لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ حوت ۱۴۰۲ کابل ۱۱:۴۲

اشرف غنی کمک ۵۰۰ میلیون دالری پاکستان را رد کرد


سفر اشرف غنی به هند در روزنامه‎های کشورهای منطقه بازتاب وسیع داشته‎است.

رئیس جمهور افغانستان از قبول مساعدت پاکستان امتناع نموده، پاکستان را به حمایت از تروریزم متهم کرد" عنوان مقاله امروز روزنامه دیلی تایمز پاکستان‎است.

رئیس جمهور افغانستان در سخنرانی اش به ششمین کنفرانس قلب آسیا در شهر امرتسر هند، از قبول مساعدت پنجصد ملیون دالری که پاکستان برای بازسازی و انکشاف افغانستان تعهد کرده امتناع نموده گفت، کمک پاکستان را نمی‎خواهد، بلکه لازم است تا ریشه‎های و منابع مالی تروریستان در آنسوی سرحدات شناخته شده و بر ضد آن مبارزه شود.

سفر محمد اشرف غنی به هند، در روزنامه‎های کشورهای منطقه بازتاب وسیع داشته‎است.

روزنامه دیلی تایمز پاکستان تحت عنوان: "رئیس جمهور افغانستان پاکستان را به حمایت از تروریزم متهم نموده، از قبول مساعدت پاکستان امتناع کرد" می‎نویسد، رئیس جمهور افغانستان مساعدت پاکستان را کاملاً از نظر انداخت و لحن نریندرا مودی صدراعظم هند را اتخاذ کرد.

محمد اشرف غنی گفت:

"پاکستان در عرصه امور انکشافی پنجصد ملیون دالر کمک را با افغانستان تعهد کرده‎است. ما به اینگونه کمک‎ها نیار نداریم. شما از این کمک برای از بین بردن تروریزم در کشور خود استفاده کنید."

به نوشته روزنامه دیلی تایمز پاکستان اشرف غنی گفته‎است، افغانستان با تهدیدهای زیاد امنیتی مواجه‎است و سخت نیاز است تا بالای صلح و ثبات دوامدار تمرکز شود.

روزنامه د هندو تحت عنوان "هند و افغانستان به خاطر تروریزم بالای پاکستان انتقاد کردند" می‎نویسد:

نریندرا مودی صدراعظم هند و محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان هردو از تروریزم یاد آوری کرده پاکستان را متهم کردند که برای گروه‎های تروریستی در خاک خود جای داده‎است که جنوب آسیا را بی ثبات ساخته‎اند.

به نوشته روزنامه دهندو نریندرامودی گفته‎است، تروریزم و تلاش‎های خارجی برای بی ثباتی، صلح و ثبات را در افغانستان با تهدید جدی مواجه ساخته‎است. به گفته وی توسعه منازعات تروریستی انکشاف همه منطقه را با خطر مواجه ساخته و به خاطر صلح افغانستان صرف حرف کافی نیست، باید با اقدامات جدی همراه باشد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفته‎است، تا زمانی‎که پاکستان از تروریزم حمایت کند، هر قدر که با کشور جنگ زده افغانستان کمک مالی هم شود، فایده ندارد.

آژانس خبری ایرنا، با نقل قول از اظهارات جواد ظریف وزیر خارجه ایران کشور می‎نویسد که گفته‎است، ایران از تلاش‎های جاری صلح در افغانستان حمایت می‎کند.

جواد ظریف گفته‎است، ایران بطور کامل از حکومت وحدت ملی و دستاوردهای صلح حکومت افغانستان حمایت می‎کند.

به گفته جواد ظریف، ایران از دستاورد اخیر حکومت افغانستان با حزب اسلامی استقبال نموده، آرزومند است تا از پروسه صلح به رهبری افغان ها همه کشورهای منطقه سود برده و باعث تحکیم صلح دوامدار و همه جانبه شود.

XS
SM
MD
LG