودجه سال ۱۳۹۶ نیز توازن در نظر گرفته نشده و به این لحاظ از سوی ولسی جرگه رد شود.

نایل: بحث متوازن بودن بودجه هنوز نیاز به زمان دارد.
نایل: بحث متوازن بودن بودجه هنوز نیاز به زمان دارد.

او افزود:

"بحث متوازن بودن بودجه هنوز نیاز به زمان دارد تا جاییکه در مشرانو جرگه طی دو هفته که گذشت نظریات مشورتی شان‌را ارائه می‎کرد و معلوماتی را که اعضای مجلس از آن‎جا داشتند و آن‎ها امروز در ساعات امتیازی از آن نارضایتی داشت اعضای ولسی جرگه به احتمال قوی از سوی این جرگه رد می‎شود."

در سال‎های گذشته اعضای ولسی جرگه روی غیر متوازن بودن بودجه انتقاد کرده‎اند و حتی سال گذشته ولسی جرگه آن را به تأخیر تصویب کرد.

اعضای این جرگه می‎گویند که بودجه انکشافی در ولایات بسیار اندک در نظر گرفته شده و نمی‎تواند پاسخگوی نیازمندی‌های مردم باشد.

در همین حال وزیر مالیه افغانستان می‎گوید، هنگام ترتیب بودجه نظریات، پیشنهادات و طرح‌های ولسی جرگه در نظر گرفته شده و طرح بودجه بگونه متوازن ترتیب شده‎است.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG