لینک های دستیابی پذیر

ستولتنبرگ: حضور ناتو در افغانستان برای ثبات در منطقه مفید است


ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو

نشست دو روزۀ وزیران خارجۀ ناتو امروز در بروکسل پایتخت بلجیم رسماً آغاز می‌شود.

امنیت و ثبات در افغانستان از موضوع‌های کلیدی مورد بحث این نشست است.

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو در یک نشست خبری یک روز پیش از آغاز این نشست گفت که در روز دوم این نشست با صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجۀ افغانستان که از سوی ولسی جرگه سلب صلاحیت شده و جنرال جان نیکلسن قوماندان مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان و اسماعیل آراماز نماینده ارشد ملکی ناتو در این کشور در مورد اوضاع امنیتی افغانستان بحث خواهند کرد.

ستولتنبرگ: حضور ناتو در افغانستان نشان دهنده تعهد درازمدت ما در امر مبارزه با تروریزم است
ستولتنبرگ: حضور ناتو در افغانستان نشان دهنده تعهد درازمدت ما در امر مبارزه با تروریزم است

ستولتنبرگ افزود که در دیدار با آقای ربانی عمدتاً در مورد حمایت هرچه بیشتر نیروهای افغان و نیز روند اصلاحات در افغانستان بحث خواهند کرد، مواردی که به گفتۀ او به ادامۀ حمایت بین‌المللی نیاز دارد.

ستولتنبرگ مأموریت ناتو در افغانستان را مهم خواند و گفت:

"حضور ناتو در افغانستان نشان دهنده تعهد دراز مدت ما در امر مبارزه با تروریزم است. همچنان حضور ما در افغانستان به ایجاد ثبات در منطقه و نیز جلوگیری از سرازیر شدن مهاجرین و پناهجویان کمک می‌کند."

بحث در مورد افغانستان در چهارچوب نشست مأموریت حمایت قاطع با اشتراک نماینده‌گان از ۲۸ کشور عضو ناتو و همه شرکای خارج از چوکات ناتو که در افغانستان سرباز دارند، به روز چهارشنبه صورت می‎گیرد.

در حال حاضر، نزدیک به ۱۳ هزار سرباز بین‌المللی در افغانستان فعالیت می‎کنند.

نماینده‌گان از سازمان ملل‌متحد و اتحادیۀ اروپا هم برای اشتراک در این اجلاس دعوت شده‌اند.

امروز سه شنبه در روز نخست اجلاس وزیران خارجه، بیشتر در مورد تحکیم روابط میان ناتو و اتحادیه اروپا، برقراری ثبات فراتر از مرزهای ناتو و نیز موضوع اوکراین بحث می‌شود.

XS
SM
MD
LG