لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲۷ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۰۵

غنی: کار بازسازی اماکن تاریخی باید به شکل اساسی پیش برده شود


رئیس جمهور افغانستان می‎گوید که بازسازی اماکن تاریخی در کشور مهم بوده و باید در این قسمت کارهای قابل ملاحظه انجام شود.

محمد اشرف غنی روز پنجشنبه در پنجمین شورای عالی انکشاف شهری در قصر دارالامان کابل گفت که صنعت آینده توریزم داخلی و خارجی، به ارزش‎های تاریخی و فرهنگی استوار است و باید این موضوع از نظر انداخته نشود.

اشرف غنی می‎گوید که بدون در نظر گرفتن فرهنگ ما، زنده‎گی کردن بسیار مشکل است و باید تمام افغان‎ها خود را صاحب ارزش‎های فرهنگی و تاریخی بدانند.

غنی در حالی که خانم اول کشور و شماری از اعضای کابینه حضور داشتند گفت که افتخارات تاریخی نباید از نظر انداخته شود.

غنی همچنان ابراز امیدواری کرد که قصر دارالامان به زودی ترمیم و به بهره‌برداری سپرده شود.

به گفته آقای غنی در بخش بازسازی اماکن تاریخی و فرهنگی باید به ارزش‎های تاریخی توجه شده و کارها به شکل اساسی آن به پیش برده شود.

او افزود:

"این یک سرمایه‌گزاری چند بعدی است که یک بعد آن ارتباط عمیق نسل جوان با گذشته‎است، گذشته که افتخار آفرین بوده‌است و دوم آینده نگری است."

رئیس جمهور افغانستان بخش اول کار قصر دارالامان را که پایان یافته بود ارزیابی کرده و از کارهای انجام شده ستایش کرد.

نشست امروزی غنی با مقامات دولتی در قصر دارالامان
نشست امروزی غنی با مقامات دولتی در قصر دارالامان

برای بازسازی قصر دارالامان کابل شانزده میلیون دالر اختصاص داده شده‎است که کار بازسازی آن در ماه جوزا سال روان آغاز گردید که در جمع صد تن از انجینران بیست و پنج تن آن را زنان تشکیل می‎دهد.

وزارت شهرسازی و مسکن می‎گوید که پیش از این کار مقبره تیمور شاه و بابر در شهر کابل از سوی مؤسسه آغا خان تکمیل گردیده‎است و کارهای ابتدایی ترمیم اماکن تاریخی و فرهنگی در کابل و شماری از ولایت‎ها ادامه دارد.

مسجد جامع هرات و شماری از اماکن تاریخی در این ولایت، روضه مبارک در مزارشریف، مقبره امان‌الله خان در ولایت ننگرهار، مساجد پل خشتی و عیدگاه، قصر تاج بیک و مقبره سردار محمد داود خان پروژه‎های اند که رئیس جمهور غنی بازسازی آن‎را مهم می‎داند.

آقای غنی می‎گوید که در بخش‎های مختلف برای بازسازی آبدات تاریخی کارهای انجام می‎شود.

وی افزود:

"این یک پروسه افغان شمول است و این محدود به کابل و شهر‎های بزرگ ما نمی‎شود به تدریج اما بصورت اصولی ما در همه‌جا اقدام کنیم و بتوانیم آثار تثبیت کنیم احیا و ترمیم کنیم اما بعداً مهمتر حفظ و مراقبت آن است."

قصر دارالامان که حتی در گذشته نشست‎های کابینه و شورای ملی در آن برگزار شده و همانند آن برخی اماکن تاریخی دیگر در جنگ‎های گذشته به شدت آسیب دیده و به ترمیم جدی نیاز دارد.

رئیس جمهور غنی هم با اشاره به این مسئله می‎گوید که با افزایش عواید داخلی تمام اماکن تاریخی و فرهنگی به شمول بالاحصارها در برخی ولایات با توجه به اصل قدامت تاریخی آن بازسازی می‎گردد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG